Proporcjonalnie zbudowane schody to bardzo ważny element wystroju w Twoim domu. Kolejne stopnie powinno się pokonywać płynnie, dlatego nawet milimetrowe różnice wysokości między stopniami mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia domowników (w szczególności małych dzieci oraz osób starszych). Jak przebiega naprawa schodów, w których stopnie są różnej wysokości? Jak uniknąć tej usterki w czasie budowy domu? Zobacz!
Betonową wylewkę schodów wewnętrznych wykonuje się na etapie doprowadzania domu do stanu surowego. Najważniejsze wartości, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu ich rozmiaru, to:
- wysokość stopni i szerokość stopni – im wyższe są stopnie, tym mniejsza powinna być ich szerokość, tak aby dorosły człowiek mógł pokonać jeden stopień jednym krokiem o średniej długości 63 cm. Maksymalna wysokość stopnia schodów w domu nie powinna więc przekraczać 19 cm (wyjątkiem są schody strychowe);
- szerokość biegu – czyli nachylonej części schodów, która składa się z jednakowych stopni i biegnie w jednym kierunku. Liczba stopni w jednym biegu schodów powinna mieć wartość nieparzystą, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko potknięcia.
Jednak nawet jeśli będziesz wiedział, jakie powinny być dobrze zaprojektowane schody w domu, nadal istnieje ryzyko, że w czasie budowy powstaną różnice w wysokości stopni. Najczęstszą przyczyną powstawania tego błędu jest nieuwzględnianie przy obliczeniach:
- grubości wylewek na obydwu poziomach budynku;
- grubości wykończenia schodów.
Zignorowanie tych wartości powoduje, że pierwszy lub ostatni stopień schodów mają różną wysokość od pozostałych. Dlatego przy obliczaniu wysokości stopni już na etapie stanu surowego należy wiedzieć, jak chcemy wykończyć schody, oraz znać ostateczną wysokość podłogi na obydwu kondygnacjach. Zbyt późna zmiana planów (np. podjęcie decyzji o założeniu ogrzewania podłogowego na parterze) wiążę się z koniecznością poprawek.
Jednakowa wysokość stopni schodów jest szczególnie ważna w projektach domów z poddaszem użytkowym. Jedno- lub dwubiegowe schody łączące pierwsze piętro budynku ze strychem często charakteryzują się dużą liczbą stopni – upadek z takiej wysokości grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby stopnie miały niemalże taką samą wysokość, dokonaj odpowiednich obliczeń. Najłatwiej zrobić to w ten sposób:
- Oblicz różnicę wysokości między stopniami (w milimetrach lub centymetrach);
- Podziel uzyskany wynik przez liczbę stopni (nie licząc ostatniego).
Przykładowo: jeśli w jedenastostopniowych schodach różnica wysokości między stopniami wynosi 4 cm, to otrzymasz wynik 0,4 cm. Tym sposobem ustalisz wysokość modułu korekcyjnego, o którą zostanie zwiększana wysokość każdego ze stopni schodów (z wyjątkiem ostatniego). Dla wspomnianych już przykładowych schodów korygowanie wysokości wyglądałoby następująco:
- najniższy stopień podwyższamy o 0,4 cm;
- następny – 0,8 cm;
- kolejny – 1,3 cm;
I tak aż do przedostatniego stopnia, którego wysokość zwiększa się o 4,1 cm.
Niestety, przy całościowym skorygowaniu wysokości schodów konieczne jest zerwanie wykończenia ze wszystkich stopni, a następnie pokrycie stopni różnymi typami zaprawy w zależności od tego, jaka jest wymagana grubość modułu korekcyjnego:
- zaprawa do układania płytek – od 1 do 1,5 cm;
- wylewka posadzkowa – od 0,5 do 3 cm;
- szybko twardniejący jastrych – od 2 do 8 cm.
Przed nałożeniem materiałów wyrównujących stopnie szaluje się wypoziomowanymi deskami, tak aby pokrycie było równe. W przypadku schodów, na których dokonaliśmy obliczeń, koniecznie byłoby użycie wylewki posadzkowej, zaprawy oraz jastrychu, co wiąże się z odpowiednio wyższymi kosztami.
Dowiedz się też, jakie są najlepsze materiały do budowy schodów wewnątrz domu.