Wentylacja połaci dachowej – o czym pamiętać?

Wentylacja połaci dachowej – o czym pamiętać?


Skraplanie się pary wodnej pod połacią z dachówek jest naturalnym procesem związanym z eksploatacją budynku. Trzeba jednak pamiętać, by te pozostałości zostały odpowiednio odprowadzone, tak by nie zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Niestosowanie się do zasad właściwej wentylacji dachu może grozić pogorszeniem konstrukcji więźby dachowej, zmniejszeniem skuteczności izolacyjnej czy nawet zawilgoceniem materiałów budowlanych. Aby tego uniknąć, przy budowie dachu należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję kanału wentylacyjnego. Co trzeba wiedzieć o wentylacji dachu?

Woda pod dachówkami może pochodzić zarówno ze skroplonej pary z wnętrza domu, jak i opadów atmosferycznych, które przedostały się pod połać dachową. Dlatego by upewnić się, że projekt budowlany jest bezpieczny, oraz zyskać gwarancję właściwego funkcjonowania dachu, należy wprowadzić odpowiednią wentylację połaci dachowej.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Kanał wentylacyjny – co to jest i gdzie się znajduje?

Najważniejsza z puntu widzenia wentylacji połaci dachowej jest odpowiednia budowa kanału wentylacyjnego, a więc wolnej przestrzeni pod powierzchnią dachu. Ma on swój początek w kalenicy (wklęsłe przecięcie połaci dachowych) lub narożu dachu (wypukłe przecięcie dachu), a zakończenie – w okapie dachu. Tworzy się ją, stosując ruszt z łat i kontrłat, czyli drewnianych listew umieszczanych nad folią dachową. Taką przestrzeń należy pozostawić, zarówno gdy korzysta się z membrany dachowej, jak i przy zastosowanym deskowaniu.

Okap – znaczenie w wentylacji dachu

Ważnym elementem pod względem odpowiedniej wymiany powietrza na poddaszu jest okap dachowy. Zwykle okap buduje się przed ułożeniem dachówki – konieczne trzeba go dokładnie wykonać, co z kolei wymaga łatwego dostępu do tego miejsca. Jak zapewnić odpowiedni system wentylacji w tym elemencie?

Najważniejsze, by w dolnej części okapu dachowego pozostawić szczeliny, tak by umożliwiały one swobodny wlot powietrza. Dzięki temu cała przestrzeń pod pokryciem będzie miała zagwarantowaną wentylację. Otwór powinien mieć wielkość równą przynajmniej 0,2% całej powierzchni dachu w okapie, a więc zwykle jest to ok. 2 cm szerokości.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu przed przedostawaniem się ptaków pod połać dachową. W tym celu stosuje się np. taśmy kalenicowe np. z grzebieniem okapu (tzw. wróblówka), którą montuje się na etapie mocowania pasa nadrynnowego.

Skomplikowana struktura dachu – pomocne dachówki wentylacyjne

Im bardziej „połamana” połać dachowa, z dużą liczbą lukarn i kalenic, tym trudniej skonstruować system wentylacji dachowej. W tej sytuacji dobrym pomysłem może okazać się wybór dachówek wentylacyjnych, umieszczanych tam, gdzie wolna przestrzeń do odprowadzania powietrza zostaje zakłócona. Może to być sytuacja, kiedy np. okno staje się barierą w przepływie powietrza od okapu do kalenicy.

Warunki skutecznej wentylacji – co trzeba zrobić?

Swobodny przepływ powietrza w szczelinach wentylacyjnych zależy od dwóch podstawowych czynników: ciągu termicznego i działania wiatru.

W dachach spadzistych ciąg termiczny występuje prawie zawsze i powstaje na zasadzie różnic ciśnień powietrza pod dachem i z zewnątrz. Ciepłe powietrze z wnętrza domu oraz nagrzewanie się połaci dachowej powoduje ich wypychanie przez zimne podmuchy z zewnątrz.

Występowanie wiatru uzależnione jest natomiast od warunków atmosferycznych oraz od otoczenia budynku. Właściciele domów z dachami płaskimi są zdani tylko na ten czynnik, dlatego konieczne będzie zwiększenie szczelin wentylacyjnych.

Przeczytaj również, jak kąt nachylenia dachu wpływa na wybór domu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!