6 błędów, których należy unikać w trakcie wylewania betonu i układania podłogi

6 błędów, których należy unikać w trakcie wylewania betonu i układania podłogi


Panele, parkiet tradycyjny czy posadzki – każdy rodzaj podłogi wymaga odpowiedniego sposobu układania lub przyklejania. Nieznajomość techniki montażu może przyczynić się nawet do konieczności zerwania nałożonej warstwy i poniesienia wysokich kosztów naprawy. Jakie są inne błędy związane z kładzeniem podłogi? Poznaj 6, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

W powszechnym rozumieniu podłoga to widoczny gołym okiem element wystroju wnętrza, po którym się chodzi. Należy jednak pamiętać, że pod każdym parkietem, panelami czy płytkami znajduje się warstwa betonu i jej odpowiednie położenie także jest bardzo ważne. Dlatego błędy już na etapie kładzenia wylewki mają bardzo duży wpływ na pozostałe etapy prac. Sprawdź, czy znasz wszystkie zasady wylewania betonu i układania podłogi.

1. Zbyt szybkie wylewanie betonu

Wylewka podłogowa to płynna masa rozrobionego betonu. Aby mogła stężeć, potrzebuje czasu. Utwardzanie się betonu trwa – w zależności od produktu, pory roku i temperatury w mieszkaniu – od trzech tygodni do nieco ponad miesiąca. Czasu tego nie można przyspieszyć, ponieważ aby móc układać podłogę, wilgotność betonu nie może przekraczać 4%. W przeciwnym razie przyczepione do niej panele, deski lub płytki szybko zmienią swoje położenie.

Na szczęście nie musisz tracić tego czasu i czekać bezczynnie. Podczas gdy beton będzie schnął w mieszkaniu, Ty możesz zająć się projektowaniem ogrodu. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje, jak to zrobić.

2. Lekceważenie zaleceń producenta

Zarówno beton, jak i wszystkie materiały podłogowe, mogą się od siebie różnić w zależności od producenta. Lekceważenie wskazówek zawartych w instrukcji lub na opakowaniu może doprowadzić do pękania wylewki, powstawania pęcherzyków lub konieczności zrywania podłogi. W zaleceniach powinny być uwzględnione przede wszystkim informacje dotyczące przygotowania mieszanki, czasu schnięcia oraz sposobów układania. Warto więc przechować wszystkie pudełka i worki po produktach w jednym miejscu, tak aby w każdej chwili móc znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

3. Rozlewanie betonu od drzwi do środka mieszkania

Wylewanie gotowej mieszanki z betonem od drzwi do wewnętrznych ścian może przysporzyć nie lada problemów. Na koniec pracy nie będziesz miał bowiem jak wyjść z pomieszczenia bez chodzenia po jeszcze płynnej masie. Tego samego błędu nie można powielać w przypadku wylewania betonu w kilku pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest więc rozpoczęcie rozlewania betonu w miejscu ulokowanym najdalej drzwi zewnętrznych i następnie kierowanie się w stronę wyjścia.

Wiesz, że układ pomieszczeń ma bardzo duży wpływ na tempo rozlewania i wysychania betonu? Wszystkie projekty pracowni Dobre Domy są przygotowane w taki sposób, aby prace budowlane mogły przebiegać możliwie jak najkrócej i jak najwygodniej.

4. Niezaznaczanie punktów wysokościowych

Z założenia podłogi w mieszkaniu powinny mieć jednakową wysokość, co ułatwia późniejsze układanie paneli, desek czy płytek, a także stawianie na nich wszystkich mebli. Nie wolno więc pomijać zaznaczania punktów wysokościowych w kilku miejscach na ścianach. Warto także znaleźć na opakowaniu informację, jaką minimalną i maksymalną wysokość może mieć rozlany beton.

5. Nieznajomość techniki układania konkretnego rodzaju podłogi

Po sprawdzeniu, czy cała wylewka dokładnie wyschła, można przejść do kolejnego etapu, czyli układania zewnętrznej warstwy podłogi. Jednak przed przystąpieniem do pracy należy znaleźć informacje o tym, jak układać dany rodzaj podłogi. Panele podłogowe z zaczepami montuje się bowiem inaczej niż te przyklejane, natomiast w przypadku niektórych kafelków w ogóle nie trzeba wykonywać fugowania.

Chcesz wiedzieć, który rodzaj podłogi będzie najlepszy do Twojego domu? W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat płytek, paneli i drewna.

6. Niezostawienie otworów dylatacyjnych

Ostatnim błędem, którego nie można popełniać, jest brak otworów dylatacyjnych, czyli ok. 2-centymetrowych szczelin między podłogą a ścianą. Dzięki nim podłoga – zarówno ta drewniana, jak i wykonana z paneli czy kafelków – nie będzie się odkształcać i pękać. Musisz bowiem pamiętać, że – bez względu na rodzaj – każda podłoga może pod wpływem ciężaru i upływu lat zwiększyć swoją powierzchnię od kilku do kilkunastu milimetrów.

Więcej porad dotyczących budowy i prac wykończeniowych w mieszkaniu znajdziesz na stronie www.dobredomy.pl.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje