Jak wyrównać wysokość stopni schodów?

Jak wyrównać wysokość stopni schodów?


Proporcjonalnie zbudowane schody to bardzo ważny element wystroju w Twoim domu. Kolejne stopnie powinno się pokonywać płynnie, dlatego nawet milimetrowe różnice wysokości między stopniami mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia domowników (w szczególności małych dzieci oraz osób starszych). Jak przebiega naprawa schodów, w których stopnie są różnej wysokości? Jak uniknąć tej usterki w czasie budowy domu? Zobacz!

Betonową wylewkę schodów wewnętrznych wykonuje się na etapie doprowadzania domu do stanu surowego. Najważniejsze wartości, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu ich rozmiaru, to:

Jednak nawet jeśli będziesz wiedział, jakie powinny być dobrze zaprojektowane schody w domu, nadal istnieje ryzyko, że w czasie budowy powstaną różnice w wysokości stopni. Najczęstszą przyczyną powstawania tego błędu jest nieuwzględnianie przy obliczeniach:

Zignorowanie tych wartości powoduje, że pierwszy lub ostatni stopień schodów mają różną wysokość od pozostałych. Dlatego przy obliczaniu wysokości stopni już na etapie stanu surowego należy wiedzieć, jak chcemy wykończyć schody, oraz znać ostateczną wysokość podłogi na obydwu kondygnacjach. Zbyt późna zmiana planów (np. podjęcie decyzji o założeniu ogrzewania podłogowego na parterze) wiążę się z koniecznością poprawek.

Jednakowa wysokość stopni schodów jest szczególnie ważna w projektach domów z poddaszem użytkowym. Jedno- lub dwubiegowe schody łączące pierwsze piętro budynku ze strychem często charakteryzują się dużą liczbą stopni – upadek z takiej wysokości grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby stopnie miały niemalże taką samą wysokość, dokonaj odpowiednich obliczeń. Najłatwiej zrobić to w ten sposób:

  1. Oblicz różnicę wysokości między stopniami (w milimetrach lub centymetrach);
  2. Podziel uzyskany wynik przez liczbę stopni (nie licząc ostatniego).

Przykładowo: jeśli w jedenastostopniowych schodach różnica wysokości między stopniami wynosi 4 cm, to otrzymasz wynik 0,4 cm. Tym sposobem ustalisz wysokość modułu korekcyjnego, o którą zostanie zwiększana wysokość każdego ze stopni schodów (z wyjątkiem ostatniego). Dla wspomnianych już przykładowych schodów korygowanie wysokości wyglądałoby następująco:

I tak aż do przedostatniego stopnia, którego wysokość zwiększa się o 4,1 cm.

Niestety, przy całościowym skorygowaniu wysokości schodów konieczne jest zerwanie wykończenia ze wszystkich stopni, a następnie pokrycie stopni różnymi typami zaprawy w zależności od tego, jaka jest wymagana grubość modułu korekcyjnego:

Przed nałożeniem materiałów wyrównujących stopnie szaluje się wypoziomowanymi deskami, tak aby pokrycie było równe. W przypadku schodów, na których dokonaliśmy obliczeń, koniecznie byłoby użycie wylewki posadzkowej, zaprawy oraz jastrychu, co wiąże się z odpowiednio wyższymi kosztami.

Dowiedz się też, jakie są najlepsze materiały do budowy schodów wewnątrz domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje