Budujemy dom w 2017 roku

Budujemy dom w 2017 roku


Planujesz budowę domu w 2017 roku? Wybrałeś już działkę, przeliczyłeś finanse i zastanawiasz się, co dalej? Sprawdź, kiedy i od czego zacząć!

Wszelkie prace budowlane należy podejmować najwcześniej w okresie wiosennym. Zbyt niskie temperatury (także w nocy!) mogą bowiem obniżyć trwałość materiałów budowlanych i powodować ich zawilgocenie oraz znacznie utrudniają wykonywanie prac ziemnych, takich jak kopanie fundamentów. Czas oczekiwania na sprzyjające warunki atmosferyczne warto jednak wykorzystać na załatwienie formalności. Podpowiadamy, czego należy dopilnować przed rozpoczęciem budowy.

Krok 1: ostateczny wybór projektu

Punktem wyjścia do budowy domu jest ostateczny wybór projektu. Należy przemyśleć takie elementy jak:

… i wiele innych. Projekt domu warto porównać również z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni, w którym znajdują się nie tylko wytyczne dotyczące dopuszczalnych rozmiarów budowli, która ma stanąć na danej działce, ale niekiedy również informacje o zalecanym kącie nachylenia dachu itp. szczegółach. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na dalszym etapie budowy.

Szeroki wybór projektów zgodnych z aktualnymi trendami znajdziesz w zakładce „Nowości” na stronie dobredomy.pl.

Krok 2: zapoznanie się z dostępnymi technikami budowy oraz z aktualnymi wytycznymi prawa budowlanego.

1 stycznia 2017 roku w życie weszły zmiany w Ustawie Prawo Budowlane, które mają bezpośredni wpływ na technologię budowy domu. Zmiany dotyczą przede wszystkim stopniowego zmniejszania zapotrzebowania budynków na energię ze źródeł nieodnawialnych. Ma to na celu zwiększenie poziomu energooszczędności budowanych domów i wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do przepisów dyrektywy unijnej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Krok 3: wybór wykonawców

Dobrzy fachowcy – jak w każdym zawodzie – są rozchwytywani, dlatego warto umówić się z nimi z dość dużym wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie ekipy składającej się ze specjalistów, odpowiadających za poszczególne części budowy – w ten sposób komunikacja pomiędzy poszczególnymi pracownikami będzie szybsza i sprawniejsza.

Konieczne jest również zatrudnienie kierownika budowy, który dopilnuje, by dom został wykonany bez błędów. Do jego obowiązków należy m.in.:

Krok 4: uzyskanie pozwolenia na budowę

Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa na gotowym formularzu. Należy dołączyć do niego:

Pozwolenie na budowę zostanie wydane w ciągu 65 dni od złożenia wniosku.

Ważne! Budowę domu można rozpocząć po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę – następuje to po 14 dniach od doręczenia dokumentu. Co więcej – każdy budujący dom musi poinformować właściwy organ o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót na co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem prac.

Przeczytaj również:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje