Pamiętasz, jak wyglądały domy w czasach PRL-u? Proste, szare „klocki” niczym nie przypominają dzisiejszych stylowych projektów. Czy aby na pewno? Okazuje się, że inwestorzy coraz częściej obserwują ich wielki powrót.
Polska architektura na przestrzeni lat – podsumowanie zmian
- Obecnie domy są zazwyczaj parterowe, posiadają dwuspadowy dach i otwartą przestrzeń (np. poprzez połączenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego).
- Budownictwo z czasów PRL preferowało wydzielanie każdego pomieszczenia, płaskie dachy i budynki w kształcie standardowego klocka.
Kolejna różnica polega na tym, że kiedyś domy budowano głównie dla rodzin wielodzietnych, w tej chwili na budowę decydują się również single i młode małżeństwa. Z tego względu coraz częściej zauważyć można projekty małych, parterowych domków w zastępstwie tych większych, piętrowych.
A co z inspiracjami z czasów PRL?
Czy nowoczesne rozwiązania architektoniczne mogą szukać inspiracji w budynkach rodem z PRL-u? Okazuje się, że tak. Powraca przede wszystkim geometria i proste kształty, które wykorzystuje się w projektach domów nowoczesnych. Inwestorzy częściej wybierają też płaskie dachy, ponieważ kojarzą się z prostotą i klasyczną elegancją.
Poniżej prezentujemy nowoczesne projekty domów charakteryzujące się prostą bryłą:
- Echo – niewielki dom piętrowy dla 3-4 osobowej rodziny. Dzięki stopniowaniu wysokości co pół kondygnacji część gospodarcza mieści się w przyziemiu, a część dzienna lekko nad terenem.
- Kora – nowoczesny, piętrowy dom z płaskim dachem dla 4-5 osobowej rodziny. Oryginalny wygląd zawdzięcza także ciekawej elewacji.
- Carmen – elegancki dom o prostej bryle. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przestronny taras umieszczony nad garażem.
- Soho II – duży dom odpowiedni nawet dla 6-osobowej, wielopokoleniowej rodziny. Geometria oraz ciekawa elewacja sprawiają, że wyróżnia się na tle innych projektów.
Więcej nowoczesnych projektów znajdziesz TUTAJ.