Dlaczego dom jest lepszy od mieszkania w bloku?

Dlaczego dom jest lepszy od mieszkania w bloku?


Wyobraź sobie, że stoisz przed wyborem: własny dom lub mieszkanie w bloku. Co wybierzesz? I dlaczego?

Wyludnianie miast, osiedlanie się na wsi, wynajmowanie mieszkań w miastach i budowanie domu na ich obrzeżach – to wszystko staje się faktem. Na czym polega fenomen mieszkania w mieście, a co ciągnie ludzi na wieś lub przedmieścia? Czym różni się mieszkanie od domu?

1. Powierzchnia

Wszystko określone jest w projekcie, ale niezależnie od tego, z której strony na to spojrzeć, dom zawsze będzie miał przewagę nad mieszkaniem. Dlaczego? To proste – poza powierzchnią użytkową samego budynku, można doliczyć tu własny garaż (jeśli jest uwzględniony w pomyśle) oraz ogród. A ten jest zawsze, trudno w końcu jest zabudować całą działkę.

2. Cena

Zakorzenione gdzieś głęboko w świadomości przeświadczenie, że mieszkanie to tańsza inwestycja, jest błędne i dawno powinno trafić do lamusa. Dziś za cenę M4  centrum duże miasta można spokojnie kupić działkę i wybudować na niej przytulny domek. W tej sytuacji rodzi się pytanie: czy chcę gnieździć się w mieszkaniu i mieć do towarzystwa kilku sąsiadów tuż za ścianą, czy też zdecyduję się na przeniesienie miejsca zamieszkania – wszystko za tę lub podobną samą cenę.

Sprawdź, ile kosztuje budowa domu do 100 m2.

3. Komunikacja

W zmotoryzowanym świecie przemieszczanie się z punktu A do punktu B nie powinno przysparzać jakichkolwiek problemów. Jednak każdy ceni sobie wygodę, dlatego najlepiej mieszkać tak, żeby wszędzie było blisko. A nawet, jeśli musimy jechać gdzieś dalej, to komunikacja powinna działać bez zarzutów i dowieźć pod same drzwi.

Cóż. Idealny świat nie istnieje. A przeświadczenie, że w mieście łatwiej się przemieszczać nie zawsze się sprawdza. Wystarczy pomyśleć o korkach, awariach komunikacji miejskiej i nie zawsze pasujących godzinach odjazdów autobusu.

Okazuje się, że czasem łatwiej dojechać do celu z przedmieść niż z centrum! Wystarczy odjeżdżająca nawet co 15 minut kolejka i unikamy korków, ścisku i nieprzyjemności w podróży. Czasem, nie zawsze. Czasem należy oddać miastu to, co miejskie i uznać wyższość tradycyjnej komunikacji publicznej.

4. Swoboda

Wyobraź sobie taką sytuację: nadszedł wyczekiwany wieczór po długim dniu pracy, bierzesz relaksującą kąpiel i chcesz położyć się spać. Już, już kładziesz głowę na poduszce, gdy nagle zza ściany dobiegają dźwięki kłótni lub starego odkurzacza. Różnie bywa. Co? Nie musisz sobie wyobrażać, bo nie raz już doświadczyłeś czegoś podobnego? Cóż, to znak, że mieszkasz w bloku.

A gdybyś miał wyobrazić sobie podobną sytuację, która kończyłaby się jednak inaczej? Ułożeniem się wygodnym, opatuleniem w ciepłą pościel i zapadnięciem w sen… To jest możliwe! Ale dopiero we własnym domu. Wtedy nie przeszkadzają nawet huczne imprezy (Twoje lub sąsiada).

5. Otoczenie

Bliskość natury, piękne krajobrazy, cisza, spokój – tego w mieście nie uświadczysz. Za to na przedmieściach już tak. A także na wsi. Nie sposób z tego zrezygnować. Nawet jeśli zimą boczne drogi stają się trudniej przejezdne, a zakupy trzeba zrobić z wyprzedzeniem, to urokliwe chwile spędzone na świeżym powietrzu są tego warte.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy ma się (lub planuje) dzieci. Ciekawym pomysłem na atrakcyjną zieleń całym rokiem są również ogrody zimowe, na które trudniej pozwolić sobie w mieście.

Zobacz różne projekty domów z ogrodem zimowym.

Dla każdego coś miłego, czyli mieszkaj tak, jak Ci wygodnie

Wybór miejsca zamieszkania to długotrwały proces. Warto wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą okazać się znaczące w przyszłości – odległość od pracy, dzieci i ewentualne dojazdy. Dom jest rozwiązaniem idealnym dla rodziny z dziećmi, dla par

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje