„Oddychanie dachów” a izolacja nakrokwiowa

„Oddychanie dachów” a izolacja nakrokwiowa


Nakrokwiowa izolacja dachów wykonana z płyt PIR/PUR THERMANO firmy Balex Metal najskuteczniej chroni połać dachową przed pojawieniem się niepożądanych efektów dyfuzyjnego transportu wilgoci.

Elementarna znajomość fizyki budowli wykazuje, że ani ściana, ani dach nie są tymi elementami budynku, których zadaniem powinno być odprowadzanie wilgoci.

W poprawnie zaprojektowanych i eksploatowanych obiektach funkcję tę w 97–98% przejmuje układ wentylacji, a tylko 2–3% wilgoci jest odprowadzanych wskutek dyfuzyjnego transportu wody za pośrednictwem elementów przegrody (ściany, stropu, dachu itp.) Dla standardowych warunków temperatura punktu rosy – wykraplania się pary wodnej – wynosi ok. 10.7°C. Na dachu pojawi się zatem kondensat (woda) wtedy, jeżeli ten element obniży swoją temperaturę do tr= 10.7 0C. Jak temu zapobiec ?

Oddychanie dachów

Dach może mieć termoizolację  nakrokwiową, międzykrokwiową i ich kombinacje. Czym różnią się od siebie nawzajem ze względu na ochronę przed dyfuzyjnym wykraplaniem?

Polega na umieszczenie ocieplającej warstwy na krokwiach więźby dachowej. To rozwiązanie praktycznie eliminuje mostki termiczne.

Weźmy dla przykładu izolacyjność dachu na poziomie U=0.15 W/m2K. zapewnioną przez płytę THERMANO (λ=0.023 W/mK) o grubości 15 cm. Gdy na zewnątrz temperatura spadnie np. do poziomu -300C (niższa temperatura jest w Polsce niezwykle rzadko spotykana) temperatura wewnątrz wyniesie ts= +19.10C, a więc bardzo daleko od niebezpiecznej granicy tr= +10.70C. (Rys 1)

1

Ale czy istnieje realne  niebezpieczeństwo takiego obniżenia temperatury zewnętrznej (tz), że temperatura wewnętrzna (tw) sufitu osiągnie poziom niższy od 10.70C i wykropli się na niej kondensat pary wodnej?

Okazuje się, że  w przypadku izolacji nakrokwiowej THERMANO jest to absolutnie niemożliwe.

Grubość izolacji nakrokwiowej zdeterminowana jest jedynie wymogami ochrony termicznej (Rys. 2) i jest najbardziej bezpiecznym sposobem montażu izolacji termicznej dachu.

2

Jest to jak na razie najpopularniejsze rozwiązanie kwestii montażu termoizolacji połaci dachowych. Jest jednak „niebezpieczne” ze względu na:

Rys.3 pokazuje typowy sposób montażu w którym grubość materiału ocieplającego (THERMANO) – 0.15 m ma zapewnić normatywne U przegrody (współczynnik przewodzenia ciepła) na poziomie 0.15 W/km2.

3

Jak widać pojawiają się tutaj mostki termiczne tworzone przez drewno krokwi więźby dachowej.

Interesujący przypadek ilustruje rys.4. Zmniejszono tutaj grubość warstwy termoizolacji do 5 cm. Nawet przy mrozie na poziomie -300C taka warstwa THERMANO zabezpiecza powierzchnię przed kondensatem, ale lepiej przewodzące ciepło drewno ma temperaturę niższą od temperatury punktu rosy i rozpoczyna się proces wykraplania (kondensacji). Niejednokrotnie można zobaczyć zdziwienie dekarzy, gdy podczas kapitalnego remontu dachu zdejmują suche deskowanie, a krokwie pod spodem są wyraźnie mokre i zagrzybione.

4

Gdy poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu wzrośnie do 75% temperatura punktu rosy (kondensacji) wzrośnie do tr=+15.50C. Na powierzchni belek  pojawią się krople wody (kondensat pary wodnej).

5

Gdy z kolei termoizolacją jest materiał o bardzo niskim dyfuzyjnym oporze, np. wełna mineralna, wełna szklana, pianki natryskowe itp to powietrze przenikające przez taką warstwę styka się z chłodnymi fragmentami konstrukcji bez istotnej zmiany wartości cząstkowego ciśnienia znajdującej się w powietrzu pary wodnej. Tworzy to znakomite warunki do zamiany tej pary na ciecz (kondensacji).

To niezwykle niebezpieczne zjawisko ilustruje rys. 5.

6

Na taką sytuację pozostaje jedna rada. Obniżenie cząstkowego ciśnienia pary wodnej w niskotemperaturowych fragmentach przegrody dzięki starannemu montażowi paroizolacji od wewnętrznej, ciepłej strony termoizolacji. Pokazuje to rys 6.

7

UWAGA KOŃCOWA

Powyższe opracowanie posługuje się pewnymi schematycznymi danymi nie uwzględniającymi bogactwa sytuacji realnych, ale czyni to dla celów edukacyjnych i dla stymulowania dyskusji na temat THERMANO.

 

Krzysztof Milczarek

Dyrektor ds. Szkoleń – segment Termoizolacji

BALEX METAL

www.thermano.eu

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).