Na rynku jest dostępna szeroka oferta okien dachowych. Ważne jest, aby je prawidłowo dobrać. Pamiętaj bowiem, że odpowiednia konstrukcja, a także liczba okien ma ogromny wpływ na komfort użytkowania poddasza.
Okna dachowe spełniają następujące funkcje:
- Odpowiednio doświetlają poddasze
Według badań około 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego wnętrza powinny być dobrze doświetlone naturalnym światłem. Poprawia ono nasze samopoczucie oraz zdolność koncentracji. Wybierajmy więc okna o dużych rozmiarach.
- Zapewniają kontakt wzrokowy z otoczeniem
Okna dachowe różnią się między sobą konstrukcją. Do wyboru mamy okna dachowe o konstrukcji obrotowej, uchylno-obrotowej, okna balkonowe oraz okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Konstrukcja okien decyduje o wygodzie użytkowania, a ich rozmiar i wysokość montażu o możliwości obserwacji otoczenia.
- Umożliwiają przewietrzanie pomieszczenia
Wilgoć na poddasze dostaje się wraz z powietrzem zewnętrznym oraz jest generowana przez domowników podczas codziennych czynności. Okna dachowe umożliwią przewietrzanie pomieszczeń na poddaszu, a także wspomagają pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.
Okna dachowe są dobierane w zależności od:
- Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia
Dobór okien dachowych rozpoczynamy od wyliczenia potrzebnej liczby i rozmiarów okien. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie, to co najmniej 1:12. Przykład obliczenia potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 20 m2. (20 x 1) : 8 = 2,5
Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m2 trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m2 liczonej w świetle ościeżnic. Powierzchnię taką uzyskamy, stosując jedno z trzech poniższych rozwiązań:
- 4 okna 78 x 118
- 3 okna 78 x 140
- 2 okna 114 x 118.
Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najlepiej zastosować 4 okna 78 x 118 w układzie 2×2, po dwóch stronach połaci dachowej.
- Kąta nachylenia dachu
Kryterium to jest istotne dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody użytkowania okien dachowych. Zakres montażu określony jest w instrukcji montażu. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa.
Wysokość montażu okna
Przepisy wskazują, że w budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem należy zachować nie mniej niż 110 cm. FAKRO zaleca montaż okien dachowych (dolna krawędź) na poziomie 110–140 cm od podłogi, co spełnia powyższe wymagania oraz zapewnia odpowiednie doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę. Tak zamontowane okno umożliwia umieszczenie grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet. Dzięki temu jest zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza we wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym. Okna FAKRO posiadają nawiewnik w górnej części ościeżnicy. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej okna należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika.
Prawidłowe doświetlenie poddasza
REGUŁA 1
Lepsze efekty oświetlenia uzyskamy, stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu niż okna zgrupowane w jednym miejscu.
REGUŁA 2
Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.
REGUŁA 3
Wysokie okna dachowe zapewniają równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują widok na zewnątrz.
infolinia 800 100 052
Szeroka oferta okien dachowych FAKRO pozwala na odpowiedni jego wybór w zależności od rodzaju pomieszczenia i wymagań klienta. Okna drewniane można stosować w większości pomieszczeń na poddaszu, takich jak sypialnie, korytarze oraz pokoje dziecięce. W pomieszczeniach, gdzie okresowo panuje podwyższona wilgotność, takich jak łazienka, pralnia, czy kuchnia proponujemy okna tworzywowo-aluminiowe. Natomiast do budynków, w których szczególny nacisk położony jest na energooszczędność polecamy okna Thermo o znakomitej izolacyjności termicznej. Pamiętajmy, że prawidłowy montaż okna w dachu pozwoli nam na długoletnie jego użytkowanie.