Kwestie finansowe to coś, co zazwyczaj najbardziej przeraża osoby, które myślą o budowie swojego domu. Skąd będziesz wiedzieć, ile przeznaczyć na inwestycję? Czy koszty mogą ulec zmianom? W tym wszystkim nieocenioną pomocą jest prawidłowo wykonany, dobrze przemyślany kosztorys budowy domu.
Etapy budowy domu
Ciekawość jest rzeczą ludzką, a w tym przypadku wręcz niezbędną. Chcesz wiedzieć, ile wydasz na swój nowy dom, więc przeglądasz magazyny budowlane, profesjonalną literaturę. Pomocy szukasz także na stronie pracowni architektonicznej, która bardzo dokładnie podaje przewidywane koszty budowy. Musisz pamiętać, że budowa domu dzieli się na kilka etapów. Kiedy załatwisz już wszystkie formalności, rozpoczyna się praca na budowie (o formalnościach związanych z budową przeczytasz w poradniku https://www.dobredomy.pl/poradnik,formalnosci_przed_budowa_domu.html). Na początku wykonujesz prace ziemne oraz fundamentowanie, które pochłaniają około 12% środków przeznaczonych na budowę, później doprowadzasz dom do stanu surowego, najpierw otwartego (ok. 30%), a później zamkniętego (ok. 23%). Po tym wszystkim rozpoczynają się prace wykończeniowe, na które musisz przeznaczyć ok. 35% całego budżetu. Każdy z tych etapów pochłania określoną ilość czasu i przede wszystkim określony budżet.
Od czego zależy koszt budowy domu?
Nie da się ukryć, że na koszty budowy domu wpływa jego projekt. Jeśli budujesz małą parterówkę nie porównuj swoich wydatków ze znajomymi, którzy właśnie są na etapie wyboru wielopokoleniowej rezydencji. Nie tylko wielkość, ale również styl architektoniczny i sam sposób zagospodarowania działki mają ogromny wpływ na budżet, który musisz przeznaczyć na budowę. Ważne jest również miejsce, w którym chcesz się wybudować. Kosztorys zupełnie inaczej będzie wyglądał wtedy, kiedy chcesz być właścicielem domu w Warszawie niż w momencie, kiedy Twoja działka znajduje się np. na Śląsku. Chcesz, żeby w Twoim nowym domu była piwnica? To również generuje dodatkowe koszty. Bardzo ważny jest wybór dachu, schodów (jeśli są potrzebne), okien i drzwi. W tej chwili często wybieranym rozwiązaniem jest budowa domu z użyciem materiałów energooszczędnych. To bardzo ciekawy pomysł! Jeśli zdecydujesz się na wybór takiego rozwiązania, musisz być przygotowany na większy budżet początkowy, który jednak zwróci się już przy samej eksploatacji.
Przygotowanie kosztorysu
Niektórzy, decydując się na budowę domu, sami wykonują kosztorys jego budowy, jednak jest to ciężka i niezwykle zajmująca praca. Pomóc mogą Ci kalkulatory budowlane, które bez problemu odnajdziesz w intrenecie. Jednak o wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty pracowni architektonicznej. Możesz mieć pewność, że osoby odpowiedzialne za sporządzenie Twojego kosztorysu to prawdziwi profesjonaliści, którym zależy na tym, aby budowa Twojego domu przebiegła sprawnie i bez żadnych niespodzianek związanych z budżetem. Jednym z atutów takiej opcji jest fakt, że banki za o wiele bardziej wiarygodne uważają kosztorysy, które przygotował specjalista, więc jeśli bierzesz kredyt, poważnie to rozważ! Poza kosztorysem wymagany jest między innymi harmonogram realizacji prac.
Dobrze przygotowany kosztorys budowy domu ochroni Cię przed niepotrzebnym stresem i zminimalizuje wszelkie niespodziewane wydarzenia związane z budżetem przeznaczonym na inwestycję. Zadbaj o to, aby został przygotowany w przemyślany sposób!