O tym, że projekty domów mogą być naprawdę różnorodne, wiedzą wszyscy. Trudno z tym nawet dyskutować, gdy widzi się propozycje domów parterowych, piętrowych, z dachem dwuspadowym lub z dachem płaskim. Ale to wszystko widać jedynie od zewnątrz. A co z wnętrzem? Tutaj także można zaobserwować kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Jednym z nich jest wysoki sufit nad salonem. Czy ta z pozoru pusta przestrzeń da się zaaranżować? Sprawdź!
W dzisiejszych czasach, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętych biurach, dużą wagę przywiązujemy do przestrzeni, otwartej przestrzeni. To widać w projektach domów, które w znacznej części proponują otwarte strefy dzienne i duże przeszklenia, dzięki czemu zyskujemy naprawdę przestronne aranżacje domu. Okazuje się, że ten efekt można jeszcze potęgować – np. wysokim sufitem. Zobacz, jak można wykorzystać tak uzyskaną przestrzeń!
Antresola – połączenie między poziomami
Zaplanowanie wysokiego sufitu w projekcie domu sprawia, że masz szanse zdecydować się także na projekt domu z antresolą. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne.
Możesz wykorzystać ją do stworzenia:
- biblioteczki,
- gabinetu,
- pokój telewizyjny,
- miniwarsztatu.
Nie tracisz w ten sposób żadnego pomieszczenia, ale jednocześnie tworzysz przestrzeń, w której w spokoju możesz oddać się pracy bądź relaksowi. Jeśli zadbasz o odpowiedni wystrój (spójny np. z salonem), wnętrze domu będzie bardziej funkcjonalne.
Jeśli antresola jest mała, możesz zrobić z niej jedynie przejście do strefy nocnej lub punkt widokowy na parter domu.
Zobacz projekty domów z antresolą:
Otwarta klatka schodowa w domu z wysokim sufitem
Klatka schodowa kojarzy nam się najczęściej ze schodami jednobiegowymi (bez spocznika) lub dwubiegowymi zwykłymi (z jednym spocznikiem). Bardzo często są też one ukryte, żeby nie rzucać się w oczy.
Zobacz: Schody w projekcie domu – jak zrobić to dobrze?
Wysoki sufit daje jednak okazję do uczynienia ze schodów pięknej dekoracji! I tutaj możesz poszaleć z budową także schodów łamanych czy nawet kręconych. Schody są bowiem ciekawym elementem konstrukcji, który można wkomponować w aranż. W ten sposób oszczędzasz też miejsce użytkowe w domu.
Zobacz projekty domów ze schodami w otwartej klatce schodowej:
Wysokie pomieszczenie z podwieszanym sufitem
Wysokie przestrzenie zapewniają funkcjonalne proporcje we wnętrzu. Nie przytłaczają go, a wręcz przeciwnie – otwierają. Eksponujesz w ten sposób także więźbę dachową. Jeśli jednak nie chcesz mieć wysokiego sufitu nad całym pomieszczeniem, możesz zdecydować się na podwieszany sufit, dzięki któremu możesz dowolnie zaplanować różnicę poziomów.
Przykład takiej aranżacji znajdziesz np. w projekcie domu Arystoteles. W części salonowej, przy dużych przeszkleniach architekt zostawił wysoki sufit. Natomiast w części jadalnej jest on znacznie obniżony. Tworzy to nieco trójwymiarowy efekt.
Przy wysokich sufitach możesz także pokusić się o zawieszenie kilku dużych lamp lub żyrandoli. Nada to industrialnego charakteru i przełamie aranż.
Przykłady projektów domów z podwieszanym sufitem:
- Arystoteles (144,5 m2),
- Sedna (144,4 m2).