Jak wybrać projekt małego domu?

Jak wybrać projekt małego domu?


Zbudowanie własnych czterech kątów jest Twoim marzeniem i właśnie teraz ma ono szansę na realizację? Nie musisz stawiać willi z dwoma garażami, ogromnym tarasem i mnóstwem pomieszczeń, z których nie będziesz korzystał. Mały dom też może być funkcjonalny – wystarczy tylko odpowiedni projekt. Zobacz, jak wybrać ten najlepszy.

Rozpoczęcie budowy domu to bardzo poważna decyzja, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest oczywiście przeliczenie wszystkich kosztów – łącznie z zakupem projektu, potrzebnymi materiałami i opłaceniem ekipy budowlanej. Przed rozpoczęciem prac warto ustalić także, jakie są potrzeby całej Twojej rodziny, a więc ile pomieszczeń musisz zaplanować:

Zobacz 3 podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając projekt małego domu.

1. Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Dobre Domy, projekt - Agaton
Dobre Domy, projekt – Agaton photo credit : katebackdrop.de

Małe domy zazwyczaj kojarzą się z budynkami parterowymi, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym piętrze. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie potrzebujesz dużej liczby pokojów i masz do dyspozycji dość szeroką działkę.

W innym przypadku warto zastanowić się nad projektem domu z poddaszem użytkowym. Dzięki temu Twój dom nadal będzie jednolitą, niewielką bryłą, a Ty zyskasz nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych wolnej przestrzeni pod dachem, na której będziesz mógł urządzić np. łazienkę czy dodatkową sypialnię.

Sprawdź przykładowy projekt domu z poddaszem użytkowym Agaton Multi Comfort, którego powierzchnia wynosi 86,50 m2. Wyposażony jest w 2 pokoje, 1 łazienkę i 1 garaż, jednak na poddaszu mogą znaleźć się dodatkowe 2 pokoje oraz pokój kąpielowy.

2. Garaż – w bryle domu czy wolnostojący?

Dobre Domy, projekt - garaż G1
Dobre Domy, projekt – garaż G1

Ustalając wygląd i kształt swojego wymarzonego domu, zwróć uwagę na to, czy w jego projekcie został uwzględniony garaż. Dodatkowe pomieszczenie na samochód połączone z bryłą domu jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – pozwala szybko i bez konieczności wychodzenia na zewnątrz przemieszczać się między pokojami a garażem. Zwróć jednak uwagę na to, że zajmuje on przestrzeń, która mogłaby być wykorzystana na dodatkową sypialnię, większy salon, łazienkę lub jadalnię do kuchni.

Gdzie więc schować swoje auto? Rozwiązaniem alternatywnym będzie postawienie garażu wolnostojącego. Zajmuje on dużo mniej miejsca niż garaż będący częścią domu, a przy tym możesz go ustawić praktycznie w dowolnym miejscu swojego podwórka.

Zobacz, jak prezentują się nowoczesne garaże wolnostojące stworzone przez pracownię Dobredomy.pl, np. projekt G1.

3. Liczba pomieszczeń – kiedy zaplanować układ?

Dobre Domy, projekt - Rita
Dobre Domy, projekt – Rita

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w trakcie wybierania projektu domu, jest ustalenie liczby i rodzaju pomieszczeń. Warto zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pamiętaj, że wszystkie ważne zmiany, które wpływają na konstrukcję domu (np. przesunięcie ścian nośnych, powiększenie lub pomniejszenie budynku, nowy rodzaj i konstrukcja dachów), muszą być ustalone z urzędem i zatwierdzone w projekcie.

Dlatego już na etapie przygotowawczym zastanów się, jak ma wyglądać wnętrze Twojego domu. Pomogą Ci w tym projekty z przykładowymi aranżacjami wnętrz, np. projekt domu Rita o powierzchni 99,20m2, wyposażonym w 4 pokoje, 2 łazienki. W cenie projektu dostępna jest również przykładowa aranżacja salonu.

Więcej praktycznych porad dotyczących wyboru projektu i budowy domu znajdziesz w poradniku przygotowywanym przez specjalistów Dobredomy.pl.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje