Rynny pełnią bardzo ważną funkcję. Usuwają wodę z opadów atmosferycznych i chronią ściany domu przed wilgocią. Sprawdź, jakie są rodzaje rynien dachowych. Wybierz rozwiązanie pasujące do Twojego domu.
Jak działa rynna?
System odprowadzania opadów atmosferycznych z dachu składa się z dwóch podstawowych elementów. Rynny poziome zbierają wodę, która spływa z połaci dachu, a pionowe rury spustowe odprowadzają ją do kanałów ściekowych. Bardzo ważny jest ich kształt i materiał, z które są wykonane. Przekrój rynny ma wpływ na jej przepustowość. Z kolei od użytego materiału zależy trwałość rynny i sposób jej konserwacji.
Kształt
Wyróżniamy następujące rodzaje rynien:
- Półkoliste – mają kształt półkola i średnicę 10-20 cm.
- Półeliptyczne – mają kształt wycinka elipsy i sprawdzają się na dachach o dużej powierzchni.
- Trapezowe – mają kanciasty kształt, a ich przekrój przypomina wycinek trapezu.
- Prostokątne – ich przekrój ma postać prostokąta bez górnej podstawy. Mają od 10 do 15 cm szerokości. Są niskie, dlatego sprawdzają się głównie na małych dachach.
Materiał
Rynny wykonywane są z kilku podstawowych materiałów.
- Plastikowe – popularny rodzaj rynien, które produkuje się z PCW, czyli polichlorku winylu. Plastik pokryty jest specjalną powłoką, która chroni rynnę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Są trwałe i odporne na korozję. Nie zatrzymują zabrudzeń. Mają zwykle od 1 do 6 m długości. Ich zaletą jest niska cena. Są również łatwe w montażu. Mogą się jednak kruszyć pod wpływem zmian temperatury.
- Aluminiowe – są niezwykle lekkie i trwałe. Mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Powłoka ochronna z farby, lakieru, poliestru albo akrylu nadaje im estetyczny wygląd. Są jednak trudne w montażu.
- Stalowe – rynny o bardzo gładkiej powierzchni. Nie zatrzymują spływających zanieczyszczeń. Szybko jednak rdzewieją, dlatego wymagają częstej konserwacji. Ich trwałość to ok. 20-30 lat.
- Miedziane – są bardzo wytrzymałe. Ich wiek szacuje się na 100-200 lat. Z biegiem czasu pokrywają się patyną, która zapewnia im ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i nadaje zielonkawy kolor. Nie wymagają konserwacji. Ich wadą jest jednak brak odporności na korozję i wysoka cena.
- Cynkowo-tytanowe – są wykonane ze stopu tytanu, cynku, aluminium i miedzi. Samoistnie pokrywają się szaro-niebieską patyną. Są odporne na działanie deszczu i słońca. Ich montaż jest jednak dosyć trudny, a nierówna powierzchnia zatrzymuje zanieczyszczenia. Wymagają regularnej konserwacji.
- Drewniane – montuje się je na dachach z drewna i strzechy.
Jak dobrać odpowiednie rynny?
Wybierając rynny, weź pod uwagę powierzchnię dachu. Rynny poziome muszą mieć odpowiedni spadek, dzięki któremu woda zostanie odprowadzona za pomocą siły grawitacji do pionowych rur spustowych. Postaraj się również dopasować kolor rynny do elewacji. Pamiętaj, że rynny miedziane i cynkowo-tytanowe z biegiem czasu zmieniają swoją barwę. Najlepiej jeśli system odprowadzania wody stanowi część projektu domu. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, a ich instalacja będzie względnie prosta i bezproblemowa.