Daszek nad wejściem stanowi zwykle element projektu architektonicznego, ale w domach starszego typu nie zawsze był on uwzględniany. Dlatego podpowiadamy, w jaki sposób zbudować daszek nad drzwiami wejściowymi.
Budując daszek nad wejściem, należy trzymać się prostej zasady. Im będzie on prostszy w swojej formie, tym ładniejszy, a także łatwiejszy i tańszy w budowie. Pamiętajmy też, że kąt pochylania daszku powinien być równy temu między połaciami dachowymi. Dla zachowania spójności należy też użyć tego samego pokrycia oraz zastosować podobne elementy wykończeniowe. Dzięki temu daszek wkomponuje się w architekturę całego domu.
Jaki daszek wybrać?
Przy budowie daszka musimy odpowiednio ustalić jego wymiary. Powinien być dostatecznie obszerny, aby zadaszyć drzwi i kawałek ściany. Optymalny okaże się taki o 2 m szerokości i 1,2 m wysięgu. Dzięki temu w upalne dni stworzy przyjemny cień nad wejściem do domu.
Jeśli chcemy traktować daszek jako miejsce, które przyniesie latem ochłodę, powinniśmy zdecydować się na większy daszek o ok. 3 m szerokości i wysięgu 2 m wysięgu. Z powodzeniem zmieści się pod nim stolik oraz krzesła. Najlepiej, aby zadaszenie obejmowało także schody, co powoli uniknąć wielu problemów zimową porą.
Konstrukcja daszka
Samodzielne wykonanie daszka nie jest łatwe. Najprostszym rozwiązaniem będzie daszek płaski lub taki o niedużym kącie nachylenia np. 30 stopni. Dzięki niewielkiemu spadkowi nie zasłoni dużego fragmentu ściany i nie będzie kolidował z architekturą elewacji.
O czym pamiętać podczas budowy daszka?
- Do konstrukcji daszka należy użyć drewnianych bądź też stalowych wsporników. Trzeba solidnie przytwierdzić je do ściany za pomocą śrub osadzonych w wywierconych otworach.
- Należy dostosować kotwy do materiału, jakiego użyto do wykonania ściany. Mogą to być np. kotwy chemiczne zapewniające solidne połączenie. Konstrukcja powinna tworzyć geometryczny trójkąt.
- Od góry należy przybić łaty, na których zostanie ułożone pokrycie dachowe, natomiast od dołu wykonać podbitkę np. drewnianą.
Detale i ostatnie szlify daszka
Jeśli konstrukcja daszka jest solidna i stabilna, można przystąpić do prac wykończeniowych.
- Przed ułożeniem pokrycia należy ułożyć membranę dachową, chroniącą konstrukcję daszka przed przeciekaniem dachówki. Membranę mocujemy za pomocą kontrłat, na których montujemy łaty, a do nich dachówkę.
- Po montażu musimy jeszcze wykonać pas ocieplenia ściany nad daszkiem, by móc w nim zamocować obróbkę blacharską. Będzie ona chronić daszek oraz ścianę za nim przed wodą podczas opadów deszczu oraz topnienia zalegającego śniegu. Jeśli zadaszenie zostanie wykonane prawidłowo, posłuży przez wiele lat. W innym razie już podczas pierwszej burzy i porywów wiatru jego konstrukcja zostanie uszkodzona. Warto zatem przyłożyć się do budowy lub skorzystać z pomocy specjalistów.