Dom odporny na żywioły – jak zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Dom odporny na żywioły – jak zabezpieczyć budynek przed pożarem?


Umiarkowany klimat panujący w Polsce sprawia, że w naszym regionie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi lub tornad. Dosyć częstymi nieszczęśliwymi zdarzeniami są natomiast pożary, powstałe w wyniku długo utrzymujących się upałów, zaprószenia ognia lub burzy. Jak zabezpieczyć swój dom przed skutkami pożaru? Zobacz, co zrobić, aby już na etapie budowy stworzyć dom odporny na żywioły.

Szybki rozwój najnowszych technologii sprawia, że obecnie każdy właściciel budynku może w nim zamontować zaawansowany system ostrzegania o pożarze. W jego skład wchodzą czujniki, które uruchamiają alarm, gdy odnotują obecność dymu w mieszkaniu. Przed pożarami można się również zabezpieczyć już na etapie stawiania budynku. W jaki sposób? Poznaj kilka skutecznych rozwiązań.

Zabezpieczenie drewnianej konstrukcji budynku

Domy budowane w systemie szkieletowym posiadają drewnianą konstrukcję, która – jeśli jest niezabezpieczona – może być bardzo dużym zagrożeniem pożarowym. Czy każde drewno jest łatwopalne? Jak się okazuje, od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Coraz częściej do budowy szkieletu stosowane jest drewno suszone komorowo i czterokrotnie strugane. Dzięki tym zabiegom płomienie jedynie lekko muskają gładką powierzchnię drewna i dopiero po dłuższym czasie szkielet zajmuje się ogniem.

Drewno służące do konstrukcji powinno być również zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Ten rodzaj ochrony pozwala wniknąć produktowi w strukturę desek, dzięki czemu przed ogniem zabezpieczone są wszystkie warstwy drewna.

Poradnik Dobre Domy – Dom z drewna czy z drewnianymi wykończeniami?

Materiały odporne na ogień

Ogień wewnątrz budynku zazwyczaj bardzo szybko zajmuje jego całość. Istnieje jednak szereg sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na inne pomieszczenia Przede wszystkim należy wybudować dom z materiałów niepalnych. Jak rozpoznać, które z materiałów są odporne na działanie ognia? Informacje te znajdziesz na etykiecie opakowań produktów lub w kartach technicznych. Zgodnie z europejskimi oznaczeniami produkty najbardziej odporne na ogień są oznaczone klasą A1.

Zobacz, w których dokładnie miejscach należy używać ognioodpornych materiałów.

Aby uchronić dom przed rozprzestrzenianiem się ognia, warto budować ściany z ceramiki, silikatu i betonu komórkowego. Bardzo dobrym pomysłem jest również wypełnienie powierzchni wełną mineralną (klasa A1 lub A2). W trakcie pożaru nie wydziela ona szkodliwych substancji, a także nie przyczynia się do powstawania tzw. płonących kropli.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie dachu przed ogniem jest zbudowanie go z dachówki ceramicznej, betonowej lub blachy. Najbardziej niebezpiecznymi materiałami na dach są papa, strzecha oraz gonty drewniane. Niedopuszczalne jest również nakładanie na dach eternitu, zawierającego szkodliwy dla zdrowia i środowiska azbest.

Poradnik Dobre Domy – Ile kosztuje budowa dachu?

Instalacja odgromowa

W Polsce pożary najczęściej wybuchają z powodu zaprószenia ognia w mieszkaniu lub od uderzenia pioruna. Przed tragicznym w skutkach działaniem tego drugiego czynnika zabezpieczysz dom, jeśli zamontujesz instalację odgromową. Na system odgromowy składają się:

Poradnik Dobre Domy – Jak zabezpieczyć dom przed burzą? >>

Poprawny montaż instalacji elektrycznej

Właściwy i przygotowany według planu montaż instalacji elektrycznej również zabezpieczy dom przed niebezpieczeństwem pożaru. Jak się jednak okazuje, poprawne zaplanowanie rozkładu kabli, gniazdek, uziemień, a nawet rodzajów przewodów nie jest zbyt prostą sprawą. W związku z tym projektanci pracowni Dobre Domy do każdego projektu dołączają rysunek i dokładny opis podstawowych instalacji, czyli:

W szczegółowym opisie projektu są również zawarte informacje dotyczące rozkładu gniazdek, wymaganej głębokości, na której muszą znaleźć się przewody czy rodzajów zabezpieczeń.

Wszystkie projekty firmy Dobrych Domów posiadają pełny i szczegółowy opis instalacji bezpiecznych dla mieszkańców budynku. Proponowane w projektach materiały budowlane i wykończeniowe również uwzględniają wszystkie obostrzenia dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Jeśli postawisz budynek według gotowych projektów, masz gwarancję, że Twój nowy dom będzie odporny na ogień.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje