JAK OGRANICZYĆ KOSZTY BUDOWY DOMU?

JAK OGRANICZYĆ KOSZTY BUDOWY DOMU?


Budowanie domu to wielka przygoda, ale także… spore wyzwanie dla portfela! Sprawdź, jak zbudować tani, a jednocześnie elegancki i funkcjonalny dom na miarę swoich potrzeb.

Jak budują Polacy?

Z badania przeprowadzonego w 2012 roku przez Silka Ytong wynika, że Polacy najczęściej decydują się na budynki parterowe z użytkowym poddaszem (71%), rzadziej na domy piętrowe (18%) i domy parterowe bez użytkowego poddasza (11%). W większości przypadków decyzja o wyborze technologii budowlanych związana jest z energooszczędnością i kosztami eksploatacji. Jednocześnie tylko 14% domów ma podpiwniczenie. Okazuje się, że ograniczenie kosztów może być w najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem dla osób, które decydują się na budowę domu.

Od czego zależą koszty?

Koszty budowy domu uzależnione są od kilku podstawowych czynników. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na grunt, na którym decydujesz się rozpocząć budowę. W przypadku ziemi grząskiej czy gliniastej koszty postawienia fundamentów mogą znacząco wzrosnąć. Zastanów się również, jak duży dom chcesz wybudować. Znaczący wpływ na koszty ma bryła domu i jego powierzchnia użytkowa. Inne ważne czynniki to konstrukcja dachu, obecność podpiwniczenia czy użyte materiały i technologie. Istotną rolę odegra także sam projekt. Jak zaplanować te wszystkie wydatki?

Wybór optymalnych rozwiązań

Budowa taniego domu wymaga znalezienia najlepszych rozwiązań. Im bardziej skomplikowany projekt, tym większe wydatki na materiały i robociznę. Idealny dom powinien więc mieć plan prostokąta i minimalną liczbę detali architektonicznych. Dzięki temu uzyskasz optymalny stosunek powierzchni do kubatury. Wybudowanie takiego domu będzie względnie proste i najmniej odczuwalne dla Twojego portfela. Pamiętaj, że budowa piwnicy to nie tylko wydatek na materiały i pracę. To także koszty związane z zabezpieczeniem jej przed wilgocią i utratą ciepła. Jeśli potrzebujesz specjalnego pomieszczenia na narzędzia lub sprzęt, doskonałym rozwiązaniem może się okazać przydomowa komórka, której wybudowanie jest dużo tańsze i prostsze. Zastanów się również, czy ważniejsze są dla Ciebie koszty budowy czy późniejsze koszty eksploatacji. Instalacje i materiały energooszczędne są droższe niż tradycyjne rozwiązania, ale w przyszłości taka inwestycja może się zwrócić. Należy pamiętać, że budowa domu to kompromis pomiędzy ekonomią a marzeniami o własnym domu. Ekonomia nie powinna zdominować całkowicie wyobrażenia o przyszłym miejscu zamieszkania. W takim przypadku powstawałyby jedynie domy małe o bardzo prostej bryle, a przecież obraz osiedli mieszkaniowych temu przeczy.
Element kluczowy: projekt

Ograniczenie kosztów nie będzie możliwe bez dobrego projektu. Z badań Silka Ytong wynika, że prawie dwie trzecie osób decyduje się na projekt gotowy. Bogatą ofertę w tym zakresie prezentuje nasza pracownia. Projekty przeznaczone dla osób, które chcą ograniczyć koszty budowy, łączy prosta kubatura, funkcjonalny układ i ograniczona liczba detali. Brak piwnicy i garażu pozwala zaoszczędzić na materiałach, a prosty dach – uniknąć drogich rozwiązań konstrukcyjnych. Nasza oferta obejmuje aż 77 domów tanich w budowie i 71 domów energooszczędnych. Przykładem domu odpowiedniego dla 4 osobowej rodziny jest dom parterowy Jagoda o powierzchni użytkowej 96,90 m2.

Podsumowanie

Wydatki związane z budową domu można znacząco ograniczyć. Pamiętaj tylko, żeby zwrócić uwagę na następujące czynniki:

Zobacz galerię domów tanich w budowie:
https://www.dobredomy.pl/projekty/domy-tanie-w-budowie

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).