Sposób na wygodę i porządek w domu: odkurzanie centralne

Sposób na wygodę i porządek w domu: odkurzanie centralne


Od odkurzania w domu nie ma ucieczki. A w im większa powierzchnia, tym bardziej kłopotliwe staję się przenoszenie odkurzacza po schodach do każdego pomieszczenia. Rozwiązanie możesz znaleźć bardzo blisko – w ścianach swojego domu. Pod warunkiem, że zdecydujesz się na instalację systemu centralnego odkurzania.

Jak mieć czyste podłogi i dywany bez wysiłku, schylania się, ciągnięcia odkurzacza po schodach, męczenia się z za krótkim kablem lub brakiem gniazdka? Zaplanuj montaż centralnego odkurzacza zanim rozpoczniesz budowę domu i pożegnaj dotychczasowe kłopoty ze sprzątaniem.

Czym jest centralny odkurzacz?

W skład centralnego odkurzania wchodzi główna jednostka oraz rury, gniazda ssące, i wąż długości 8–15 m. Centralna część systemu z silnikiem i zbiornikiem na kurz znajduje się zwykle w piwnicy lub garażu (pomieszczenie musi mieć jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ przez nią powietrze będzie wydmuchiwane na zewnątrz). Jedynym widocznym elementem w domu będą gniazda ssące, umieszczone w ścianach, które z wyglądu przypominają gniazdka elektryczne.

System centralnego odkurzania – dla wygodnych i alergików

Jeżeli nie lubisz hałasu podczas odkurzania, docenisz nieporównywalnie cichszą pracę systemu centralnego. Oprócz tego, że nie będziesz musiał przenosić odkurzacza do pomieszczeń, ponieważ w ręku będziesz miał tylko lekki wąż, ochronisz meble przed obiciem oraz podłogi przed zarysowaniem kółkami. Zapomnisz też o workach do tradycyjnych odkurzaczy, które nie zapełniają się za szybko, przez co brzydko pachną. Pojemnik odkurzacza centralnego ma pojemność 25–30 litrów, a opróżnia się go kilka razy w roku.

Warto zwrócić uwagę, że system centralnego odkurzania jest polecany osobom, które cierpią na alergię. Taki sposób sprzątania zapobiega wzbijaniu się chmur kurzu, jak to się zwykle dzieje przy zwykłych odkurzaczach, i dodatkowo oczyszcza pochłaniane powietrze.

Zobacz też, jak zadbać o czyste powietrze w domu.

Ile kosztuje system centralnego odkurzania?

Na cenę instalacji centralnego odkurzacza wpływa moc jednostki centralnej oraz potrzebna liczba gniazd ssących. Ceny zakupu głównej jednostki to wydatek zaczynający się od ok. 1000 zł. Wraz z akcesoriami i rurami zapłacisz średnio od 3000 o 4000 zł. Położenie przewodów w ścianach wraz z instalacją gniazd ssących to koszt ok. 1000 zł. Przyjmuje się, że dla domu o powierzchni 200 m2 centralne odkurzanie wyniesie ok. 5 tys. zł.

Pamiętaj, żeby wybierając odkurzacz, dobrać moc do wielkości powierzchni domu. Jeżeli chcesz mieć pewność skutecznie działającego odkurzania centralnego, wybierz profesjonalny montaż, który zakończy się odbiorem całej instalacji i weryfikacją sprawności jej działania.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje