Jak wybrać idealną bramę garażową?

Jak wybrać idealną bramę garażową?


Przemyślany zakup bramy garażowej i jej prawidłowy montaż sprawi, że przez wiele lat będziesz dysponować wygodnym wejściem do garażu. Źle wybrana brama może natomiast, zamiast ułatwiać korzystanie z budynku, uporczywie je utrudniać. Jeśli przygotowujesz się do budowy garażu lub chcesz zamontować automatyczną bramę, upewnij się, czy znasz najważniejsze parametry bram garażowych. Pomogą Ci w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeśli zależy Ci na zakupie bramy, która będzie pasowała do Twojego domu i rozmiarów podjazdu, przed rozpoczęciem zakupów przyjrzyj się dostępnym rodzajom bram. Poznaj też sposoby montażu i sprawdź, co warto wiedzieć o automatycznie sterowanych bramach garażowych.

Jakie rodzaje bram garażowych są dostępne na rynku?

Producenci oferują najczęściej dwa rodzaje bram garażowych – bramy uchylne i bramy rolowane.

To bramy garażowe zbudowane z pojedynczego segmentu (drewnianego lub stalowego), który otwiera się do góry ręcznie lub za pomocą automatycznego systemu. Bramy płytowe są wykorzystywane w garażach z długim podjazdem. Ich dolna część przy otwieraniu wysuwa się bowiem na zewnątrz, przez co zajmuje dosyć dużo miejsca.

To bramy garażowe, które składają z wąskich, poziomych elementów z aluminium lub stali. Ich sposób działania przypomina mechanizm zewnętrznych rolet okiennych. W trakcie otwierania każdy z profili nawija się na specjalny wał lub chowa w kasecie. Bramy rolowane zajmują znacznie mniej miejsca niż płytowe, dlatego nadają się na wąskie podjazdy. To jednak o wiele droższe rozwiązanie niż bramy uchylne.

W sklepach można spotkać jeszcze bramy garażowe segmentowe otwierane do góry lub do boku. Innym – już dosyć przestarzałym – typem wejść są bramy rozwieralne, których skrzydła otwierają się na boki.

Na czym polega montaż bramy garażowej? W którym momencie budowy go wykonać?

Sposób montażu bramy garażowej zleży od jej rodzaju. Minimalna odległość między stropem a nadprożem w przypadku:

Montaż bramy najlepiej przeprowadzić na ostatnim etapie budowy garażu, a więc po tynkowaniu i wykończeniu sufitu. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko zabrudzenia i uszkodzenia elementów czy mechanizmów bramy.

Wskazówka: Po przywiezieniu wszystkich elementów bramy upewnij się, czy ich wymiary pasują do otworu garażu.

Czy wybór bramy garażowej z ociepleniem jest opłacalny?

W ofertach sklepów i firm budowlanych można często spotkać ocieplane bramy garażowe z warstwą chroniącą przed zimnem wykonaną z pianki poliuretanowej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Kosztują one jednak znacznie więcej niż nieocieplane bramy, w związku z czym wielu inwestorów rezygnuje z ich wyboru. Czy słusznie? To zależy, czy garaż jest połączony z domem.

Zobacz garaże wolnostojące Dobre Domy >>

Zależy Ci na ocieplanej bramie garażowej? Przed wyborem konkretnego modelu zwróć uwagę na opis produktu. Niektórzy producenci podają bowiem współczynnik przenika ciepła tylko dla pojedynczego segmentu. Istotniejsza jest natomiast informacja o współczynniku U dla całej bramy.

Uwaga! Bez względu na to, jaką bramę garażową wybierzesz, musisz zadbać o jej precyzyjny montaż i szczelność między bramą a ościeżnicą (np. za pomocą podwójnych uszczelek). Tylko tak jesteś w stanie zlikwidować mostki termiczne, przez które może uciekać bardzo dużo ciepła.

Zobacz projekty domów z garażem Dobre Domy

Jak otwierać bramę garażową?

Bramy garażowe mogą być otwierane mechanicznie, choć wśród inwestorów znacznie większą popularnością cieszą się bramy automatyczne, w których napęd jest podłączany do prądu. Każda brama garażowa z elektrycznym systemem powinna posiadać dodatkowy układ awaryjnego otwierania, który umożliwi wyjście lub wejście do garażu w trakcie przerw w dostawie prądu czy podczas awarii mechanizmu.

Aby jak najwygodniej otwierać automatyczną bramę garażową, panel sterowania powinien być umieszczony zarówno wewnątrz garażu, jak i po jego zewnętrznej stronie.

Ważne! Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich domowników – zwłaszcza tych najmłodszych – i wybierz automatyczne bramy wyposażone w specjalne fotokomórki, które przerywają zamykanie, gdy napotkają opór.

Po więcej porad dotyczących budowy i wykończenia domu zajrzyj na Poradnik Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje