Zgodnie z wymaganiami zawartymi w dokumencie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, do pomieszczeń położonych na różnych poziomach muszą prowadzić schody stałe. Czy lepiej, aby schody w domu były wykonane z drewna? A może warto postawić schody żelbetowe już w trakcie budowy? Poznaj korzyści wynikające z zastosowania tych rozwiązań.
Minimalna szerokość jednego biegu schodowego, czyli szeregu połączonych ze sobą schodów, musi wynosić minimum 0,8 m. Dzięki temu na schodach będą mogły mijać się dwie osoby. Podobną szerokość powinien mieć spocznik – podest rozdzielający dwa biegi schodów np. w połowie piętra.
Każde z tych wymagań dotyczy zarówno schodów drewnianych, jak i schodów żelbetowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek związanych z wyborem oraz instalacją konstrukcji z drewna lub żelbetu.
Schody drewniane – cena i czas montażu
Drewniane schody są zamawiane u producenta i w przeciągu 4–8 tygodni montowane w domu z gotowych konstrukcji. Dzięki temu samo składanie schodów trwa maksymalnie 2 dni.
Na cenę schodów drewnianych ma wpływ:
- rodzaj konstrukcji – im bardziej skomplikowana, tym więcej będzie kosztować;
- gatunek drewna – drewno egzotyczne (mahoń, iroko, jatoba) o dużej trwałości jest droższe niż polskie gatunki drewna (buk, jesion, dąb);
- rodzaj projektu – schody wybrane z katalogu gotowych modeli są tańsze niż schody, w których trzeba wprowadzić więcej zmian.
Po zamontowaniu schodów drewnianych należy je wykończyć powłoką zabezpieczającą, np. lakierem.
Schody drewniane – dlaczego warto je montować?
Schody drewniane nie są częścią konstrukcji budynku – stanowią odrębny element niezależny od ścian czy stropów. Montażem schodów drewnianych należy zająć się dopiero w na etapie wykończenia wnętrz, gdy na każdej kondygnacji są już zamontowane podłogi. W ten sposób można ustalić wszystkie potrzebne wymiary.
Schody drewniane najlepiej sprawdzą się w małych wnętrzach. Dzięki możliwości indywidualnego zaplanowania konstrukcji łatwo wpasują się w każdą przestrzeń. Jeśli w domu nie ma wyodrębnionego miejsca na hall lub korytarz, a strefa dzienna ma małą powierzchnię, można wybrać schody spiralne lub dwubiegowe. W ten sposób oszczędzisz znaczną ilość miejsca.
Schody żelbetowe – cena i czas montażu
Schody żelbetowe monolityczne są zbudowane z prętów zbrojeniowych i betonu. Schody żelbetowe prefabrykowane składają się natomiast z gotowych elementów (m.in. stopni wspornikowych), które układa się w domu, a następnie betonuje w bruzdach. Wykonanie schodów zajmuje do 2 dni, ale po zalaniu konstrukcji betonem trzeba poczekać kolejnych kilka dni, aż mieszanka się zawiąże. Przez około dwa tygodnie należy także nawilżać schody, aby beton nie popękał. Dopiero po tym czasie można poruszać się po schodach i wykończyć je innym materiałem.
Cena montażu schodów żelbetowych zależy od:
- ilości zużytego betonu i zbrojenia – im większe, dłuższe i bardziej skomplikowane schody, tym więcej będą kosztować;
- kosztu okładziny, zewnętrznej warstwy – prosta wykładzina i beton architektoniczny pomalowany farbą to najtańsze rozwiązania, natomiast na drewno, kamień lub płytki ceramiczne trzeba przeznaczyć większe fundusze.
Schody żelbetowe – dlaczego warto je montować?
Schody żelbetowe są połączone z konstrukcją budynku, dlatego ich budowę należy zaplanować już na etapie przygotowywania projektu. Zbrojenie schodów żelbetowych wykonuje się w momencie doprowadzania budynku do stanu surowego. Dzięki temu z wyschniętych schodów można korzystać już w trakcie budowy domu.
Zobacz też, jak wyrównać wysokość stopni schodów >>
Schody żelbetowe mają znacznie masywniejszą konstrukcję niż schody drewniane. Zajmują też więcej miejsca. W związku z tym najlepiej prezentują się w oddzielnym pomieszczeniu – np. hallu lub klatce schodowej. W małych salonach będą bowiem sprawiać wrażenie zbyt przytłaczających. Schody żelbetowe cechuje jednak większa trwałość.
Schody drewniane czy schody żelbetowe? Które rozwiązanie jest lepsze?
Wybór odpowiednich schodów jest uzależniony od kilku czynników. Aby wiedzieć, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie schody drewniane, czy schody żelbetowe, ustal pewne kwestie.
- Przygotowujesz się do budowy domu czy jedynie wykonujesz generalny remont?
Jeśli budujesz dom i jesteś na etapie poszukiwania projektu domu piętrowego lub projektu domu z poddaszem użytkowym, możesz uwzględnić w nim wykonanie trwałych, masywnych schodów żelbetowych. Jeśli przeprowadzasz remont, który nie uwzględniał montażu schodów, wybierz lepiej schody drewniane, ponieważ nie ingerują w konstrukcję budynku. Tego rodzaju schody mogą być bardzo różnorodne stylistycznie. Wielu producentów oferuje nowoczesne schody drewniane, np. ażurowe, w białym lub czarnym kolorze, ze szklanymi balustradami itp. Przykład takich schodów znajdziesz m.in. w wizualizacji projektu domu Arystoteles.
- Ile miejsca możesz przeznaczyć na schody?
Jeśli masz mały dom i dysponujesz niewielką powierzchnią na schody, wybierz schody drewniane. Mogą to być schody łamane lub spiralne. Dobrym rozwiązaniem są także schody jednobiegowe, pod którymi znajduje się wolna przestrzeń. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce na schowek, garderobę lub szafki na buty. Gdy dysponujesz oddzielnym hallem, możesz wybrać schody żelbetowe.
Zobacz projekty domów z antresolą Dobre Domy >>
- Jakie masz fundusze na budowę schodów?
Schody to dość kosztowna inwestycja, ale wykonanie schodów żelbetowych jest tańsze niż montaż schodów drewnianych. Dodatkowo możesz z nich korzystać w trakcie budowy domu, dzięki czemu robotnikom i Tobie łatwiej będzie się poruszać między wykańczanymi kondygnacjami.
Jeśli wolisz jednak schody drewniane – wybieraj tańsze, rodzime gatunki drewna i proste konstrukcje. Nie wprowadzaj zbyt wielu zmian w oferowanych przez producenta modelach.
Schody jedno-, dwu- lub trójbiegowe, schody łamane, wachlarzowe, zabiegowe lub spiralne –wybierz idealny rodzaj schodów do swojego domu. Przejrzyj gotowe projekty domów z przykładowymi aranżacjami wnętrz – dzięki temu możesz sprawdzić, jak dane rozwiązanie będzie się prezentować w pomieszczeniu.