Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Nic dziwnego, w końcu oferują one funkcjonalne rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb. Czasem jednak trzeba wprowadzić kilka mniej lub bardziej kosmetycznych zmian do zakupionego projektu domu – wiadomo, każda rodzina jest inna. Jak to zrobić? Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta adaptującego. Nie wiesz, kim on jest? Poznaj jego rolę w procesie powstawania domu!
Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą oko. Pamiętaj jednak, że wizja budynku musi stać się funkcjonalnym planem budowy. Pieczę nad projektem przejmuje w tym celu architekt adaptujący. Jest to ważna osoba, która bierze odpowiedzialność za powstanie budynku. Głównym obowiązkiem architekta adaptującego jest wrysowanie domu w teren działki. Dba on też o wszelkie zagadnienia instalacyjne i logistyczne.
Projekt domu gotowy – co dalej? Adaptacje projektów
By wymarzony dom mógł powstać na Twojej działce, należy sprawdzić wymagania dotyczące terenu. Tymi formalnościami zajmuje się inwestor, ale dodatkowo analizuje je architekt adaptujący. Sprawdza on zgodność projektu z przepisami i dba o dostosowanie go do wymogów prawnych. Rozstrzyga także, czy można budować na podstawie zgłoszenia, czy konieczne będzie zezwolenie. Architekt adaptujący ocenia również obszar oddziaływania domu, czyli ewentualną uciążliwość dla sąsiadów.
Architekt adaptujący – jego zadania
Poza sprawami związanymi z dokumentami architekt adaptujący rozstrzyga typowo techniczne sprawy dotyczące wzniesienia konstrukcji. Ocenia możliwość budowy domu na danym gruncie i ewentualnym dostosowaniem terenu lub fundamentów. Podczas wrysowywania budynku w działkę bierze pod uwagę dojazd do niego, przyłącza, kanalizację, planuje pasy zieleni, a nawet rozmieszczenie śmietników.
Adaptacja projektu – zmiany w gotowym planie
Jeżeli planujesz dokonać zmian w projekcie, jego adaptacja jest na to najodpowiedniejszym momentem. Drobne zmiany, jak rozmieszczenie okien, drzwi, przesunięcie ścian działowych to kosmetyka, którą można dokonać nawet podczas budowy. Architekt zmienia również na życzenie typ materiałów wykończeniowych. Takie zmiany mogą znacząco wpłynąć na styl domu.
Zmiany ingerujące w konstrukcję budynku wymagają więcej pracy i zazwyczaj generują koszty. Modyfikacja wysokości lub szerokości budynku to właściwie stworzenie projektu od nowa.
Obowiązki architekta adaptującego
Jak już wspomniano, architekt adaptujący zajmuje się umieszczeniem budynku na działce względem sąsiadujących domów oraz lokalnej infrastruktury, a także sprawdza zgodność z lokalnymi planami zabudowania. Tak prezentują się podstawowe funkcje architekta adaptującego. Kiedy podpisujesz umowę, możesz jednak powierzyć projektantowi więcej zadań. Wszystko zależy od potrzeb osoby inwestującej oraz od negocjowania umowy. W spisanym dokumencie warto podkreślić, w jakich formalnościach wyręczy Cię architekt adaptujący, a także ustalić niezbędne terminy.
Dom nie jest niezależnym bytem. Powstaje w otoczeniu istniejących już budynków, łączy się z lokalną infrastrukturą i wymaga przyłączy. Ważne, by dostosowanie projektu powierzyć zorientowanej lokalnie osobie, która ułatwi formalności i przyspieszy rozpoczęcie budowy.
Zainteresuje Ciebie również:
Nowoczesny projekt domu – czyli jaki?
Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać
Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach!