Jeden dom, dwie rodziny – dlaczego warto wybrać projekt bliźniaka?

Jeden dom, dwie rodziny – dlaczego warto wybrać projekt bliźniaka?


Budowa domu wielopokoleniowego to prawdziwe wyzwanie. Jak pogodzić potrzeby wszystkich członków rodziny, zapewnić im wygodę i maksymalną prywatność? Jak zorganizować przestrzeń, by odmienne sposoby życia rodziców i ich dzieci nie prowadziły do konfliktów? W takiej sytuacji warto rozważyć wybudowanie bliźniaka.

Przylegające do siebie dwie części domu dają możliwość harmonijnego współistnienia kilku pokoleń rodziny. Wybór domu w zabudowie bliźniaczej ma także uzasadnienie ekonomiczne.

Niezależnie, ale na wyciągnięcie ręki

Mieszkanie w bliźniaku z jednej strony zapewnia przestrzenną bliskość, z drugiej – większą prywatność niż przebywanie w jednym, nawet dużym, piętrowym, domu. Oddzielne wejścia i brak wspólnych pomieszczeń są gwarancją swobody, połączenie ścianą przynosi natomiast poczucie bezpieczeństwa i sąsiedzkiej wspólnoty. Różne pokolenia mogą bowiem zupełnie niezależnie prowadzić swoje gospodarstwa, a jednocześnie szybko zareagować w sytuacji awaryjnej i podzielić się takimi obowiązkami jak koszenie trawy czy zakupy. Obecność dziadków będzie nieocenionym wsparciem przy opiece nad maluchami, najstarsi członkowie rodziny z kolei docenią pomoc przy męczących pracach domowych.

Warto zorganizować przestrzeń tak, by zapewnić mieszkańcom jeszcze większą swobodę. Służy temu rozmieszczenie newralgicznych pomieszczeń (salonu, sypialni, pokoju dziecięcego) po przeciwnych stronach połączonych domów oraz dobre zaizolowanie akustyczne wspólnej ściany.

Oszczędność pieniędzy i przestrzeni

Bliźniak jest także tańszy w budowie i eksploatacji niż dwa oddzielne domy. Można bowiem zaoszczędzić na materiałach budowlanych, przyłączach wodnych, elektrycznych i gazowych. Wspólna ściana poprawia także warunki termiczne oraz zmniejsza straty ciepła – przylegający dom działa bowiem jak rodzaj buforu.

Budowa bliźniaka pozwala również na racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Zgodnie z prawem między budynkiem a granicą działki powinna być zachowana odległość 4 metrów. W przypadku bliźniaka jedna ściana domu mieści się na granicy, co pozwala zaoszczędzić cenne metry i wykorzystać je na urządzenie ogrodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wąskiej działki. Pod zabudowę bliźniaczą nadaje się już teren o szerokości 17 metrów.

Jeśli szukasz projektu domu tego typu, sprawdź naszą ofertę. Przygotowaliśmy szereg propozycji – zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, które pozwolą spełnić Twoje marzenie o własnym wielopokoleniowym domu.

 

ball dresses nz

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje