Przepięcia mogą uszkadzać przewody, wywoływać iskrzenie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu, niszczyć urządzenie elektryczne i elektroniczne. Szczególnie nieodporne na gwałtowne skoki napięcia w sieci są obwody elektroniczne w urządzeniach AGD, komputerach, radiach i telewizorach. Jak je zabezpieczyć? Zobacz, co należy zrobić, aby chronić siebie i swój dom przed powstawaniem przepięć.
Co to jest przepięcie? To inaczej wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej, która określa optymalną, bezpieczną wysokość napięcia, z jaką może pracować urządzenie.
Jakie rodzaje przepięć mogą występować w domu?
W domach jednorodzinnych mogą występować dwa rodzaje przepięć – przepięcia zewnętrze i przepięcia wewnętrzne.
- Przepięcie wewnętrzne – czyli inaczej systemowe, powstają najczęściej w wyniku zwarcia, doziemienia bądź przełączenia. Przepięcia wewnętrzne mogą grozić porażeniem, a nawet wywoływać pożar.
- Przepięcia zewnętrzne – nazywane również atmosferycznymi, to przepięcia wywoływane przez uderzenie pioruna. Na tego typu przepięcia najbardziej narażone są wysokie budynki oraz domy stojące na otwartej, pustej przestrzeni.
Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami zewnętrznymi?
Wyładowanie powstałe podczas burzy jest tak silne, że może zagrażać budynkowi nawet wtedy, gdy piorun nie trafił bezpośrednio w dom. Aby zabezpieczyć budynek przed powstaniem pożaru, warto więc zainwestować w instalację odgromową. Skuteczny system przeciwburzowy powinien składać się ze zwodów (drutów na dachu przyjmujących pioruny), przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomów (metalowych elementów wbitych w ziemię i rozpraszających wyładowanie pioruna).
Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie przeciw piorunom? Zobacz jak zabezpieczyć dom przed burzą w poradniku Dobre Domy.
Jak zabezpieczyć dom przed każdym rodzajem przepięć?
Montaż samej instalacji odgromowej ochroni dom przed ewentualnym pożarem wywołanym burzą. Jednak nawet po montażu zwodów, wszystkich przewodów i uziomów mogą pojawić się nieprzewidziane skoki napięć w urządzeniach elektronicznych.
Aby zabezpieczyć urządzenia i wszystkie instalacje, powinieneś zainstalować ochronniki przepięciowe klasy 1, 2 lub 3.
- Ochronniki klasy 1 (inaczej – klasy B) – zabezpieczają przed bezpośrednim i bliskim uderzeniem pioruna. Są więc najlepszym uzupełnieniem instalacji odgromowej. Ochronniki te montuje się w złączeniu kablowym.
- Ochronniki klasy 2 (inaczej – klasy C) – zabezpieczają urządzenia elektryczne przed przepięciami komutacyjnymi (łączeniowymi). Ochronniki klasy 2 są montowane w rozdzielnicach.
- Ochronniki klasy 3 (inaczej – klasy D) – zabezpieczają zwłaszcza bardzo czułe i drogie urządzenia elektroniczne. Montuje się je bezpośrednio przy sprzętach, czyli w gniazdkach elektrycznych lub listwach z ochroną.
Montażem wszystkich ochronników powinien zająć się profesjonalny elektryk, który dokładnie zna układ przewodów w mieszkaniu. Wyjątkiem są jedynie ochronniki klasy 3 montowane bezpośrednio na urządzeniu lub specjalne listwy ochronne. Układ całej sieci elektrycznej budynku uzyskasz, wybierając gotowy projekt Dobrych Domów.