Schody na poddasze drewniane czy schody żelbetowe – które rozwiązanie wybrać?

Schody na poddasze drewniane czy schody żelbetowe – które rozwiązanie wybrać?


Zgodnie z wymaganiami zawartymi w warunkach technicznych, do pomieszczeń położonych na różnych poziomach muszą prowadzić schody stałe. Czy schody w domu powinny być wykonane z drewna? Jakie schody drewniane wybrać? A może warto postawić schody żelbetowe monolityczne już w trakcie budowy? Poznaj korzyści wynikające z zastosowania każdego z tych rozwiązań!

Z tekstu dowiesz się:

Według obowiązujących obecnie WT minimalna szerokość jednego biegu schodowego, czyli szeregu połączonych ze sobą stopni, musi wynosić minimum 0,8 m, tak aby mogły się na nich swobodnie mijać dwie osoby. Podobną szerokość powinien mieć również tzw. spocznik, czyli podest rozdzielający dwa biegi schodów (np. w połowie piętra). Każde z tych wymagań dotyczy zarówno schodów drewnianych, jak i schodów żelbetowych. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek związanych z wyborem oraz instalacją konstrukcji z drewna i żelbetu.

Budowa schodów drewnianych – zalety, cena i czas montażu

Drewniane schody na piętro zamawia się i montuje w wykończonym już domu. Ile kosztują schody drewniane zabiegowe? Na cenę takich schodów mają wpływ m.in.:

Warto pamiętać, że schody drewniane nie są częścią konstrukcji budynku – stanowią odrębny element, niezależny od ścian czy stropów. Montażem schodów drewnianych należy się więc zająć dopiero na etapie wykańczania wnętrz, gdy na każdej kondygnacji są już zamontowane podłogi.

Schody zabiegowe żelbetowe – zalety, cena i czas montażu

Schody żelbetowe monolityczne są zbudowane z prętów zbrojeniowych i betonu. Schody żelbetowe prefabrykowane składają się natomiast z gotowych elementów (m.in. stopni wspornikowych), które układa się w domu, a następnie betonuje w bruzdach. Zainstalowanie takich schodów w Twoim domu potrwa 2-3 dni, a po zalaniu konstrukcji betonem trzeba poczekać kilka kolejnych, aż mieszanka się zwiąże. Przez około 2 tygodnie powinieneś także regularnie zraszać schody, aby beton nie popękał. Dopiero po takim czasie możesz zacząć się poruszać po schodach i wykończyć je innym materiałem.

To, ile zapłacisz za gotowe schody żelbetowe, zależy od:

Schody żelbetowe są połączone z konstrukcją budynku, dlatego ich budowę należy zaplanować już na etapie tworzenia projektu. Zbrojenie schodów żelbetowych wykonuje się w momencie doprowadzania budynku do stanu surowego. Dzięki temu ze schodów można korzystać już w trakcie budowy domu.

Przeczytaj również o tym, jak wyrównać wysokość stopni schodów.

Schody na poddasze użytkowe: drewniane czy żelbetowe?

Wybór odpowiednich schodów jest uzależniony od kilku czynników. Aby ustalić, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie schody drewniane, czy schody żelbetowe, zadaj więc sobie kilka pytań.

1. Przygotowujesz się do budowy domu czy jedynie wykonujesz generalny remont?

Jeśli budujesz dom i jesteś na etapie poszukiwania projektu domu piętrowego lub projektu domu z poddaszem użytkowym, możesz uwzględnić w nim wykonanie trwałych, masywnych schodów żelbetowych. Jeśli przeprowadzasz remont, który nie uwzględniał montażu schodów, lepiej wybierz schody drewniane, ponieważ nie ingerują one w konstrukcję budynku.

2. Ile miejsca możesz przeznaczyć na schody?

Jeśli masz mały dom, wybierz schody drewniane. Mogą to być schody łamane lub spiralne. Dobrym rozwiązaniem są także schody jednobiegowe, pod którymi znajduje się wolna przestrzeń. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce na schowek, garderobę lub szafki na buty. Jeśli natomiast dysponujesz oddzielnym hallem, możesz wybrać projekt schodów żelbetowych.

Sprawdź także propozycje projektów domów z antresolą.

3. Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na budowę schodów?

Schody żelbetowe są trwalsze niż schody drewniane, bywają także od nich tańsze – w zależności od wielkości, konstrukcji i ilości użytego materiału.  Jeśli jednak preferujesz schody drewniane – wybieraj tańsze, rodzime gatunki drewna i proste konstrukcje. Nie wprowadzaj też zbyt wielu zmian w oferowanych przez producenta modelach.

Wybór schodów do nowego lub remontowanego domu nie jest łatwy. Przejrzyj więc gotowe projekty domów z przykładowymi aranżacjami wnętrz – dzięki temu możesz sprawdzić, jak dane rozwiązanie będzie się prezentować w konkretnym pomieszczeniu, co pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje