Zastanawiasz się, jak dużą część budżetu należy przeznaczyć na wykończenie domu? To spory wydatek, na który należy być przygotowanym. Nie daj się zaskoczyć.
Przygotowując się do budowy domu, musisz mieć świadomość, że jest to inwestycja, która wymaga konkretnego, zazwyczaj dość sporego budżetu. Oczywiście – koszty postawienia domów diametralnie się między sobą różnią, w końcu wpływa na nie mnóstwo czynników takich jak przestrzeń użytkowa, garaże, piwnica, czy sam standard, w jakim decydujesz się budować. Inwestorzy, myśląc o budowie, często skupiają się na wydatkach związanych z postawieniem fundamentów, ścian i dachu, zupełnie zapominając, że dużą część budżetu pochłania właśnie wykończenie. Każdemu zależy na pięknie wykończonym domu, jednak standard powinien być dostosowany do możliwości finansowych. Nie zapominaj o tym, a uda Ci się zapobiec wszystkim nieprzyjemnym zaskoczeniom związanym z finansami.
Zaprzyjaźnij się z liczbami
Eksperci szacują, że stosunek procentowy kosztu poszczególnych etapów budowy domu do całego budżetu wygląda następująco:
- doprowadzenie domu do stanu zerowego – ok. 10,5% budżetu;
- doprowadzenie domu do stanu surowego – ok. 26, 5% budżetu;
- dach – ok, 14,5% budżetu;
- stan wykończeniowy zewnętrzny – ok. 8,2% budżetu;
- stan wykończeniowy wewnętrzny – ok. 26,2% budżetu;
- instalacje (wodociągowe, cieplne, elektryczne) – ok. 14, 1% budżetu.
Sam widzisz, jak dużą część pieniędzy przeznaczonych na inwestycję pochłania proces wykończenia. Inwestorzy powinni zadbać o to, aby budżet na tym etapie był wystarczający do przeprowadzenia odpowiednich prac.
Wszystko zależy od standardu
Jak było wspomniane wcześniej, koszt wykończenia domu zależy między innymi od jego wielkości. W podobnym stopniu liczy się też stopień skomplikowania bryły budynku. Konkluzja jest oczywista – im bardziej kształt domu odchodzi od prostej, standardowej formy, tym wyższe koszty prac związanych z jego budową, jak również wykończeniem. Kluczowe znaczenie ma obszar i standard wykończenia oraz materiały, z których będziesz korzystać. Istotny jest również sposób realizacji prac – budować i wykańczać możesz z pomocą profesjonalnej firmy budowlanej lub systemem gospodarczym. Ważny jest też region kraju – postawienie domu będzie wymagało innego budżetu, kiedy chcesz zamieszkać pod Warszawą, a innego, kiedy budujesz się na Śląsku. Zwróć uwagę na racjonalny wybór materiałów budowlanych – ich wartość jest zwykle większa niż 60% kosztów robót wykończeniowych ( w przypadku domów o wysokim standardzie ta liczba dochodzi nawet do 80%).
Wykończenie domu – o co tak naprawdę chodzi?
Co tak właściwie zawiera się w terminie „wykończenie domu”? Zależy, o jakim standardzie mowa. Standard podstawowy pod klucz wymaga:
Wewnątrz:
- wykonania tynków zwykłych;
- montażu płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu;
- wstawienia okien;
- wstawienia ręcznie uchylanej bramy garażowej;
- wstawienia drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych – płytowych;
- malowania białą farbą emulsyjną;
- układanie płytek ceramicznych o podstawowym standardzie, wykładziny w sypialniach oraz podłóg w pozostałych pomieszczeniach.
Na zewnątrz:
- docieplenie + tynk systemowy;
- cokół;
- lakierowana podbitka z drewna iglastego;
- schody zewnętrzne żelbetowe;
- obłożenie gresem i taras z betonowej kostki brukowej;
Do tego dochodzi instalacja wodociągowa i kanalizacyjna, instalacja gazowa z rur stalowych, kuchenka, piekarnik oraz instalacja grzewcza.
Jeżeli budujesz dom o podwyższonym standardzie, do prac ujętych wcześniej dojdzie jeszcze kilka podpunktów. Oprócz zwykłych tynków, dodatkowo wykonuje się także gładzie gipsowe, a płytki ceramiczne są lepszej jakości. Różnice zauważyć można również w oknach. Ponadprzeciętny standard stawia na okna energooszczędne, najczęściej z drewna mahoniowego. Brama garażowa zostaje ocieplona i wyposażona w napęd elektryczny, drzwi wejściowe posiadają mechanizm antywłamaniowy. Ściany i sufity pomalujesz kolorową farbą lateksową, parkiet najczęściej zostaje wykonany z drewna.
To, w jakim standardzie zostanie wykończony dom, zostaje ustalone indywidualnie. Warto wspomnieć, że dużo zależy od wyboru ekipy budowlanej. Nie musisz przepłacać, ale jednak nie staraj się przesadnie oszczędzać. Od tego, jakich pracowników wybierzesz, zależy stan Twojego przyszłego domu. Istotne jest również sporządzenie dobrego kosztorysu uwzględniającego wszystkie prace. O tym, jak to zrobić przeczytać można tutajhttps://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,jak_wykonac_kosztorys_budowy_domu.html