Ekspert radzi: Którą dachówkę wybrać – ceramiczną czy cementową?

Ekspert radzi: Którą dachówkę wybrać – ceramiczną czy cementową?


Wybór rodzaju pokrycia to jedna z kluczowych decyzji, jakie muszą podjąć inwestorzy w trakcie budowy lub remontu domu. Wielu z nich waha się pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi. Każde z tych rozwiązań zalicza się do pokryć ciężkich i ma swoje zalety. Występują między nimi jednak również znaczące różnice. O tym, którą dachówkę wybrać na swój nowy dach radzi ekspert Wojciech Karapyta, doradca handlowo-techniczny CREATON Polska.

Proces produkcji dachówek

Różnice pomiędzy dachówką ceramiczną a cementową są efektem zastosowania odmiennych surowców oraz procesów technologicznych w procesie wytwarzania każdego z tych produktów. Dachówki ceramiczne powstają z gliny z dodatkiem innych, naturalnych składników. Do wytworzenia dachówki cementowej wykorzystywany jest natomiast cement mieszany z wodą oraz specjalnymi substancjami uszlachetniającymi. Pod kątem wizualnym otrzymany produkt przypomina dachówkę ceramiczną. Z większej odległości trudno więc odróżnić od siebie te pokrycia.

Właśnie ze względu na mniejsze koszty produkcji dachówki cementowe są rozwiązaniem tańszym. Ich wybór pozwoli na pewne oszczędności – zwłaszcza w przypadku dachów o dużej powierzchni. Dachówka ceramiczna to opcja droższa. Pozostaje jednak produktem klasy premium pod kątem estetyki oraz jakości.

Dachówki – pokrycie dachu o długiej historii

Dachówki posiadają bardzo długą historię. Na przestrzeni wieków nadawano im różne formy nawiązujące do lokalnych tradycji architektonicznych. Współcześnie na rynku dostępne są modele nowoczesne, na przykład ceramiczna dachówka KODA, ale także inspirowane wzorcami historycznymi, jak cementowa esówka GÖTEBORG. W efekcie w przypadku obu opcji mamy dużą swobodę wyboru. Współcześnie na przykład dużą popularnością cieszą się modele płaskie. Taki kształt nadaje się zarówno produktom ceramicznym, jak i cementowym. W ofercie CREATON możemy sięgnąć między innymi po cementowy model KAPSTADT albo ceramiczną, wielkoformatową dachówkę SIMPLA. Oczywiście nadal będą one różnić się od siebie parametrami funkcjonalnymi i technicznymi.

W ogólnym porównaniu to dachówki ceramiczne zapewniają szerszą swobodę w zakresie wyboru kształtów oraz kolorów.  Jednak także w przypadku modeli cementowych nie będziemy mieć trudności z zakupem najpopularniejszych kształtów oraz odcieni.

Trwałość oraz żywotność dachówek

Trwałość oraz żywotność produktów to kolejne ważne kryterium, które ma znacznie dla każdego inwestora. Pod tym kątem lepsze parametry zapewniają dachówki ceramiczne.  Modele cementowe jednak tylko nieznacznie ustępują im pod tym kątem. Dachówki ceramiczne (posiadające powierzchnię angobowaną lub glazurowaną) gwarantują skuteczniejszą ochronę przed zabrudzeniami oraz porastaniem dachu przez mchy. To po nie powinniśmy więc sięgnąć w sytuacji, gdy nasz dom ulokowany jest w pobliżu lasu.

Choć jak już wspomniałem, oba rodzaje dachówek zalicza się do pokryć ciężkich, to wciąż różnią się one pod względem wagi. W trakcie wyboru konkretnych produktów koniecznie trzeba więc wziąć pod uwagę kwestię obciążenia dopuszczalnego przez konstrukcję dachu. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się lżejsze dachówki cementowe. Na korzyść posiadających większą wagę dachówek ceramicznych przemawia natomiast fakt, iż cięższe pokrycie oferuje skuteczniejszą izolację akustyczną i jest odporniejsze na działanie wiatru.

Większa wytrzymałość oraz trwałość dachówek ceramicznych przekładają się na dłuższy okres gwarancji. Zgodnie z warunkami umieszczonymi na stronie internetowej CREATON, dla dachówek ceramicznych tej marki – na przykład niezwykle popularnego modelu TITANIA – może wynosić on aż do 50 lat. Dla porównania na pokrycia cementowe udzielana jest gwarancja na 30 lat.

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje