Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?


Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 24 maja 2013 r. wprowadziła od 1 lipca 2014 r. możliwość otrzymania odpisu księgi wieczystej bez wychodzenia z domu. Kto i w jaki sposób może skorzystać z tego przywileju?

Księgi wieczyste od ponad 10 lat są zapisywane w formie dokumentów elektronicznych w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Jednak dopiero od 1 lipca 2014 r. istnieje możliwość wglądu do nich w wersji elektronicznej. W ten sposób dokument może zostać udostępniony w formie wyciągu z księgi wieczystej albo zaświadczenia o jej zamknięciu (art. 364 i 365) lub zostać wydrukowany przez osobę prywatną i mieć rangę dokumentu wydanego przez sąd.

Odpis księgi wieczystej online?

Samodzielny wydruk to przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż znosi barierę dostępu do ksiąg wieczystych dla osób mieszkających poza miejscowością, w jakiej mieści się sąd wieczystoksięgowy. Warto pamiętać, że odpis księgi wieczystej jest niezbędny zarówno podczas kupna i sprzedaży nieruchomości, jak również przy formalnościach związanych z uzyskaniem pożyczki hipotecznej.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w prosty sposób uzyskasz:

Do zdobycia powyższych dokumentów drogą elektroniczną jest wymagany numer księgi wieczystej. Składa się on z kodu wydziału ksiąg wieczystych, właściwego numeru księgi i z cyfry kontrolnej nadawanej w chwili zakładania księgi. Należy pamiętać, że numery elektronicznych ksiąg wieczystych składają się zarówno z liter, jak i cyfr. Opłata za odpis zwykły wynosi 30 zł, za pełny – 60 zł, a za zaświadczenie – 10 zł. Płatności dokonuje się przelewem bankowym lub osobiście w kasie sądu. Odpis może zostać wystawiony w formie dokumentu PDF gotowego do wydruku lub dostarczony pocztą.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).