Jak zabezpieczyć domowe instalacje przed przepięciami?

Jak zabezpieczyć domowe instalacje przed przepięciami?


Przepięcia mogą uszkadzać przewody, wywoływać iskrzenie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu, niszczyć urządzenie elektryczne i elektroniczne. Szczególnie nieodporne na gwałtowne skoki napięcia w sieci są obwody elektroniczne w urządzeniach AGD, komputerach, radiach i telewizorach. Jak je zabezpieczyć? Zobacz, co należy zrobić, aby chronić siebie i swój dom przed powstawaniem przepięć.

Co to jest przepięcie? To inaczej wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej, która określa optymalną, bezpieczną wysokość napięcia, z jaką może pracować urządzenie.

Jakie rodzaje przepięć mogą występować w domu?

W domach jednorodzinnych mogą występować dwa rodzaje przepięć – przepięcia zewnętrze i przepięcia wewnętrzne.

Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami zewnętrznymi?

Wyładowanie powstałe podczas burzy jest tak silne, że może zagrażać budynkowi nawet wtedy, gdy piorun nie trafił bezpośrednio w dom. Aby zabezpieczyć budynek przed powstaniem pożaru, warto więc zainwestować w instalację odgromową. Skuteczny system przeciwburzowy powinien składać się ze zwodów (drutów na dachu przyjmujących pioruny), przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomów (metalowych elementów wbitych w ziemię i rozpraszających wyładowanie pioruna).

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie przeciw piorunom? Zobacz jak zabezpieczyć dom przed burzą w poradniku Dobre Domy.

Jak zabezpieczyć dom przed każdym rodzajem przepięć?

Montaż samej instalacji odgromowej ochroni dom przed ewentualnym pożarem wywołanym burzą. Jednak nawet po montażu zwodów, wszystkich przewodów i uziomów mogą pojawić się nieprzewidziane skoki napięć w urządzeniach elektronicznych.

Aby zabezpieczyć urządzenia i wszystkie instalacje, powinieneś zainstalować ochronniki przepięciowe klasy 1, 2 lub 3.

Montażem wszystkich ochronników powinien zająć się profesjonalny elektryk, który dokładnie zna układ przewodów w mieszkaniu. Wyjątkiem są jedynie ochronniki klasy 3 montowane bezpośrednio na urządzeniu lub specjalne listwy ochronne. Układ całej sieci elektrycznej budynku uzyskasz, wybierając gotowy projekt Dobrych Domów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje