Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?


Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 24 maja 2013 r. wprowadziła od 1 lipca 2014 r. możliwość otrzymania odpisu księgi wieczystej bez wychodzenia z domu. Kto i w jaki sposób może skorzystać z tego przywileju?

Księgi wieczyste od ponad 10 lat są zapisywane w formie dokumentów elektronicznych w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Jednak dopiero od 1 lipca 2014 r. istnieje możliwość wglądu do nich w wersji elektronicznej. W ten sposób dokument może zostać udostępniony w formie wyciągu z księgi wieczystej albo zaświadczenia o jej zamknięciu (art. 364 i 365) lub zostać wydrukowany przez osobę prywatną i mieć rangę dokumentu wydanego przez sąd.

Odpis księgi wieczystej online?

Samodzielny wydruk to przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż znosi barierę dostępu do ksiąg wieczystych dla osób mieszkających poza miejscowością, w jakiej mieści się sąd wieczystoksięgowy. Warto pamiętać, że odpis księgi wieczystej jest niezbędny zarówno podczas kupna i sprzedaży nieruchomości, jak również przy formalnościach związanych z uzyskaniem pożyczki hipotecznej.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w prosty sposób uzyskasz:

Do zdobycia powyższych dokumentów drogą elektroniczną jest wymagany numer księgi wieczystej. Składa się on z kodu wydziału ksiąg wieczystych, właściwego numeru księgi i z cyfry kontrolnej nadawanej w chwili zakładania księgi. Należy pamiętać, że numery elektronicznych ksiąg wieczystych składają się zarówno z liter, jak i cyfr. Opłata za odpis zwykły wynosi 30 zł, za pełny – 60 zł, a za zaświadczenie – 10 zł. Płatności dokonuje się przelewem bankowym lub osobiście w kasie sądu. Odpis może zostać wystawiony w formie dokumentu PDF gotowego do wydruku lub dostarczony pocztą.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje