Architekt adaptujący – jaka jest jego rola w trakcie przygotowań do budowy domu?

Architekt adaptujący – jaka jest jego rola w trakcie przygotowań do budowy domu?


Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Nic dziwnego, w końcu oferują one funkcjonalne rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb. Czasem jednak do zakupionego projektu trzeba wprowadzić kilka mniejszych lub większych zmian. Jak to zrobić? Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta adaptującego. Nie wiesz, kim on jest? Dowiedz się, co robi architekt adaptujący i jaką rolę odgrywa w powstawaniu domu.

Z tekstu dowiesz się:

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą oko. Pamiętaj jednak, że efektem ich zrealizowania ma być funkcjonalna przestrzeń mieszkalna. Pieczę nad projektem przejmuje w tym celu architekt adaptujący. Jest to ważna osoba, która bierze odpowiedzialność za ostateczny wygląd budynku.

Projektant domu nie zadba o wszystko – zadania architekta adaptującego

By wymarzony dom mógł powstać na Twojej działce, należy sprawdzić wymagania dotyczące terenu. Tymi formalnościami zajmuje się inwestor, ale dodatkowo analizuje je architekt adaptujący.

Głównym obowiązkiem architekta adaptującego jest wrysowanie domu w działkę, czyli dostosowanie projektu do warunków miejscowych. Bierze przy tym pod uwagę dojazd do niego, przyłącza, kanalizację, planuje pasy zieleni, a nawet rozmieszczenie śmietników. Dba on również o:

Zobacz także: Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach!

Obowiązki architekta adaptującego – określ ich zakres w umowie

Kiedy podpisujesz umowę, możesz powierzyć architektowi domu więcej zadań, nie tylko te podstawowe wymienione powyżej. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz od wynegocjowanej umowy. Zadbaj o to, aby w dokumencie dokładnie określić, w jakich formalnościach wyręczy Cię architekt adaptujący, a także ustal niezbędne terminy.

Projektant adaptujący w większości przypadków chętnie pomoże Ci przy wypełnianiu wszelkich wniosków i zredagowaniu potrzebnych pism. Może też przygotować za Ciebie całą dokumentację projektową wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Zobacz także: Nowoczesny projekt domu – czyli jaki?

Adaptacja projektu – zmiany w gotowym planie jako dodatkowa rola architekta na budowie

Planujesz dokonać zmian w projekcie? Drobne korekty, jak rozmieszczenie okien, drzwi, przesunięcie ścian działowych, to kosmetyka, której można dokonać nawet podczas budowy. Architekt zmienia również na życzenie inwestora typ materiałów wykończeniowych. Kierownik budowy może udokumentować je poprzez odpowiedni wpis w dzienniku budowy.

Zmiany ingerujące w konstrukcję budynku wymagają więcej pracy i zazwyczaj generują koszty. Modyfikacja wysokości lub szerokości budynku, liczby kondygnacji czy warunków zabudowy wymaga stworzenia projektu zamiennego. Dlatego jego cenę w takich przypadkach uzgadnia się z architektem indywidualnie.

Pamiętaj, że Twój dom nie jest niezależnym bytem. Powstaje w otoczeniu istniejących już budynków, łączy się z lokalną infrastrukturą i wymaga przyłączy. Ważne jest zatem, aby dostosowanie projektu powierzyć zorientowanej lokalnie osobie, która ułatwi formalności i przyspieszy rozpoczęcie budowy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).