10 błędów najczęściej popełnianych przy wznoszeniu ścian

10 błędów najczęściej popełnianych przy wznoszeniu ścian


Wybór projektu i dopełnienie wymaganych formalności to dopiero początek drogi do posiadania własnego domu. Drogi pełnej pułapek, wątpliwości i… ryzyka popełnienia błędów. Już samo wznoszenie ścian może wiązać się z szeregiem problemów. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy budowie ścian i jak im zapobiec!

Konsekwencje błędów przy wznoszeniu ścian mogą być bardzo poważne – od rys na materiale wykończeniowym po pękanie muru i powstanie mostków termicznych. W skrajnych sytuacjach błędy doprowadzają nawet do naruszenia konstrukcji domu.

Przedstawiamy 10 najczęstszych błędów popełnianych przy wznoszeniu ścian.

1.      Samodzielne wprowadzanie zmian projektowych

Zmiana materiału do budowy lub wykończenia ścian bez konsultacji z projektantem może doprowadzić do pogorszenia właściwości cieplnych i akustycznych ścian. Zmienia się również ich wytrzymałość, co może skutkować pękaniem muru.

2.      Materiały złej jakości

W czasie wznoszenia ścian bardzo ważne jest stosowanie materiałów dobrej jakości. Produkty uszkodzone (popękane lub pokruszone) nie zapewnią odpowiedniej stabilności konstrukcji, powinny więc być bezwzględnie odrzucane.

3.      Nieodpowiednie układanie elementów

Elementy, z których jest wznoszona ściana, należy układać na mijankę, czyli z przesunięciem spoiny o 5–6 cm. W innym przypadku ściana jest mało stabilna i może dojść nawet do jej zawalenia.

4.      Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian

Obniża to walory wizualne (ściany są po prostu krzywe), zwiększa koszty materiałów potrzebnych do wyrównania płaszczyzn i wydłuża czas budowy. W skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do zawalenia się muru.

5.      Stosowanie różnych materiałów na jednej ścianie

Jedna ściana powinna być w całości wzniesiona z tego samego materiału. Nawet jeśli zastosowane będą różne elementy, muszą być wykonane z tego samego surowca.

6.      Niewłaściwa zaprawa murarska

Do cienkich spoin należy stosować specjalną zaprawę. W innym przypadku jest wskazana zaprawa cementowo-wapienna.

Ważna jest również konsystencja zaprawy. Nieodpowiednia sprawi bowiem, że zaprawa nie osiągnie pożądanych parametrów, ponieważ będzie wiązać się zbyt wolno lub zbyt szybko. Dobrze przygotowana zaprawa ma konsystencję gęstej śmietany.

7.      Brak wzmocnienia ścian

Brak zbrojeń np. w strefie okiennej prowadzi do pojawiania się rys i pęknięć. Zbrojenie z prętów powinno zostać ułożone w dwóch poziomach i ukryte w grubości spoiny. Najlepiej, jeśli wystaje na około 50 cm poza strefę występowania naprężeń (poza krawędzie otworu).

8.      Niewłaściwe połączenie ścian

Ściany muszą być ze sobą konstrukcyjnie powiązane – w innym przypadku może dojść do powstawania mostków termicznych i widocznych rys. Ściany działowe zespala się ze ścianą nośną za pomocą metalowych łączników (rozmieszczonych w co trzeciej warstwie bloczków). Ściany nośne łączy się ze sobą poprzez przemurowanie o odpowiedniej długości.

9.      Zbyt głębokie bruzdy w ścianach

Bruzdy, czyli kanały, w których są prowadzone różnego rodzaju instalacje, nie mogą być głębsze i szersze niż zakłada to norma murowa. Jeśli będą zbyt duże, osłabią konstrukcję ściany i spowodują jej pękanie. Nie powinno się również prowadzić bruzd w belkach, nadprożach i innych elementach konstrukcyjnych.

10.  Niezabezpieczenie ściany przed czynnikami atmosferycznymi

Niewykończony mur narażony jest na działanie opadów atmosferycznych i zmieniających się temperatur, co sprawia, że się niszczy i traci swoje właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno nieotynkowanego muru, jak i ściany z niedokończonym ociepleniem.

Chcesz ustrzec się przed innymi usterkami wynikającymi z nieprawidłowości na etapie budowy? Zobacz również:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).