Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie

Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie


Dach to nie tylko zwieńczenie każdej inwestycji, ale też element ochronny i dekoracyjny domu. Jednak nie wszystkie dostępne materiały stosowane do pokrywania dachów będą odpowiednie do zadaszeń nachylonych pod różnym kątem.

Zarówno kąt nachylenia dachu, jak i jego konstrukcja mają wpływ na dobór pokrycia dachowego przez inwestora. Należy pamiętać, że nie każda dachówka będzie odpowiednia do dachu pod określonym kątem. Na początku warto jednak wyjaśnić, czym w jest kąt nachylenia dachu.

Kąt nachylenia dachu w projekcie domu

Kąt nachylenia dachu to kąt ostry między połacią a poziomem. Wyrażany jest zwykle w stopniach lub procentach jako stosunek wysokości połaci do długości jej podstawy. Najczęściej domy jednorodzinne mają dachy nachylone pod kątem od 35–45°. Kiedy wybierasz projekt domu, zwróć uwagę na kąt nachylenia, który uwzględniony jest w każdym opisie.

Sprawdź, jaki powinien być kąt nachylenia dachu.

Dach płaski czy stromy

Wbrew pozorom dach wcale nie musi być stromy. Inwestorzy mogą wybrać nowoczesny dach płaski o kącie nachylenia wynoszącym mniej niż 15°. Można wymienić wady i zalety obu rozwiązań. Dach płaski (stropodach) ma kąt nachylenia zwykle 2 lub 3°, a 0° tylko w małych fragmentach, ponieważ musi posiadać spadki, które zapewnią odprowadzanie zbierającej się na jego powierzchni wody. Taki dach idealnie sprawdzi się nie tylko w wietrznych regionach. Można na nim urządzić taras lub ogród, czy też postawić kolektory słoneczne. Pamiętaj, że zimą dach płaski musisz regularnie odśnieżać.

Ponadto, o ile warunki zabudowy lub plan nie stanowią inaczej, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z dnia 12 kwietnia 2002 r.), 50 proc. powierzchni stropodachu z tarasem zieleni – nie mniej jednak 10 m2 – może być doliczone do powierzchni biologicznie czynnej działki. Ma to znaczenie w przypadku małej działki i ograniczonej dopuszczalnej powierzchni zabudowy.

Dach stromy to taki, którego połać jest nachylona pod kątem większym niż 20°. Ten rodzaj dachu jest najpopularniejszy w domach jednorodzinnych. Dachy strome są efektowne i nie wymagają odśnieżania zimą, ponieważ śnieg samoczynnie z nich spływa. Natomiast w przypadku silnych wichur pokrycie dachu stromego może być narażone na uszkodzenie lub zerwanie. Ponadto im więcej skosów lub załamań, tym konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, a przez to droższa w wykonaniu.

Kąt nachylenia dachu a jego pokrycie

Polska Norma PN-89/B-02361 Pochylenie połaci dachowych przewiduje określone rodzaje pokryć dachowych, które należy stosować w zależności od kąta nachylenia dachu. Jednak dokument ten nie wymienia wszystkich nowoczesnych pokryć dachowych dostępnych na rynku, dlatego jeżeli decydujemy się na takie, którego nie ma w poniższym zestawieniu, najlepiej stosować się do wytycznych producenta.

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 3°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 10°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 11°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 12°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 28-30° (dopuszczalny tylko nad lukarnami)

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 31°

Pokrycie dachu o min. kącie nachylenia 39°

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).