ILE KOSZTUJE WYKOŃCZENIE DOMU?

ILE KOSZTUJE WYKOŃCZENIE DOMU?


Zastanawiasz się, jak dużą część budżetu należy przeznaczyć na wykończenie domu? To spory wydatek, na który należy być przygotowanym. Nie daj się zaskoczyć.

Przygotowując się do budowy domu, musisz mieć świadomość, że jest to inwestycja, która wymaga konkretnego, zazwyczaj dość sporego budżetu. Oczywiście – koszty postawienia domów diametralnie się między sobą różnią, w końcu wpływa na nie mnóstwo czynników takich jak przestrzeń użytkowa, garaże, piwnica, czy sam standard, w jakim decydujesz się budować. Inwestorzy, myśląc o budowie, często skupiają się na wydatkach związanych z postawieniem fundamentów, ścian i dachu, zupełnie zapominając, że dużą część budżetu pochłania właśnie wykończenie. Każdemu zależy na pięknie wykończonym domu, jednak standard powinien być dostosowany do możliwości finansowych. Nie zapominaj o tym, a uda Ci się zapobiec wszystkim nieprzyjemnym zaskoczeniom związanym z finansami.

Zaprzyjaźnij się z liczbami

Eksperci szacują, że stosunek procentowy kosztu poszczególnych etapów budowy domu do całego budżetu wygląda następująco:

Sam widzisz, jak dużą część pieniędzy przeznaczonych na inwestycję pochłania proces wykończenia. Inwestorzy powinni zadbać o to, aby budżet na tym etapie był wystarczający do przeprowadzenia odpowiednich prac.

Wszystko zależy od standardu

Jak było wspomniane wcześniej, koszt wykończenia domu zależy między innymi od jego wielkości. W podobnym stopniu liczy się też stopień skomplikowania bryły budynku. Konkluzja jest oczywista – im bardziej kształt domu odchodzi od prostej, standardowej formy, tym wyższe koszty prac związanych z jego budową, jak również wykończeniem. Kluczowe znaczenie ma obszar i standard wykończenia oraz materiały, z których będziesz korzystać. Istotny jest również sposób realizacji prac – budować i wykańczać możesz z pomocą profesjonalnej firmy budowlanej lub systemem gospodarczym. Ważny jest też region kraju – postawienie domu będzie wymagało innego budżetu, kiedy chcesz zamieszkać pod Warszawą, a innego, kiedy budujesz się na Śląsku. Zwróć uwagę na racjonalny wybór materiałów budowlanych – ich wartość jest zwykle większa niż 60% kosztów robót wykończeniowych ( w przypadku domów o wysokim standardzie ta liczba dochodzi nawet do 80%).

Wykończenie domu – o co tak naprawdę chodzi?

Co tak właściwie zawiera się w terminie „wykończenie domu”? Zależy, o jakim standardzie mowa. Standard podstawowy pod klucz wymaga:

Wewnątrz:

Na zewnątrz:

Do tego dochodzi instalacja wodociągowa i kanalizacyjna, instalacja gazowa z rur stalowych, kuchenka, piekarnik oraz instalacja grzewcza.

Jeżeli budujesz dom o podwyższonym standardzie, do prac ujętych wcześniej dojdzie jeszcze kilka podpunktów. Oprócz zwykłych tynków, dodatkowo wykonuje się także gładzie gipsowe, a płytki ceramiczne są lepszej jakości. Różnice zauważyć można również w oknach. Ponadprzeciętny standard stawia na okna energooszczędne, najczęściej z drewna mahoniowego. Brama garażowa zostaje ocieplona i wyposażona w napęd elektryczny, drzwi wejściowe posiadają mechanizm antywłamaniowy. Ściany i sufity pomalujesz kolorową farbą lateksową, parkiet najczęściej zostaje wykonany z drewna.

To, w jakim standardzie zostanie wykończony dom, zostaje ustalone indywidualnie. Warto wspomnieć, że dużo zależy od wyboru ekipy budowlanej. Nie musisz przepłacać, ale jednak nie staraj się przesadnie oszczędzać. Od tego, jakich pracowników wybierzesz, zależy stan Twojego przyszłego domu. Istotne jest również sporządzenie dobrego kosztorysu uwzględniającego wszystkie prace. O tym, jak to zrobić przeczytać można tutajhttps://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,jak_wykonac_kosztorys_budowy_domu.html

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).