Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

DOM W STYLU DWORKOWYM – JAK WYBRAĆ PROJEKT?

DOM W STYLU DWORKOWYM – JAK WYBRAĆ PROJEKT?


Styl dworkowy wciąż cieszy się olbrzymim zainteresowaniem inwestorów, ponieważ nawiązuje do tradycji i jest doskonale zadomowiony w polskiej architekturze. Dowiedz się, jak wybrać projekt, który będzie elegancki, funkcjonalny, a jednocześnie trafi w gusta domowników.

Rys historyczny

Styl dworkowy nieprzypadkowo nawiązuje do historii. Jego założenia zostały wypracowane w XIX wieku, kiedy Polski nie było na mapach Europy. Miał czerpać z tradycji szlacheckiej i umacniać narodową tożsamość. Na przełomie XIX i XX wieku powstawały nie tylko dwory wiejskie, ale też miejskie wille, które ozdobiły takie miejscowości, jak Konstancin, Brwinów, Podkowa Leśna czy – nienależący jeszcze wówczas do Warszawy – Żoliborz. Styl szybko zaczął się rozprzestrzeniać i objął nie tylko obiekty mieszkalne, ale także budynki użyteczności publicznej, np. szkoły, szpitale i dworce kolejowe.

Tradycja i nowoczesność

Najbardziej charakterystyczne cechy stylu dworkowego to regularna bryła, wysoki, czterospadowy dach i ganek kolumnowy. Dzisiejsze domy w stylu dworkowym dostosowane są do potrzeb i oczekiwań użytkowników. W dawnych dworkach wszystkie pomieszczenia były przechodnie – z wejścia przechodziło się do sieni, a z niej – do pozostałych pomieszczeń. Dziś takich rozwiązań już się nie stosuje. Miejsce sieni zajmuje hol lub salon, który umożliwia łatwą komunikację z kuchnią i pozostałymi pomieszczeniami. Do budowy takiego domu używa się też zupełnie innych materiałów i technologii. Współczesny dworek wciąż może mieć natomiast piękny, szeroki gościniec i wiele dodatków architektonicznych, takich jak gzymsy, lukarny i wykusze.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając projekt domu w stylu dworkowym, weź pod uwagę jego funkcjonalność. Dach czterospadowy posiada niewątpliwie walory estetyczne. Jeśli jednak chcesz zagospodarować poddasze, taki dach może ograniczyć jego powierzchnię użytkową. Rozwiązaniem jest dach mansardowy, w którym każda połać składa się z dwóch części o innym kącie nachylenia. W grę wchodzi również budowa ścianki kolankowej, która podwyższy dach i umożliwi swobodną aranżację poddasza. Pamiętaj, że dom powinien mieć odpowiedni rozkład pomieszczeń, dostosowany do wieku i stanu zdrowia użytkowników.

Znajdź idealny projekt

Pracownia Dobre Domy stara się trafiać w bardzo różne gusta i potrzeby. W naszej kolekcji znajdziesz ponad 400 gotowych projektów, z których spora część nawiązuje do stylu dworkowego. Dzięki wyszukiwarce znajdziesz dom parterowy lub z poddaszem. Pamiętaj, że możesz również dokonać adaptacji projektu. Zapraszamy do współpracy!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie