Jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe?

Jak wybrać najlepsze drzwi tarasowe?


Piękne wyjście na taras może być ozdobą domu. Coraz częściej decydujemy się na duże przeszklenia podkreślające nowoczesność budynku i wpuszczające do wnętrza dużo naturalnego światła. Warto pamiętać, że od wyboru drzwi zależy również to, w jaki sposób urządzimy wnętrze, z którego będziemy wychodzić na taras i podziwiać ogród lub pobliski las.

Gdy wybierasz drzwi tarasowe, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar, ramę i sposób otwierania. Równie ważne są też jednak względy estetyczne – czy drzwi będą wyglądać dobrze od strony tarasu i czy odpowiednio wkomponują się w przestrzeń pomieszczenia. Sprawdź, na jakie cechy drzwi tarasowych warto zwrócić szczególną uwagę.

Sposób otwierania i rozmiar to nie tylko wygoda i estetyka – drzwi otwierane czy drzwi przesuwne

Drzwi balkonowe i tarasowe mogą otwierać się do wewnątrz i na zewnątrz budynku (przez co zabierają więcej miejsca) bądź przesuwać się wzdłuż ściany na prowadnicach. Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, a co za tym idzie – dają więcej możliwości aranżacyjnych.

Gdy szukasz odpowiednich drzwi na taras, zwróć również uwagę takie elementy jak:

Ogromne przeszklenia czy skromne wyjście?

Duże przeszklenia, najlepiej na całą ścianę, wyglądają efektownie, modnie, nowocześnie i optycznie powiększają przestrzeń. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, weź pod uwagę umiejscowienie drzwi tarasowych względem kierunków świata.

Dla energooszczędnych domów najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie dużych okien na południowej stronie – tak, aby najbardziej wykorzystać promienie słoneczne. W przpadku północnych ścian lepiej zdecydować się na mniejsze przejścia.

Zobacz, jak zaplanować wygodne i funkcjonalne wnętrze domu: TUTAJ.

Klasyczne drzwi tarasowe jedno- lub dwuskrzydłowe

Drzwi otwierane jedno- lub dwuskrzydłowe to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Drzwi jednoskrzydłowe najczęściej jednak wykorzystujemy w przypadku niewielkich wyjść na mały taras lub balkon. Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe to zdecydowanie lepszy wybór, o ile na ich montaż pozwala przestrzeń budynku.

Do wyboru masz dwa rodzaje drzwi dwuskrzydłowych na taras:

W dużych pomieszczeniach trudno wyobrazić sobie inne niż otwierane, klasyczne dzwi tarasowe. Ten model w małych wnętrzach sprawi bowiem, że po otwarciu skrzydeł część przestrzeni stanie się niefunkcjonalna.

Drzwi tarasowe przesuwne

Takie rozwiązanie umożliwia bardziej funkcjonalne wykorzystania przestrzeni. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe schowane w kasetach wbudowanych w ściany tworzą nowoczesne przejście z wnętrza na taras. Model drzwi, w którym skrzydła zachodzą na ściany lub na siebie, jest tak skonstruowany, że jedno skrzydło zawsze pozostaje nieruchome, a drugie przesuwa się po prowadnicach.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne to model do dużych wnętrz i dużych tarasów, a więc dla tych, którzy planują kilkukwaterowe i efektowne przeszklenia. Skrzydło drzwi tarasowych może w tym przypadku liczyć 270 cm wysokości (cała kondygnacja) i 200 cm szerokości, a mechanizm poradzi sobie nawet z 200-kilogramowym obciążeniem. Naciśnięcie klamki w drzwiach spowoduje wysunięcie się skrzydła z ramy, które będzie mogło przesuwać się po szynie położonej równolegle względem ościeżnicy.

Drzwi podnoszono-przesuwne

Najnowocześniejsze drzwi tarasowe uwzględniane aktualnie w projektach domów umożliwiają aranżowanie całkowicie przeszklonych ścian. Dzięki wytrzymałym okuciom możesz wykonać przeszklenia o szerokości nawet 20 m, zbudowane z sześciu skrzydeł (skrajne pozostają nieruchome, a te w centralnym punkcie poruszają się po szynach). W tym modelu masz możliwość stworzenia narożnika z przeszklonymi bokami (szerokość ponad 6,5 m).

Drzwi składane wciąż niedocenione

Chociaż mogą być i efektowne, i funkcjonalne (dowolna regulacja podczas otwierania) wciąż nie cieszą się one wielką popularnością. Drzwiami składanymi można przeszklić nawet 7-metrowe otwory, ale w tym przedziale zmieści się około ośmiu skrzydeł (szerokość jednego skrzydła to 1–1,2 m).

Skrzydła składanych drzwi tarasowych rozsuwa się na bok, a przejścia nie blokują słupki ani nieruchome skrzydła. Co ważne, mogą się one otwierać zarówno w jedną, jak i w obie strony, a aby wyjść na taras, wystarczy uchylić nawet jedno skrzydło – bez rozsuwania całej powierzchni.

Zobacz także:

Jak zbudować taras na gruncie?

Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe do domu?

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje