Jak poprawnie zaizolować fundamenty?

Jak poprawnie zaizolować fundamenty?


Trudno sobie wyobrazić budowę murowanego domu, który nie posiadałby ocieplenia ścian. Stosowanie coraz to nowocześniejszych metod ochrony budynku przed utratą ciepła jest już standardem we współczesnej architekturze. Mnogość dostępnych rozwiązań potrafi przytłoczyć, a trzeba pamiętać, że skuteczne ocieplenie to nie tylko izolowane ściany i okna, ale także fundamenty!

Izolacja fundamentów jest ważniejsza, niż może Ci się wydawać. Jeżeli zignorujesz to na etapie budowy, późniejsze wykonanie prac ociepleniowych będzie bardzo kosztowne i czasochłonne. Ciepło może uciekać bowiem nie tylko przez szczeliny w konstrukcji, ale także wzdłuż muru, w stronę gruntu.

Izolacja fundamentów – od czego zacząć?

Masz gotowy projekt domu i działkę. Na początku dowiedz się, jaki jest typ gleby w miejscu, gdzie powstanie budynek. Dzięki temu będziesz wiedział, jakiego materiału budowlanego użyć do ocieplenia. Każda izolacja fundamentów musi znieść nie tylko napór ziemi, ale także wilgoć i potencjalne uszkodzenia mechaniczne, których mogą dokonać korzenie roślin lub żyjące pod ziemią gryzonie.

Gdy już wiesz, z jakim typem podłoża masz do czynienia, wybierz jedno z dwóch najczęściej używanych materiałów ociepleniowych:

Kiedy już wybierzesz materiał, pora na określenie głębokości izolacji. Minimalna głębokość to ok. pół metra, ale dotyczy to wyłącznie budynków niepodpiwniczonych, z parterem znajdującym się wysoko ponad poziomem gruntu. W przeciwnych wypadkach izolację należy układać wzdłuż całej wysokości fundamentu.

Izolacja pozioma fundamentów, izolacja pionowa fundamentów – dlaczego potrzebujesz obu?

Ocieplenie fundamentów i dolnej części ścian parteru kojarzy nam się głównie z izolacją pionową. Bardzo ważnym, a w zasadzie obowiązkowym punktem każdej budowy jest jednak także izolacja pozioma fundamentów. Układa się ją na ławie fundamentowej, a jej zadaniem jest:

Dlaczego układa się izolację poziomą? Aby zabezpieczyć ławę fundamentową i mury przed pęknięciami na skutek osiadania i zbierania się wody w szczelinach ścian.

To samo dotyczy płaszczyzny bocznej – niezabezpieczona ściana fundamentowa będzie pochłaniać wodę z gleby jak gąbka. Jeżeli mur fundamentowy nie został wykonany z betonu wodoszczelnego, to projekt domu musi zawierać izolację pionową.

Izolacja fundamentów krok po kroku

Podsumujmy szybko kroki, jakie musisz podjąć przy ocieplaniu fundamentów:

  1. rozpoznaj typ gleby, na której powstanie budynek;
  2. wybierz materiał, którym ocieplisz ściany fundamentowe;
  3. zadbaj o właściwą izolację poziomą;
  4. wykonaj ocieplenie pionowe.

Jeśli będziesz pamiętać o tych etapach, możesz mieć pewność, że Twój dom będzie dobrze zabezpieczony przed wilgocią oraz utratą ciepła przez fundamenty. Dzięki temu Twoje rachunki za ogrzewanie będą niskie przez cały rok!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).