Jak zbudować saunę w domu?

Jak zbudować saunę w domu?


Nie każdy lubi korzystać z saun dostępnych np. w klubach fitness. Higiena i prywatność to tylko niektóre z aspektów, które przemawiają na rzecz rezygnacji z takich rozwiązań. Pora skończyć z zazdrosnym spoglądaniem na Szwedów i ich domowe sauny. W końcu dlaczego nie pomyśleć o urządzeniu sauny we własnych czterech kątach?

Poprawia samopoczucie, pozwala się zrelaksować, odpocząć po stresującym dniu czy wysiłku na siłowni oraz usunąć toksyny z organizmu – oto główne zalety regularnego uczęszczania do sauny.

Wybrałeś gotowy projekt domu i zastanawiasz się, czy zmieścisz w nim saunę? Dobrze, że myślisz o tym przed rozpoczęciem budowy. Dla czteroosobowej rodziny powinieneś przeznaczyć na nią pomieszczenie o wymiarach 2 m x 2 m. Najlepiej jeżeli będzie zlokalizowana blisko łazienki, żeby od razu po wyjściu wziąć zalecany przez specjalistów chłodny prysznic.

Rodzaje saun domowych

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są sauny na podczerwień (IR), w których zamiast pieca wykorzystuje się specjalne promienniki, emitujące promienie podczerwone wnikające w skórę. Temperatura w takiej saunie oscyluje w granicach 30–60 °C. Takie rozwiązanie jest zalecane osobom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z sauny fińskiej. Ten drugi rodzaj saun to sauny suche. Temperatura powietrza wynosi w nich 90–100 °C i ma wilgotność 10–15%. W saunie mokrej natomiast stopniowo jest zwiększana temperatura, która na początku wynosi ok. 50°C i powoli dochodzi do 90°C. W takiej saunie należy polewać kamienie wodą, żeby wytworzyć parę wodną oraz podnosić temperaturę. Sauna parowa zaś wyróżnia się niższą temperaturą – 65°C i wyższą wilgotnością powietrza niż fińska tj. 40%. Do takiej sauny niezbędny jest generator pary.

Ile kosztuje budowa sauny w domu?

Możesz zdecydować się na zlecenie budowy sauny zewnętrznemu wykonawcy lub na samodzielny montaż. Do wyboru masz sauny z gotowych elementów – koszt dwuosobowej sauny fińskiej mieści się w przedziale 5–6 tys. zł, a sauny na podczerwień – ok. 5–7 tys. zł. Wybierając taką opcję, zwróć uwagę, czy w zestawie znajdują się szklane drzwi. Jeżeli nie, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem od ok. 600 zł w górę. Nie zapominaj też o najważniejszym elemencie sauny, czyli piecu. Im większa powierzchnia sauny, tym będzie potrzebny piec o wyższej mocy. Należy przyjąć, że na 1 m3 powierzchni potrzeba 1 kW mocy pieca. Cena pieca o mocy 6–8 kW to ok. 1200 zł.

Jakie drewno na saunę?

Saunę buduje się z drewnianych paneli ze świerka skandynawskiego, cedru lub jodły kanadyjskiej. Na podłodze również może znaleźć się drewno, jednak należy je położyć na gotową podłogę (najlepiej wykonaną z płytek ceramicznych lub terakoty). Do izolacji ścian zastosuj wełnę mineralną. Dzięki odpowiednio grubej warstwie (45–100 mm) skrócisz czas nagrzewania sauny i oszczędzisz wydatki na prąd. Jeżeli jednak zdecydujesz się na saunę z drewnianych bali, nie musisz stosować izolacji z wełny.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).