Ogrodzenie działki – jak zgodnie z prawem postawić płot?

Ogrodzenie działki – jak zgodnie z prawem postawić płot?


Prywatność, względy estetyczne, a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – to główne powody, dla których warto ogrodzić swój teren. Aby postawić płot na działce zgodnie z przepisami, sprawdź, co mówi prawo budowlane o ogrodzeniu na granicy działki – między sąsiadami oraz między domem a ulicą.

Z tekstu dowiesz się:

Każdy właściciel domu może wybudować płot wokół swojej posesji. Nie może jednak zrobić tego całkowicie dowolnie. Istnieją regulacje prawne, a także wymogi techniczne, do których powinieneś się zastosować, jeśli planujesz postawić ogrodzenie działki w jej granicy. Warto dopełnić wszelkich formalności jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Budowa ogrodzenia w granicy działki – kwestie prawne

Ogrodzenie w granicy działki nie wymaga pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach powinieneś jednak na minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót zgłosić zamiar budowy płotu w Starostwie Powiatowym. Budowę trzeba zgłosić w urzędzie, jeśli:

Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie zgłosi sprzeciwu, możesz przystąpić do stawiania płotu na granicy działki. Istnieje jedno ograniczenie – nie możesz zacząć budowy później niż 3 lata po zgłoszeniu swojego zamiaru – po tym czasie procedurę należy powtórzyć.

Płot na granicy działki od strony ulicy – wymogi techniczne

Ogrodzenie w granicy działki od strony ulicy, którego budowę zgłosiłeś do urzędu, musi spełniać kilka kryteriów związanych z jego technicznymi aspektami. Przede wszystkim płot nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa innych (zarówno ludzi, jak i zwierząt). W związku z tym jego konstrukcja musi być stabilna. Jeżeli płot na działce ma mniej niż 1,8 m wysokości, jego szczeble nie mogą być zakończone ostrymi elementami, np. drutem kolczastym itp.

Przepisy budowlane również określają wymagania dotyczące bram i furek. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać te elementy ogrodzenia:

Usytuowanie bramy wjazdowej powinno być dodatkowo skonsultowane z zarządcą drogi, który ma prawo zgłosić swoje uwagi do inwestycji.

Pamiętaj, że ogrodzenie nie może przekraczać linii Twojej działki. Zanim więc zdecydujesz się na rozpoczęcie budowy, dokładnie sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego dla Twojej lokalizacji.

Zobacz także: Jak wybudować dom w granicach działki budowlanej?

Prawo budowlane – ogrodzenie między sąsiadami – czy to jest regulowane prawnie?

Według prawa wszystkie elementy, które znajdują się bezpośrednio na linii granicznej pomiędzy działką Twoją a sąsiada, są wspólne dla obu właścicieli. Dotyczy to drzew, krzewów, a także wspólnego ogrodzenia z sąsiadem. Mimo że budowa ogrodzenia nie wymaga zgłaszania do urzędu, powstaje pytanie: kto powinien zapłacić za postawienie płotu między sąsiadami, a także za ewentualne przyszłe naprawy? Ta kwestia nie jest regulowana przez prawo.

W idealnej sytuacji sąsiedzi powinni więc porozumieć się między sobą i wspólnie sfinansować ogrodzenie na granicy działek. Jeśli jednak Twoja inicjatywa nie spotka się z aprobatą, istnieje ryzyko, że będziesz musiał pokryć koszty tej inwestycji samodzielnie. Dodatkowo, jeżeli Twój sąsiad nie wyrazi zgody na stawianie płotu na części granicznej, powinieneś przesunąć ogrodzenie w swoją stronę.

Jeśli jesteś w trakcie stawiania domu, już teraz przemyśl kwestię budowy płotu w granicach działki. Nie jest to przedsięwzięcie prawnie skomplikowane, a nowy płot z pewnością zapewni więcej prywatności oraz poprawi estetykę otoczenia Twojego domu.

Zobacz także nasz poradnik na temat aranżacji terenu wokół domu i zaczerpnij jeszcze więcej inspiracji!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje