Parapet. Przyznaj się – Ty również podczas wyboru projektu domu czy w momencie rozpoczęcia budowy domu nie pomyślałeś o nim. Taki niepozorny element. Mogłoby się wydawać, że jest zupełnie bez znaczenia. A jednak. To, z czego jest wykonany może zrobić różnicę.
Podczas budowy domu każdy element ma znaczenie. Parapety także. Zacznijmy od tego, że wyróżniamy dwa rodzaje parapetów: wewnętrzne i zewnętrzne. Ogólnie można powiedzieć, że parapet pełnią one dwie ważne, choć zupełnie różne funkcje:
- po pierwsze – chronią wnękę okienną przed zniszczeniem i zniekształceniem,
- po drugie – stanowią dekorację lub tło dekoracji.
A czy materiał, z którego są wykonane ma jakieś znaczenie? Zobaczmy.
Z czego wykonać parapet zewnętrzny?
Aby prawidłowo pełnić swoje funkcje i wciąż wyglądać reprezentatywnie, parapet zewnętrzny musi być wykonany z trwałych, odpornych materiałów.
Oto najchętniej wybierane materiały do parapetów zewnętrznych:
- Blacha stalowa lub aluminiowa
Stal to najtańszy, a jednocześnie bardzo trwały materiał. Aluminium jest trochę droższe, ale i trwalsze od stali. Często blacha dla większej trwałości jest pokrywana lakierami – najczęściej akrylowymi. Dzięki temu łatwo też nadać jej inny kolor.
Aluminium nie ulega korozji, w przeciwieństwie do stali, którą w miejscach cięcia trzeba zabezpieczyć przed rdzewieniem.
Zamontujesz je do wszystkich najpopularniejszych okien, czyli zarówno do tych wykonanych z PCV, jak i tych drewnianych. Warto jednak zdecydować się na zamontowanie pod blachą materiału wyciszającego. W ten sposób zredukujesz hałas odbijania się kropel deszczu od blachy. Taki blaszany pogłos mógłby zepsuć cały efekt.
- Gres lub klinkier
Eleganckie i wytrzymałe. Tak wygląda połączenie idealne. Gres jest odporny na uszkodzenia, nie nasiąka wodą i jest mrozoodporny. Dla Ciebie ważne będzie również to, że zarówno gres, jak i klinkier łatwo się czyszczą. Także zawsze będziesz mógł zadbać o zachowanie dekoracyjnego charakteru parapetu zewnętrznego.
O ile blachy występują w około 3 kolorach, to w przypadku gresu wybór masz prawie nieograniczony. Kolory, faktury, wykończenia – po prostu decyduj!
- Drewno
Wyglądają pięknie zwłaszcza w przypadku projektów domów letniskowych. Nadają taki naturalny, swojski charakter całej elewacji.
Ale jest to jednak materiał, który wymaga niezwykłej uwagi i konserwacji. Niczym niezabezpieczone drewno przemaka, pęka – po prostu szybko się niszczy. To z kolei może prowadzić do zniszczenia ścian.
- Kamień naturalny
Niezaprzeczalnym królem jest tu granit, rzadziej bazalt i łupek. Nic dziwnego – jak już decydować się na kamień na parapecie, to warto zrobić wrażenie!
Podobnie jak gres, kamień jest bardzo trwały i podporny na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli więc wybrałeś projekt rezydencji lub domu w stylu klasycznym – rozważ kamienne parapety.
Parapet zewnętrzny – funkcja i cechy charakterystyczne
Parapet zewnętrzny jest wystawiony na działanie wielu czynników zewnętrznych. W domu jednorodzinnym będziesz się o niego opierać czy kłaść na nim rzeczy różnego typu. Dodatkowo jest on wystawiony na działanie warunków atmosferycznych: deszczu, śniegu i wysokich oraz niskich temperatur. Właśnie dlatego powinien być wykonany z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
Najważniejszą funkcją parapetu zewnętrznego jest ochrona ścian przed zamoknięciem.
Właśnie dlatego parapet zewnętrzny:
- powinien mieć 5-10% spadku na zewnątrz,
- powinien być wysunięty co najmniej 5 cm poza ścianę,
- nie powinien mieć otynkowanych bocznych krawędzi (może to powodować pękanie ścian z powodu zmian rozmiarów parapetu pod wpływem temperatury).
Może też, choć nie musi być zakończony kapinosem, czyli powinien mieć charakterystyczny profil z wyżłobieniami, dzięki którem woda swobodnie po nim spływa.
Z czego wykonać parapet wewnętrzny?
Dobra wiadomość jest taka – parapet wewnętrzny nie jest narażony na nieustanne działanie deszczu, śniegu, wiatru czy słońca. Oznacza to, że teoretycznie stoi przed nim mniejsze wyzwanie. Teoretycznie, ponieważ parapet wewnętrzy (bardziej od zewnętrznego) pełni funkcję dekoracyjną. Zwłaszcza teraz, gdy z mody wyszły zasłony, za to na salony weszły rolety i parapet widać jak na dłoni.
Parapet wewnętrzny możesz wykonać z:
- tworzywa sztucznego,
- drewna,
- płytek ceramicznych lub gresowych,
- kamienia naturalnego lub sztucznego.
Tak, dobrze widzisz – można tu wymienić w większości te same materiały, które zostały omówione wyżej.
Są trwałe, efektownie wyglądają i łatwo dopasujesz je do aranżacji wnętrza w każdym stylu. Kamień świetnie sprawdzi się we wnętrzach glamour, drewno uszlachetni wnętrza minimalistyczne lub w stylu boho. Wybór należy do Ciebie.
Parapet wewnętrzny – funkcja i cechy charakterystyczne
W przypadku parapetu wewnętrznego warto jednak pamiętać, że często jest on wystawiany na próbę pt.: „położę tak jak najwięcej różnych rzeczy”. Nie da się ukryć, że parapet – zwłaszcza w kuchni czy sypialni – pełni funkcję dodatkowej półki. Dlatego materiał, z którego jest wykonany powinien być naprawdę trwały.
Przeczytaj: Ponadczasowa i naturalna kuchnia z drewna
We wnętrzu parapet może być też wykonany pod kątem prostym. A jest to nawet wskazane, żeby nic z niego nie spadało – ani książka, ani doniczka z kwiatem.
Parapet wewnętrzy jest zawsze zamontowany nad grzejnikiem i… nie jest to przypadek. Dzięki obecności parapetu (wystającego ok. 5 cm za ścianę) ciepło rozprasza się po całym pomieszczeniu. To również ochrona przed parowaniem okien.
Wiesz już, jaki materiał wybrać i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania parapetów w wymarzonym domu? W takim razie do dzieła!