Hydroizolacja na taras i balkon – jak wykonać ją dobrze?

Hydroizolacja na taras i balkon – jak wykonać ją dobrze?


Taras i balkon to przytulne przedłużenie domu, z którego korzystamy przede wszystkim wiosną i latem. Te elementy konstrukcyjne są jednak wystawione na całoroczne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Technologia zastosowana podczas budowy tarasu lub balkonu musi zatem skutecznie chronić przed wilgocią i zamarzaniem. Poznaj sprawdzone materiały izolujące i metody zabezpieczenia tarasów przed wodą.

Z tekstu dowiesz się:

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem dużego tarasu, czy niewielkiego balkonu, z całą pewnością potrafisz wymienić przynajmniej kilka zalet ich posiadania. Przecież nic nie smakuje tak dobrze, jak poranna kawa wypita na zewnątrz w leniwy, ciepły poranek! Jak jednak zadbać o to, żeby to miejsce posłużyło Ci przez długie lata? W artykule podpowiadamy, jaka będzie najlepsza hydroizolacja na balkon, a jaka na taras.

Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa balkonu i tarasu jest tak istotna?

Rodzaj zastosowanego systemu hydroizolacji zależy od tego, czy masz do czynienia z balkonem, tarasem nad pomieszczeniem czy tarasem naziemnym. Każdy z tych elementów architektonicznych wymaga innego podejścia. Pewne jest jedno: jeśli balkony i tarasy są pozbawione odpowiedniej hydroizolacji, woda przenika w głąb konstrukcji domu i powoduje zawilgocenie ścian i sufitów, co przyczynia się do rozwoju pleśni. Taras naziemny nie przetrwa z kolei pierwszej zimy, jeśli nie zostanie odpowiednio ochroniony przed wilgocią. Na skutek jej działania także zbrojenie wewnątrz płyty balkonu będzie ulegać korozji, a nasiąknięty wodą beton zacznie podlegać cyklom zamarzania i rozmarzania. W efekcie płyty będą się kruszyć i pękać.

Jeszcze zanim zaczniesz myśleć o hydroizolacji tarasów i balkonów, podczas samej budowy pamiętaj, że balkon czy taras musi mieć spadek. Jest to konieczne, aby woda nie zalegała na powierzchni konstrukcji ani nie spływała pod ściany domu czy mieszkania. Taki spadek powinien być skierowany na stronę zewnętrzną i wynosić od 1,5-2%. Płyta betonowa, którą wykorzystuje się przy budowie balkonu, zwykle jest wypoziomowana, dlatego trzeba na nią położyć dodatkową warstwę spadkową z mieszanki betonowej.

Hydroizolacja – folia w płynie na balkon czy polimery?

Nawet jeśli na etapie budowy balkonu lub tarasu zadbałeś o warstwę spadkową odprowadzającą wodę, wciąż jest ona narażona na korozję i pękanie. Niezależnie od tego, czy planujesz wyłożyć tę powierzchnię gresem, czy deskami, należy ją więc zabezpieczyć warstwą odporną na wilgoć.

Na warstwie spadkowej na tarasie lub balkonie należy położyć szczelną powłokę bezspoinowa, która uniemożliwi przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji. Powszechnie stosowaną w tym celu papę powoli zaczynają wypierać łatwe w użyciu, nowoczesne materiały izolacyjne na tarasy i balkony. Są to m.in.:

Podczas rozprowadzania wylewki hydroizolacyjnej szczególnie pamiętaj o newralgicznych punktach, jak narożniki i miejsca z dodatkowymi elementami metalowymi. Przenikanie wilgoci, nawet na tak małej powierzchni, może bowiem doprowadzić do korozji i niszczenia posadzki.

Zobacz również artykuł: Zadaszenie balkonu i tarasu.

Hydroizolacja tarasów i balkonu – o czym warto wiedzieć?

Balkon wystaje poza obrys budynku i jest elementem bardziej niezależnym. Taras naziemny jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych od spodu i od góry, a taras nad pomieszczeniem musi stanowić osłonę dla niższej kondygnacji, podobnie jak dach. Rozważając sposób izolacji, warto zastosować się do specyficznych wymagań każdej z tych konstrukcji. Poniżej podpowiadamy, jak powinno wyglądać zabezpieczenie każdej z nich:

Izolację wodną balkonu nakłada się bezpośrednio na jego płytę konstrukcyjną. Stosowaną w tym przypadku okładziną są płytki nienasiąkliwe i mrozoodporne. Do ich ułożenia używa się odpowiednio oznaczonych klejów cementowych, a podłoże pod płytkami nie wymaga uprzedniego gruntowania. Pamiętaj, aby przed położeniem środka hydroizolującego dokładnie oczyścić balkon z wykwitów, osadów, resztek gruzu i śladów po wcześniejszych pracach. Najlepiej użyć do tego detergentu i myjki ciśnieniowej.

Hydroizolacja tarasu na gruncie zależy od metody jego budowy. Jeśli jest on wykonany z płyty betonowej (z dylatacjami co 3-4 m), przed położeniem ceramiki lub drewna należy utworzyć izolację przeciwwilgociową z papy i wylewki betonowej. Tarasy na podsypce piaskowej lub wykonane z legarów na wspornikach nie potrzebują hydroizolacji, ponieważ woda przeniknie przez powierzchnię tarasu i wsiąknie w ziemię.

Odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa tarasu nad pomieszczeniem jest niezmiernie istotna dla zachowania trwałości konstrukcji budynku. W przypadku takiego tarasu stosuje się dodatkową izolację pod płytą konstrukcyjną – tzw. paroizolację. Ma ona blokować parę, która przedostaje się od strony ogrzewanego pomieszczenia. Natomiast wykonanie w posadzce szczelin dylatacyjnych, które neutralizują ruchy termiczne, uchroni ją przed pękaniem.

Dokładna izolacja wodna balkonu lub tarasu z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów pozwoli zachować trwałość tych elementów konstrukcji domów. Balkon i taras przetrwają lata, jeśli ich powierzchnia będzie odpowiednio chroniona przed działaniem wilgoci. Jeśli jednak nie zadbasz o właściwe zabezpieczenie konstrukcji, woda przeniknie w jej głąb i spowoduje zawilgocenie ścian i rozwój pleśni. Zniszczeniu ulegną także płytki – zaczną pękać i pojawią się na nich białe wykwity. Zadbaj więc o izolację przeciwwodną balkonu zawczasu i ciesz się swoim tarasem lub balkonem przez długie lata!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje