Prywatna studnia to rozwiązanie, które pozwala pozyskiwać zdrową wodę z własnego ujęcia nawet w przypadku awarii wodociągów. Dodatkowo jest to świetny sposób na oszczędne podlewanie ogródka! Sprawdź zalety studni przydomowej i poznaj różne jej rodzaje.
Decyzję o budowie przydomowej studni należy podjąć, zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu, ponieważ studnia może mieć pewien wpływ na konstrukcję budynku. Przed rozpoczęciem prac należy również wykonać odpowiednie badania wody, szczegółowo określić miejsce występowania źródła i dopełnić formalności związanych z budową. Budowa studni nie musi być skomplikowana – wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Na wybór odpowiedniego rodzaju ma wpływ przede wszystkim głębokość warstwy wodonośnej, jej wydajność oraz jakość wody.
Rodzaje studni – na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować?
Wyróżniamy trzy rodzaje studni:
- Studnia abisyńska (studnia wkręcana) – wykonywana poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Studnia umożliwia pobór wody z głębokości 3–7 m. Ze względu na małą wydajność oraz pobór wody gruntowej, która często zawiera zanieczyszczenia, nie jest dobrym źródłem wody dla domu jednorodzinnego, jednak sprawdzi się np. do podlewania ogrodu.
- Studnia kręgowa (studnia kopana) – zbudowana z betonowych kręgów. Jej wykop zwykle wykonywany jest ręcznie, w związku z czym nie jest zbyt głęboka. Pobiera wodę z najpłytszej warstwy wodonośnej, dlatego ten rodzaj studni najczęściej służy wyłącznie do celów gospodarczych. Do sprawdzenia jej wydajności potrzebna jest pompa zatapialna, która mierzy, o ile obniżył się poziom wody po ok. 15 minutach działania pompy. Następnie należy sprawdzić czas, po jakim poziom wody powróci do poprzedniej wysokości.
- Studnia głębinowa (wiercona) – powstaje w wyniku wiercenia i wydobywania materiału skalnego za pomocą świdra. Jej głębokość wynosi powyżej 10 m, dzięki czemu sięga do głębszych warstw wodonośnych. Woda ze studni głębinowej jest mniej narażona na zanieczyszczenia niż w przypadku innych studni, dlatego może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym i po odpowiedniej filtracji nadaje się do spożycia.
Najlepsze miejsce pod względem dostępności wody powinien wskazać hydrolog na podstawie przeprowadzonego wcześniej rozpoznania na terenie działki.
Studnia – jakie są korzyści jej posiadania?
To, jaki rodzaj studni wybierzesz, zależy od tego, jakie są potrzeby Twojej rodziny i do czego planujesz wykorzystywać pozyskiwaną wodę. Posiadanie studni na własny użytek niesie za sobą wiele korzyści:
- korzystanie z własnej studni, w przypadku studni głębinowej, oznacza niezależność od sieci wodociągowej: posiadasz pewność stałego zaopatrzenia, gwarancję stałych kosztów eksploatacji studni oraz dostęp do wody wysokiej jakości (jeśli podlega filtracji);
- pobieranie wody ze studni wiąże się z mniejszymi kosztami niż w przypadku korzystania z wody ze wspólnych wodociągów (w przybliżeniu: koszt utrzymania studni głębinowej w skali roku wynosi 900 zł, natomiast średnie opłaty za wodę z przyłączenia wodociągowego w domu jednorodzinnym to ok. 1700 zł);wodą ze studni można tanio podlewać nawet bardzo duży ogród. Uzyskujesz nieograniczony dostęp do wody niechlorowanej (zdrowszej i lepszej do uprawy roślin, warzyw i owoców);
- woda ze studni jest pobierana tak samo intensywnie, podczas gdy ciśnienie wody z sieci może spadać w czasie zwiększonego zapotrzebowania (np. po południu lub wieczorem).
Na własną studnię warto się zdecydować nie tylko wówczas, gdy w pobliżu nie ma sieci wodociągowej. Studnia może zasilić cały dom w tanią wodę i znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku. Do podlewania rozległej działki możesz użyć wód gruntowych, dzięki czemu nie poświęcisz na to dużych ilości wysokiej jakości wody płynącej w kranach. Ponadto wykopanie studni to jednorazowa inwestycja, z której możesz korzystać przez długie lata.
Przeczytaj także: