Hydroizolacja fundamentów – na czym polega?

Hydroizolacja fundamentów – na czym polega?


Prawidłowo wykonana hydroizolacja budynku, a dokładnie jego fundamentów, pozwoli uniknąć późniejszych problemów z zawilgoceniem domu. Hydroizolacja jest istotna nie tylko w przypadku domów wybudowanych na terenach podmokłych oraz tych z podpiwniczeniem, ale i każdego budynku mieszkalnego. Zobacz, na czym polega hydroizolacja ścian fundamentowych.

Z tekstu dowiesz się:

Wilgoć przesiąkająca wzdłuż ścian lub podciągana kapilarnie z gruntu (mur, do którego dostanie się woda, zasysa ją w górę) może prowadzić do niszczenia murów i osłabienia izolacji termicznej. Częstymi konsekwencjami zawilgocenia są pleśń i grzyb w domu, które powodują szereg uciążliwych problemów zdrowotnych (np. zawroty głowy, duszności).

Skuteczne izolacje przeciwwodne budynków pomagają uniknąć przeprowadzania późniejszych kosztownych i czasochłonnych prac.

Izolacja przeciwwodna fundamentów pozioma i pionowa

Zastanawiasz się, co to jest hydroizolacja? Najprościej mówiąc, jest to warstwa ochronna, która zapobiega uszkodzeniu danej powierzchni na skutek działania wody i wilgoci.

Prawidłowo wykonana izolacja wodna fundamentów obejmuje izolację poziomą i pionową. Sprawdź, co je wyróżnia.

Zobacz także czym izolować fundamenty.

Izolacja przeciwwilgociowa a izolacja przeciwwodna

W zależności od rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych, hydroizolację wykonuje się na różne sposoby. Może to być lekka izolacja przeciwwilgociowa, średnia izolacja przeciwwodna lub ciężka izolacja przeciwwodna. Sprawdź:

Hydroizolacja domu – przygotowanie fundamentów

Fundamenty mogą być zbudowane z różnych materiałów, np. płyt betonowych, bloczków betonowych. Mogą być także odlane z betonu. Pamiętaj, że każde podłoże, na którym chcesz wykonać izolację wodną, powinno być czyste, nośne i stabilne. Zanim przystąpisz do pracy, przeprowadź frezowanie (jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, który nadaje odpowiedni kształt przedmiotom) lub gradowanie (tępienie wypukłości i ostrych krawędzi). W ten sposób usuniesz ewentualne nierówności i zanieczyszczenia, które mogłyby zmniejszyć przyczepność. Uzupełnij także ewentualne szczeliny zaprawą mineralną.

Wiesz już, czym jest hydroizolacja pozioma oraz hydroizolacja pionowa ścian fundamentowych. Sprawdź, czy w danym budynku potrzebna będzie ciężka izolacja fundamentów, czy hydroizolacja lekka i zabezpiecz dom przed wilgocią na długie lata!

Zobacz także: Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne – co wybrać?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje