Jak dobrać oświetlenie do domu?

Jak dobrać oświetlenie do domu?


Nawet najpiękniej i najbardziej elegancko urządzone wnętrza – salon, sypialnia czy kuchnia – będą pozbawione charakteru, jeśli pominiemy tak ważny aspekt, jakim jest światło. Ma ono za zadanie nie tylko upiększyć dom, ale także tworzyć sprzyjające warunki do odpoczynku oraz wykonywania codziennych obowiązków.

Światło porusza się z prędkością 300 tys. km na sekundę. To niewyobrażalna wartość, zwłaszcza że na co dzień jej nie doświadczamy. Na szczęście w domu nie potrzebujemy kosmicznych technologii, a tylko kilku odpowiednio dobranych lamp w zależności od pomieszczenia. Poznaj różne rodzaje oświetlenia i dobierz odpowiednie oprawy, które olśnią nie tylko wnętrza, ale także… domowników.

Jakie światło do salonu?

W pokoju dziennym powinno znaleźć się jak najbardziej zróżnicowane oświetlenie. Wynika to z faktu, że cała rodzina spędza w nim dużo czasu. Posiłki, wieczorny relaks przy telewizorze czy lektura ulubionej książki – każda z tych czynności wymaga innego światła.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie? Do rozjaśnienia całego pokoju potrzebne jest główne źródło światła w postaci lampy sufitowej. Jeśli masz wysoki salon, możesz dobrać lampy wiszące z ozdobnymi kloszami, które nie obniżą wizualnie pomieszczenia. Natomiast w niskim pokoju lepszy będzie plafon przylegający do sufitu. Montując oświetlenie ogólne, warto dobrać lampy ze ściemniaczem, który pozwala regulować natężenie oświetlenia i tworzyć dowolny nastrój.

Oprócz centralnego ważna rola spoczywa na oświetleniu miejscowym, czyli takim, które oświetla wybrany punkt w salonie. Do takiego należą lampy stojące lokowane zwykle przy sofie oraz lampy stołowe przeznaczone nie tylko na stół, ale również komody i półki. Światło w salonie będzie łagodnie oświetlać wnętrze, jeśli wybierzesz żarówki w mlecznych oprawach.

Masz obrazy na ścianach? Podkreśl ich piękno kinkietami lub spotami świetlnymi. Nie zapominaj też o kreatorach romantycznego klimatu, czyli świeczkach.

Szukasz pomysłu na aranżację wnętrz? Zobacz projekty domów z wizualizacjami stworzonymi dla Ciebie przez naszych projektantów i znajdź swoją inspirację.

classic style wedding veil

Projekt Juliusz Nowy

Nastrojowe oświetlenie do sypialni

Sypialnia, podobnie jak salon, to wnętrze, służące do odpoczynku i wyciszenia. Największą rolę odgrywa w nim oświetlenie punktowe. Nie znaczy to jednak, że nie należy montować lampy na suficie.

Oprócz lampek na szafkach nocnych, które przydają się, gdy chcemy wieczorem poczytać, ciekawym rozwiązaniem jest półka z podświetleniem lub z listwą ledową na ścianie, na której stoi łóżko. To subtelny sposób na oświetlenie przestrzeni przy łóżku. Jeśli nie lubisz wstawać z ciepłego łóżka, żeby zgasić światło, pomyśl o montażu ściemniaczy, którymi można sterować przy pomocy pilota.

Oświetlenie do kuchni, jadalni i łazienki

Przytulny wygląd kuchni i jadalni oraz miłe chwile przy wspólnych posiłkach zagwarantuje oświetlenie o ciepłej barwie. Zimne światło odbiera posiłkom ich atrakcyjny wygląd oraz wprowadza chłód do wnętrza. Jeśli chcesz, by wnętrze było przytulne, wybierz świetlówki i ledy o ciepłej barwie, czyli w przedziale 2000–3500 Kelwinów (K). Bardzo ciepły efekt natomiast daje światło o temperaturze 2500–2900 K.

W kuchni istotną rolę odgrywa także oświetlenie blatu roboczego – przygotowywanie jedzenia ułatwi oświetlenie podszafkowe o dużej mocy i białej barwie, wykonane z halogenów czy listwy ledowej. W jadalni połączonej z salonem mimo oświetlenia głównego wnętrza warto również powiesić lampę nad stołem, przy którym zbiera się rodzina. Sądzisz, że witryny z podświetleniem i szafki RTV są przeznaczone wyłącznie do klasycznych aranżacji? Twój salon i jadalnia urządzone w nowoczesnym stylu również mogą olśniewać dzięki takim meblom.

Łazienka – tu ważne jest odpowiednie oświetlenie lustra, zarówno z góry, jak i po jego bokach. Główne oświetlenie najczęściej ma postać płaskiej lampy podsufitowej. Może też być wspomagane przez nadal modne podwieszane sufity. W tym wnętrzu dobierz światło białe, neutralne, o 3600–4000 K, odpowiednie także do kuchni.

Światło w pokoju do pracy i nauki

Czy zauważyłeś, że wchodząc do niektórych pomieszczeń, czujesz się spokojnie i ciepło, a w innych pełen energii? To zasługa nie tylko kolorów czy dodatków, ale przede wszystkim barwy oświetlenia.

Lampy z żarówkami o ciepłej temperaturze barwowej stosuje się do wnętrz, które mają sprzyjać relaksowi, a chłodne barwy (4100–5000 K) przeznaczone są do zwykle do gabinetów. Zimne światło pozwala lepiej się skoncentrować, wykonywać obowiązki i przyswajać wiedzę.

Na biurku w gabinecie korzystne będzie usytuowanie stołu naprzeciw okna lub prostopadle do niego, żeby móc w pełni wykorzystać dzienne światło. Lampa biurkowa to niezbędnik do efektywnej pracy, ponieważ będziesz z niej korzystał częściej niż z oświetlenia na suficie.

Oprócz oświetlenia sposobem na ocieplenie wnętrza są także dodatki. Sprawdź, jak stworzyć przytulną aranżację dzięki odpowiednim detalom.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).