Instalacja alarmowa – czym kierować się przy jej wyborze?

Instalacja alarmowa – czym kierować się przy jej wyborze?


Bezpieczny dom to trwała i stabilna budowla, która chroni domowników przed warunkami atmosferycznymi. Jednak zagrożenia pojawiają się nie tylko ze strony żywiołów, lecz także osób trzecich, które mogą nieuprawnione wejść na teren posesji. Zamiast więc czekać, aż ktoś się włamie do Twojego domu, co zdarza się nawet w ciągu dnia, warto zawczasu pomyśleć o systemie alarmowym.

Alarm w budynku jednorodzinnym najlepiej zakładać na etapie instalacji elektrycznej. To wygodniejsze dla inwestora, który od razu po przeprowadzce może korzystać z pełnej ochrony.

Co wchodzi w skład systemu alarmowego?

Najważniejszy element to centralka, którą można porównać do komputera głównego całego systemu. Powinna być umieszczona w miejscu trudno dostępnym dla złodzieja, żeby zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia i wyłączenia. Odbiera ona sygnały płynące z czujek i detektorów, a następnie je przetwarza. Oprócz czujek w ramach systemu działają także sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne oraz manipulator (klawiatura z wyświetlaczem), który pozwala sterować i na bieżąco monitorować stan systemu. Manipulator montuje się zwykle blisko drzwi wejściowych, tak żeby szybko i wygodnie włączyć (uzbroić alarm) i go wyłączyć. Warto również pomyśleć o umieszczeniu klawiatury na wyższych kondygnacjach np. niedaleko sypialni domowników.

Jak działa alarm?

Przykładowo, gdy drzwi lub okna nie będą dokładnie zamknięte, alarm (pod warunkiem że jest aktywny) poinformuje Cię o tym. Jeżeli natomiast dojdzie do próby włamania – wybicia okna, wyważenia drzwi – system powiadomi Cię o tym fakcie sygnalizacją i np. smsem. Jeśli korzystasz z usług firmy ochroniarskiej, również ona otrzyma informację o włamaniu i jej pracownicy będą mogli od razu zareagować.

Rozmieszczenie czujek alarmowych

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, ile powinno być czujek w domu. Najlepiej skontaktować się z rzetelną firmą, która profesjonalnie dostosuje ich liczbę do potrzeb, zamiast naciągać inwestora na montaż zbędnych czujek wszędzie, gdzie tylko można.

Pamiętaj, że czujki nie powinny być zasłonięte np. przez zasłony czy meble. Czujki ruchu możesz umieścić w każdym pomieszczeniu lub wyłącznie tam, gdzie znajdują się wartościowe przedmioty. Każda czujka to dodatkowy wydatek, dlatego warto przemyśleć ich rozmieszczenie. Zwłaszcza parter domu i piwnica są newralgicznymi przestrzeniami, szczególnie narażonymi na nieuprawniony dostęp osób trzecich. Zwróć też uwagę, żeby nie umieszczać czujek blisko klimatyzatorów czy grzejników i nie kierować ich w stronę okien. Zmienne temperatury wywołują zakłócenia pracy sensorów czujek i mogą one nie zadziałać w razie włamania.

System alarmowy – tradycyjny czy bezprzewodowy?

Klasyczne alarmy wymagające poprowadzenia okablowania najlepiej zakładać na etapie projektowania lub budowy domu. W przypadku skończonej inwestycji takie rozwiązanie mogłoby okazać się nie tyle trudne, co kosztowne, chyba że inwestor planowałby generalny remont. Na szczęście możesz wybrać bezprzewodowy system alarmowy. Jest on droższy niż kablowy, ale prostszy w zamontowaniu. Nowoczesne systemy alarmowe pozwalają także na zdalne sterowanie i podgląd tego, co dzieje się w domu oraz na zewnątrz. To rozwiązanie jest zwykle częścią systemu automatyki domowej, czyli inteligentnego domu. Dzięki niemu nie tylko zapewniasz sobie i rodzinie bezpieczeństwo, ale również za pośrednictwem telefonu zarządzasz roletami, oświetleniem i ogrzewaniem.

Elastyczny alarm w domu – możliwość rozbudowania

Skuteczny system przeciwwłamaniowy zabezpiecza wszystkie pomieszczenia w domu, a o niebezpieczeństwie zawiadamia zarówno dźwiękiem, jak i w sposób wizualny. Ma to na celu odstraszenie złodzieja, jak również zwrócenie uwagi sąsiadów. Ważne jest, żeby system alarmowy był otwarty, dopasowany do Twoich potrzeb – dawał możliwość modyfikacji np. przez dodanie kilku nowych czujek.

Zanim zdecydujesz się na konkretny system alarmowy, porównaj oferty różnych firm. Dobrze jest pamiętać, że tańszy alarm może okazać się dobrym rozwiązaniem tylko tymczasowo. Sprawdź, jak kosztowna  jest jego rozbudowa, ponieważ może się zdarzyć, że w przyszłości będziesz chciał umieścić dodatkową czujkę w nowym miejscu, co wiąże się z kolejnym wydatkiem.

 

Lace Applique Edge wedding veil

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje