Jak dbać o różne rodzaje elewacji?

Jak dbać o różne rodzaje elewacji?


Elewacja to wizytówka budynku. Jej wygląd wiele mówi o tym, jak dbamy o nasz dom. Warto pamiętać, że elewacja to również pierwsza warstwa ochronna domu, dlatego utrzymanie jej w dobrym stanie nie jest wyłącznie kwestią estetyki, ale także troski o bezpieczeństwo i stan techniczny budynku.

Elewacja budynku narażona jest na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych: kurzu, błota, sadzy, pleśni czy opadów atmosferycznych. Dbanie o nią i utrzymanie jej w czystości opiera się na regularnym myciu. Ten proces należy przeprowadzać raz na kilka sezonów (pomijając małe zabrudzenia, które można usuwać na bieżąco). Częstotliwość czyszczenia elewacji uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń oraz materiału, z którego została zrobiona zewnętrzna warstwa budynku.

Elewacja domu może zostać wykonana z:

Czyszczenie elewacji jest konieczne bez względu na rodzaj materiału – to mit, że jakiekolwiek „nowoczesne elewacje” nie wymagają mycia i konserwacji.

Sprawdź gotowe projekty domów i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Do najczęstszych typów zabrudzeń elewacji należy zaliczyć zanieczyszczenia:

Warto pamiętać, że stopień zabrudzenia elewacji zależy od:

Elewacja z drewna – jak o nią zadbać?

Drewnianą elewację najczęściej wystarczy umyć ciepłą wodą. Ważniejsza jest jednak jej konserwacja polegająca na pokrywaniu powierzchni impregnatem do drewna. Czynność należy powtarzać co kilka lat lub wtedy, gdy zauważymy zmianę koloru drewna. Zwlekanie z konserwacją może sprawić, że elewacja zostanie zaatakowana przez szkodniki, siniznę i grzyby. Elewacje budynków nowoczesnych często zawierają drewniane fragmenty, które również należy regularnie impregnować i czyścić. Przed zabiegiem drewniana elewacja powinna być wyczyszczona i odpylona.

Elewacje domów z klinkieru – jak pozbyć się białych wykwitów?

Jasne naloty na elewacji klinkierowej mogą pojawić się już około roku po budowie domu. Ma to związek z rozpuszczaniem się soli zawartej w zaprawie lub klinkierze, która tworzy charakterystyczne białe zacieki. Jak się ich skutecznie pozbyć i nie uszkodzić elewacji?

Jak dbać o kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny to bardzo trwały materiał, chociaż nieobojętny na wiatr, wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatury i opady atmosferyczne. Niekiedy na porowatym kamieniu elewacyjnym można dostrzec grzyby, porosty i mchy, dlatego i o ten pozornie niezniszczalny rodzaj elewacji należy odpowiednio zadbać.

Zabiegi wpływające na dobrą kondycję elewacji z kamienia to:

Szare zabrudzenia, czyli pył i kurz

Ściany zabrudzone pyłem i kurzem najlepiej myć wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Do wody warto dodać detergent lub płyn do mycia fasad. Im silniejsze zabrudzenie, tym cieplejszej wody należy użyć. Zanim przystąpisz do mycia całości, należy na małym fragmencie tynku sprawdzić, czy woda nie jest zbyt gorąca – może ona odkształcić strukturę elewacji.

Zielony nalot na elewacji

Jeśli na elewacji widoczne są zielone lub czarne zabrudzenia, może to oznaczać, że powierzchnię zaatakowały porosty, glony lub inne organiczne zanieczyszczenia. Taka sytuacja zawsze wymaga szybkiej reakcji i kilkuetapowych działań. Z kamiennej elewacji można spróbować usunąć porosty szczotką z miękkiego drutu. Tynk lub klinkier najlepiej na początku umyć wodą z myjki ciśnieniowej. Nie obędzie się również bez zaaplikowania środków glonobójczych i zakonserwowania ściany.

Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące wyboru elewacji, skorzystaj z poradnika pracowni Dobre Domy i sprawdź, jak krok po kroku przejść przez cały proces budowy domu.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje