JAK OSZACOWAĆ KOSZTY BUDOWY DOMU?

JAK OSZACOWAĆ KOSZTY BUDOWY DOMU?


Chcesz wiedzieć, czy fundusze, którymi dysponujesz pozwalają Ci na budowę i wykończenie domu? A może są pracę, które można przełożyć w czasie i tym samym nieco odciążyć inwestycję? Jeżeli Twój kosztorys budowy domu zostanie wykonany profesjonalnie, odpowiedzi na te pytania przestaną być zagadką.

Jeżeli chcesz wybudować dom, musisz liczyć się z tym, że cały proces powinien być dokładnie zaplanowany, zarówno na płaszczyźnie czasowej, jak i finansowej. To w cale nie jest takie trudne! Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, poleganie na fachowych rozwiązaniach i radach profesjonalistów.

Kosztorys ślepy

Dokumentem niezbędnym przy budowie domu jest kosztorys. Możesz spotkać się z określeniami takimi jak kosztorys ślepy, kosztorys inwestorski oraz kosztorys wykonawczy. Nie masz pojęcia, co one znaczą? Spieszymy z pomocą. Kosztorys ślepy jest dołączany przez niektóre firmy, które oferują gotowe projekty budowy domów. Zawiera on wszystkie niezbędne prace budowlane oraz instalacje, które należy wykonać. Jego zdecydowanym minusem jest brak cen – uzupełniane są one przez inwestora lub firmę odpowiedzialną za budowę. Jest to dobre narzędzie, kiedy chcesz sprawdzić, która firma wykonawcza oferuje najlepsze warunki.

Kosztorys inwestorski i wykonawczy

Jeśli zależy Ci na lepszym przygotowaniu – gorąco polecamy zamówienie kosztorysu inwestorskiego. Jest on przygotowany przez profesjonalistę i zawiera koszty budowy konkretnych etapów z podziałem na materiały i robociznę. Podstawą do wykonania tego dokumentu jest projekt domu oraz przedmiar robót budowlanych. Ogromną zaletą kosztorysu inwestorskiego, którą na pewno docenisz jest fakt, że przewiduje on kilka procent rezerwy finansowej, którą możesz później przeznaczyć na wszystkie niespodziewane wydatki (mamy nadzieję, że będzie ich jak najmniej!). A co w takim razie z kosztorysem wykonawczym? To cenowa oferta wybranej firmy budowlanej dla inwestorów, która zawiera stawki oraz ceny materiałów. Przyda Ci się, jeżeli planujesz negocjację stawek. Poza wyżej wymienionymi istnieje także pojęcie kosztorysu powykonawczego, który uwzględnia wszystkie zmiany w stosunku do oryginalnego planu prac.

Nie należy rezygnować z dobrze przygotowanego kosztorysu, ponieważ oszczędność jest w tym przypadku tylko pozorna. Ten dokument rozjaśni sytuację i wiele ułatwi – pozwoli np. ustalić kolejność prac, jeśli są takie, które można przełożyć na później. Jeżeli nie potrzebujemy na razie korzystać z poddasza użytkowego, tymczasową sypialnię można urządzić na parterze i rozłożyć wydatki w czasie. W zaplanowaniu tego wszystkiego pomoże Ci kosztorys. Często sprowadza on też inwestorów na ziemię, podpowiadając, na co dokładnie można sobie pozwolić, a z czego lepiej, przynajmniej na razie, zrezygnować. Dzięki temu unika się takich sytuacji jak brak środków na wykończenie domu, dodatkowe kredyty i pożyczki.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).