Jak zabezpieczyć domowe instalacje przed przepięciami?

Jak zabezpieczyć domowe instalacje przed przepięciami?


Przepięcia mogą uszkadzać przewody, wywoływać iskrzenie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu, niszczyć urządzenie elektryczne i elektroniczne. Szczególnie nieodporne na gwałtowne skoki napięcia w sieci są obwody elektroniczne w urządzeniach AGD, komputerach, radiach i telewizorach. Jak je zabezpieczyć? Zobacz, co należy zrobić, aby chronić siebie i swój dom przed powstawaniem przepięć.

Co to jest przepięcie? To inaczej wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej, która określa optymalną, bezpieczną wysokość napięcia, z jaką może pracować urządzenie.

Jakie rodzaje przepięć mogą występować w domu?

W domach jednorodzinnych mogą występować dwa rodzaje przepięć – przepięcia zewnętrze i przepięcia wewnętrzne.

Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami zewnętrznymi?

Wyładowanie powstałe podczas burzy jest tak silne, że może zagrażać budynkowi nawet wtedy, gdy piorun nie trafił bezpośrednio w dom. Aby zabezpieczyć budynek przed powstaniem pożaru, warto więc zainwestować w instalację odgromową. Skuteczny system przeciwburzowy powinien składać się ze zwodów (drutów na dachu przyjmujących pioruny), przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomów (metalowych elementów wbitych w ziemię i rozpraszających wyładowanie pioruna).

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie przeciw piorunom? Zobacz jak zabezpieczyć dom przed burzą w poradniku Dobre Domy.

Jak zabezpieczyć dom przed każdym rodzajem przepięć?

Montaż samej instalacji odgromowej ochroni dom przed ewentualnym pożarem wywołanym burzą. Jednak nawet po montażu zwodów, wszystkich przewodów i uziomów mogą pojawić się nieprzewidziane skoki napięć w urządzeniach elektronicznych.

Aby zabezpieczyć urządzenia i wszystkie instalacje, powinieneś zainstalować ochronniki przepięciowe klasy 1, 2 lub 3.

Montażem wszystkich ochronników powinien zająć się profesjonalny elektryk, który dokładnie zna układ przewodów w mieszkaniu. Wyjątkiem są jedynie ochronniki klasy 3 montowane bezpośrednio na urządzeniu lub specjalne listwy ochronne. Układ całej sieci elektrycznej budynku uzyskasz, wybierając gotowy projekt Dobrych Domów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).