Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie

Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie


Dach to nie tylko zwieńczenie każdej inwestycji, ale też element ochronny i dekoracyjny domu. Jednak nie wszystkie dostępne materiały stosowane do pokrywania dachów będą odpowiednie do zadaszeń nachylonych pod różnym kątem.

Zarówno kąt nachylenia dachu, jak i jego konstrukcja mają wpływ na dobór pokrycia dachowego przez inwestora. Należy pamiętać, że nie każda dachówka będzie odpowiednia do dachu pod określonym kątem. Na początku warto jednak wyjaśnić, czym w jest kąt nachylenia dachu.

Kąt nachylenia dachu w projekcie domu

Kąt nachylenia dachu to kąt ostry między połacią a poziomem. Wyrażany jest zwykle w stopniach lub procentach jako stosunek wysokości połaci do długości jej podstawy. Najczęściej domy jednorodzinne mają dachy nachylone pod kątem od 35–45°. Kiedy wybierasz projekt domu, zwróć uwagę na kąt nachylenia, który uwzględniony jest w każdym opisie.

Sprawdź, jaki powinien być kąt nachylenia dachu.

Dach płaski czy stromy

Wbrew pozorom dach wcale nie musi być stromy. Inwestorzy mogą wybrać nowoczesny dach płaski o kącie nachylenia wynoszącym mniej niż 15°. Można wymienić wady i zalety obu rozwiązań. Dach płaski (stropodach) ma kąt nachylenia zwykle 2 lub 3°, a 0° tylko w małych fragmentach, ponieważ musi posiadać spadki, które zapewnią odprowadzanie zbierającej się na jego powierzchni wody. Taki dach idealnie sprawdzi się nie tylko w wietrznych regionach. Można na nim urządzić taras lub ogród, czy też postawić kolektory słoneczne. Pamiętaj, że zimą dach płaski musisz regularnie odśnieżać.

Ponadto, o ile warunki zabudowy lub plan nie stanowią inaczej, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z dnia 12 kwietnia 2002 r.), 50 proc. powierzchni stropodachu z tarasem zieleni – nie mniej jednak 10 m2 – może być doliczone do powierzchni biologicznie czynnej działki. Ma to znaczenie w przypadku małej działki i ograniczonej dopuszczalnej powierzchni zabudowy.

Dach stromy to taki, którego połać jest nachylona pod kątem większym niż 20°. Ten rodzaj dachu jest najpopularniejszy w domach jednorodzinnych. Dachy strome są efektowne i nie wymagają odśnieżania zimą, ponieważ śnieg samoczynnie z nich spływa. Natomiast w przypadku silnych wichur pokrycie dachu stromego może być narażone na uszkodzenie lub zerwanie. Ponadto im więcej skosów lub załamań, tym konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, a przez to droższa w wykonaniu.

Kąt nachylenia dachu a jego pokrycie

Polska Norma PN-89/B-02361 Pochylenie połaci dachowych przewiduje określone rodzaje pokryć dachowych, które należy stosować w zależności od kąta nachylenia dachu. Jednak dokument ten nie wymienia wszystkich nowoczesnych pokryć dachowych dostępnych na rynku, dlatego jeżeli decydujemy się na takie, którego nie ma w poniższym zestawieniu, najlepiej stosować się do wytycznych producenta.

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 3°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 10°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 11°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 12°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 28-30° (dopuszczalny tylko nad lukarnami)

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 31°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 39°

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje