WĄSKA DZIAŁKA – JAK WYBRAĆ PROJEKT DOMU

WĄSKA DZIAŁKA – JAK WYBRAĆ PROJEKT DOMU


Boisz się, że wąska działka uniemożliwi Ci budowę wymarzonego domu? Czarne scenariusze nie zmienią się w rzeczywistość, jeśli dobrze przemyślisz wybór projektu – to klucz do wybudowania funkcjonalnego domu niezależnie od warunków, które panują na działce.

Przede wszystkim dobry projekt

Inwestorzy marzą o dużych, ustawnych działkach, na których bez problemu można wybudować wygodny dom. Jednak nie zawsze można sobie pozwolić na wybór perfekcyjnego gruntu, decyzję często determinują względy finansowe lub geograficzne. Jest szansa, że zakupiona działka będzie mieć specyficzny, wąski kształt. Jeżeli musisz się zmierzyć z właśnie taką sytuacją – nie martw się. Odpowiednio dobrany projekt domu pozwoli na postawienie stylowego, funkcjonalnego budynku.

Można śmiało powiedzieć, że czasy, w których wąska działka stanowiła spory problem właściciela, już minęły. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne i coraz ciekawsze pomysły specjalistów pomagają inwestorom poradzić sobie z tą kwestią. Co wpływa na decyzję o wyborze konkretnego projektu? Głównie wielkość terenu oraz odstępy od granicy, które należy zachować przy budowie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to coś, co pomoże Ci przejść przez ten etap – sprawdzisz tam warunki zabudowy i zorientujesz się, czy gmina nie wprowadziła żadnych norm, które mogą wpłynąć na budowę domu. Warto zapoznać się z niezbędnymi elementami prawa budowlanego – w przypadku domu jednorodzinnego minimalna odległość od granicy działki musi wynosić 4m (dla ścian, które posiadają otwory okienne i drzwiowe) lub 3 m (dla ścian bez okien i drzwi).

Przemyślane rozwiązania

Jeżeli chcesz znaleźć dobry projekt na wąską działkę, konieczne będzie zlecenie jej dokładnego pomiaru –  tylko w ten sposób można perfekcyjnie dobrać koncepcję. Wąska działka pozwala na wybudowanie domu parterowego, jednak jeśli myślisz o większej powierzchni użytkowej, warto zastanowić się nad domem z poddaszem, ponieważ taki sam metraż w tym drugim przypadku zajmie o wiele mniej miejsca. Problemem nie powinien być również garaż. Aby nie marnować przestrzeni, można wybudować go w innej części działki, a nie, standardowo, jako część przylegającą do budynku.

Profesjonalizm i kreatywność

Musisz przygotować się na to, że przestrzeń od frontu będzie raczej mała, a największą jej część zajmie brama wjazdowa i śmietnik. Wejście i taras najwygodniej zaplanować w podcieniu – bliskość sąsiadów nie będzie wtedy kłopotliwa. Na zagospodarowanie otoczenia domu znacząco wpłynie też oświetlenie. Najlepiej, jeśli wjazd znajdzie się od strony północnej lub wschodniej – promienie słoneczne padają wtedy na ogrodową elewację. Mniej korzystne warunki spotkasz przy wjeździe od południa. Aby układ wnętrz w domu był funkcjonalny, dobrym pomysłem jest wybór projektu z wejściem w narożniku – pomieszczenia są wtedy bardziej ustawne, a komunikacja nie zostaje narażona na rozrastanie się. Wygodne jest również umiejscowienie wnętrza na ścianie bocznej – takie rozwiązania ułatwia bezproblemowy podział domu na strefy.

Profesjonalna pracownia architektoniczna nie będzie mieć żadnych problemów ze stworzeniem funkcjonalnego projektu domu na wąską działkę. Coraz większa liczba inwestorów oczekujących pomocy w tej kwestii stawia wyzwania przed architektami, którzy zaskoczą Cię innowacyjnymi koncepcjami.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).