Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Architekt adaptujący – jaka jest jego rola w trakcie przygotowań do budowy domu

Architekt adaptujący – jaka jest jego rola w trakcie przygotowań do budowy domu


Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Nic dziwnego, w końcu oferują one funkcjonalne rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb. Czasem jednak trzeba wprowadzić kilka mniej lub bardziej kosmetycznych zmian do zakupionego projektu domu – wiadomo, każda rodzina jest inna. Jak to zrobić? Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta adaptującego. Nie wiesz, kim on jest? Poznaj jego rolę w procesie powstawania domu!

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą oko. Pamiętaj jednak, że wizja budynku musi stać się funkcjonalnym planem budowy. Pieczę nad projektem przejmuje w tym celu architekt adaptujący. Jest to ważna osoba, która bierze odpowiedzialność za powstanie budynku. Głównym obowiązkiem architekta adaptującego jest wrysowanie domu w teren działki. Dba on też o wszelkie zagadnienia instalacyjne i logistyczne.

Projekt domu gotowy – co dalej? Adaptacje projektów

By wymarzony dom mógł powstać na Twojej działce, należy sprawdzić wymagania dotyczące terenu. Tymi formalnościami zajmuje się inwestor, ale dodatkowo analizuje je architekt adaptujący. Sprawdza on zgodność projektu z przepisami i dba o dostosowanie go do wymogów prawnych. Rozstrzyga także, czy można budować na podstawie zgłoszenia, czy konieczne będzie zezwolenie. Architekt adaptujący ocenia również obszar oddziaływania domu, czyli ewentualną uciążliwość dla sąsiadów.

Architekt adaptujący – jego zadania

Poza sprawami związanymi z dokumentami architekt adaptujący rozstrzyga typowo techniczne sprawy dotyczące wzniesienia konstrukcji. Ocenia możliwość budowy domu na danym gruncie i ewentualnym dostosowaniem terenu lub fundamentów. Podczas wrysowywania budynku w działkę bierze pod uwagę dojazd do niego, przyłącza, kanalizację, planuje pasy zieleni, a nawet rozmieszczenie śmietników.

Adaptacja projektu – zmiany w gotowym planie

Jeżeli planujesz dokonać zmian w projekcie, jego adaptacja jest na to najodpowiedniejszym momentem. Drobne zmiany, jak rozmieszczenie okien, drzwi, przesunięcie ścian działowych to kosmetyka, którą można dokonać nawet podczas budowy. Architekt zmienia również na życzenie typ materiałów wykończeniowych. Takie zmiany mogą znacząco wpłynąć na styl domu.

Zmiany ingerujące w konstrukcję budynku wymagają więcej pracy i zazwyczaj generują koszty. Modyfikacja wysokości lub szerokości budynku to właściwie stworzenie projektu od nowa.

Obowiązki architekta adaptującego

Jak już wspomniano, architekt adaptujący zajmuje się umieszczeniem budynku na działce względem sąsiadujących domów oraz lokalnej infrastruktury, a także sprawdza zgodność z lokalnymi planami zabudowania. Tak prezentują się podstawowe funkcje architekta adaptującego. Kiedy podpisujesz umowę, możesz jednak powierzyć projektantowi więcej zadań. Wszystko zależy od potrzeb osoby inwestującej oraz od negocjowania umowy. W spisanym dokumencie warto podkreślić, w jakich formalnościach wyręczy Cię architekt adaptujący, a także ustalić niezbędne terminy.

Dom nie jest niezależnym bytem. Powstaje w otoczeniu istniejących już budynków, łączy się z lokalną infrastrukturą i wymaga przyłączy. Ważne, by dostosowanie projektu powierzyć zorientowanej lokalnie osobie, która ułatwi formalności i przyspieszy rozpoczęcie budowy.

Zainteresuje Ciebie również:

Nowoczesny projekt domu – czyli jaki?

Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać

Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach!

 

holiday and festival backdrops

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie