Optymalna temperatura w domu przez cały rok

Optymalna temperatura w domu przez cały rok


Sezon grzewczy za nami, ale nie oznacza to, że rezygnujemy z komfortowych warunków cieplnych w domu. Jak jednak o nie zadbać, gdy grzejniki zostaną wyłączone?

Mechanicznie lub naturalnie – sposobów na regulację termiczną w domu jest wiele. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie ciepło zimą i przyjemny chłód latem! Poznaj sposoby i wybierz te najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Komfort termiczny człowieka

Tym mianem określamy stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego i nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. To stan, kiedy nie mamy także zimnych dłoni czy zimnych stóp – nie występuje niepożądane nagrzewanie bądź chłodzenie.

Na komfort cieplny wpływają następujące parametry:

Najbardziej optymalna dla człowieka temperatura powietrza wynosi od 16 do 18°C.

Dowiedz się więcej o komforcie cieplnym budynku!

Czynniki wpływające na mikroklimat panujący w domu

Temperatura w pomieszczeniu i tak zwany mikroklimat zależą od wielu czynników. Zaznajomienie się z nimi pozwala na lepsze gospodarowanie energią i… w rezultacie oszczędzanie.

Najważniejsza jest przede wszystkim szczelność budynku i wszystkich jego elementów. Występowanie szczelin, choć uznawane za niezbędne, tak naprawdę przeszkadza, ponieważ wzmagają one rosnącą różnicę ciśnień w domu.

Istotna jest również budowa dachu. Tu, jeśli myślisz o budowie domu energooszczędnego, zainwestuj w dwuwarstwową izolację. Rozwiązanie to działa na Twoją korzyść zarówno zimą, jak i latem! W pierwszym wypadku nie tracisz niepotrzebnie ciepła, w drugim blokujesz dostęp do domu zbyt dużej ilości promieni słonecznych i gorąca.

Jak kontrolować temperaturę domu latem?

Zimą sprawa wygląda dość prosto – centralne ogrzewanie, tony węgla bądź gazu, drewno w kominku i jest tak ciepło, jak tego chcesz. Latem sprawa nie jest już tak łatwa, sezon grzewczy się kończy, a radosne płomienie kominka muszą poczekać do przyszłego roku.

Problem polega na tym, że latem nie zależy nam wcale na ogrzewaniu, a raczej na nieprzegrzaniu domu. Promienie słoneczne skutecznie i bez naszego udziału podnoszą temperaturę budynku (ponieważ ściany chłoną ciepło) oraz pomieszczeń, wpadając przez okna.

Zapewnienie szczelności, zabezpieczenie się przed przegrzewaniem i utratą ciepła wymagają rozwiązań omawianych i wprowadzanych w życie już na etapie projektowania.

Oto kilka niezawodnych metod:

Tutaj dowiesz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

Wentylacja mechaniczna, czyli rozwiązania technologiczne

Wentylację dzielimy na naturalną (okienną, kominową, szczelinową) oraz mechaniczną (nawiewną, wywiewną, nawiewno-wywiewną). Druga jest charakterystyczna (i konieczna) w nowym budownictwie, w którym dużą wagę przywiązuje się do szczelności.

Zużywające jak najmniej energii pierwotnej ekologiczne systemy wentylacyjne dzięki rekuperatorom odzyskują ciepło i chłód z powietrza. Podobny efekt można uzyskać podczas odparowywania wody w celu schłodzenia powietrza nawiewanego (chłodzenie adiabatyczne). Co ważne – wszystkie procesy przeprowadza jedno centralne urządzenie.

Funkcja chłodzenia adiabatycznego – co to jest?

Pod tym pojęciem kryje się po prostu nawilżanie powietrza w warunkach, gdy energia nie jest sztucznie doprowadzana. Ciepło niezbędne do odparowania pobierane jest z powietrza i dzięki temu się schładza.

Gdy połączymy centralę wentylacji nawiewno-wywiewnej ze źródłem chłodu, to jej działanie będzie przynosić nam korzyści przez cały rok. Unikniemy w ten sposób także niezdrowego ochładzania i osuszania powietrza na wzór klimatyzatorów freonowych i, co istotne dla zdrowia, nie zmienimy wartości wilgotności bezwzględnej powietrza.

Wybierz swoją optymalną temperaturę!

Temperatura w domu powinna być utrzymywana na możliwie jednakowym poziomie. Wszelkie gwałtowne zmiany (podkręcanie lub zakręcanie grzejników) są niebezpieczne dla urządzeń i niezdrowe dla człowieka. W ten sposób łatwo też zaoszczędzić większe kwoty – wiadomo, każda zmiana trybu pracy urządzeń wymaga dodatkowych nakładów energii.

Pamiętaj, aby móc się cieszyć optymalną temperaturą w swoich czterech kątach przez cały rok, podejdź o tematu racjonalnie.

 

 

„Rekuperacja do twojego domu. Poznaj energooszczędne rozwiązania Komfovent DOMEKT. Doświadcz prostej w zarządzaniu i bogatej w funkcje automatyki sterowania. Zobacz ultra cienki, dotykowy wyświetlacz.”
Pobierz broszurę >>>

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).