Zdecydowałeś, że wybudujesz dom, ale nie chcesz, by inwestycja pochłonęła zbyt dużo pieniędzy? Ograniczone fundusze nie stanowią przeszkody w budowie.
Czy możesz postawić budynek, który będzie jednocześnie funkcjonalny, estetyczny i w przyszłości zapewni niewielkie koszty eksploatacji? Oczywiście, że tak.
Wystarczy, że skorzystasz z naszych 10 rad, jak zbudować dom pod klucz, nie rujnując jednocześnie swojego budżetu.
- Wybierz gotowy projekt domu
Gotowy projekt domu to rozwiązanie ekonomiczne i sprawdzone przez wiele osób. W porównaniu do projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie jest dużo tańszy. Jako inwestor nie musisz się obawiać, że Twój sąsiad będzie miał taki sam dom, jak Twój. W naszej ofercie znajdziesz 600 gotowych projektów domów, spośród których wybierzesz swój wymarzony.
- Wybierz projekt domu taniego w budowie
Gotowy projekt domu to dopiero początek. Zwróć uwagę, czy będzie tani w budowie. Ekonomiczne budynki znajdziesz w kategorii „domy tanie w budowie” tutaj.
- Prosta bryła
Im mniej, tym lepiej. W przypadku inwestycji, która nie może być zbyt droga, warto pomyśleć o domu o nieskomplikowanej bryle. Co to znaczy? Taki budynek ma minimum detali architektonicznych i ozdobnych elementów, co jednak nie oznacza, że nie jest modny i estetyczny.
- Niewielka powierzchnia zabudowy
Oprócz prostej bryły również powierzchnia domu ma znaczenie w przypadku obniżania kosztów całej inwestycji. Mały dom nie potrzebuje dużej, a więc drogiej działki, i dlatego jest tańszy.
- Prosty dach
Dach to zwieńczenie każdego domu i również jeden z najdroższych jego elementów. Koszty zależą nie tylko od materiałów użytych do pokrycia dachowego, lecz także od tego, czy ma dużo skosów i spadków. Prosty dach to oszczędność czasu i pieniędzy.
- Zrezygnuj z piwnicy
Budowa piwnicy to kosztowny wydatek. Oprócz zakupu materiałów i robocizny musisz się liczyć z wydatkami związanymi z zabezpieczeniem przed wilgocią i utratą ciepła. Zastanawiasz się, gdzie jeśli nie w piwnicy schowasz narzędzia lub inne domowe sprzęty? Odpowiedź znajdziesz w punkcie 7.
- Funkcjonalne rozwiązania
To między innymi obszerne pomieszczenia gospodarcze i kotłownia pozwalające zapanować nad porządkiem w domu. Jeśli mimo to będziesz odczuwać brak piwnicy, możesz zdecydować się na przydomową komórkę, której budowa jest tańsza i prostsza niż wykonanie podpiwniczenia.
- Zrezygnuj z garażu…
Jeśli oczywiście chcesz i możesz sobie na to pozwolić. Dobrym rozwiązaniem zamiast garażu może się okazać wiata na samochód.
- Metoda gospodarcza
Wynajęcie specjalistycznej firmy budowlanej to duży wydatek. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na własnoręczne wykonanie niektórych prac, czyli budowę metodą gospodarczą. Co zyskujesz? Pełną kontrolę nad postępem i jakością robót oraz pieniądze.
- Kupuj rozsądnie materiały
Wybieraj lokalne hurtownie i sprawdzonych dostawców. Obserwuj też internetowe promocje. Pamiętaj jednak, żeby nie kupować towarów przeterminowanych lub wątpliwej jakości. Nie chcesz przecież przykrych niespodzianek na budowie czy w trakcie użytkowania domu. Na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać.