Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Budowa przydomowej studni – zalety i rodzaje

Budowa przydomowej studni – zalety i rodzaje


Prywatna studnia to rozwiązanie, które pozwala pozyskiwać zdrową wodę z własnego ujęcia nawet w przypadku awarii wodociągów. Dodatkowo jest to świetny sposób na oszczędne podlewanie ogródka! Sprawdź zalety studni przydomowej i poznaj różne jej rodzaje.

Decyzję o budowie przydomowej studni należy podjąć, zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu, ponieważ studnia może mieć pewien wpływ na konstrukcję budynku. Przed rozpoczęciem prac należy również wykonać odpowiednie badania wody, szczegółowo określić miejsce występowania źródła i dopełnić formalności związanych z budową. Budowa studni nie musi być skomplikowana – wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Na wybór odpowiedniego rodzaju ma wpływ przede wszystkim głębokość warstwy wodonośnej, jej wydajność oraz jakość wody.

Rodzaje studni – na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować?

Wyróżniamy trzy rodzaje studni:

  1. Studnia abisyńska (studnia wkręcana) – wykonywana poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Studnia umożliwia pobór wody z głębokości 3–7 m. Ze względu na małą wydajność oraz pobór wody gruntowej, która często zawiera zanieczyszczenia, nie jest dobrym źródłem wody dla domu jednorodzinnego, jednak sprawdzi się np. do podlewania ogrodu.
  2. Studnia kręgowa (studnia kopana) – zbudowana z betonowych kręgów. Jej wykop zwykle wykonywany jest ręcznie, w związku z czym nie jest zbyt głęboka. Pobiera wodę z najpłytszej warstwy wodonośnej, dlatego ten rodzaj studni najczęściej służy wyłącznie do celów gospodarczych. Do sprawdzenia jej wydajności potrzebna jest pompa zatapialna, która mierzy, o ile obniżył się poziom wody po ok. 15 minutach działania pompy. Następnie należy sprawdzić czas, po jakim poziom wody powróci do poprzedniej wysokości.
  3. Studnia głębinowa (wiercona) – powstaje w wyniku wiercenia i wydobywania materiału skalnego za pomocą świdra. Jej głębokość wynosi powyżej 10 m, dzięki czemu sięga do głębszych warstw wodonośnych. Woda ze studni głębinowej jest mniej narażona na zanieczyszczenia niż w przypadku innych studni, dlatego może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym i po odpowiedniej filtracji nadaje się do spożycia.

Najlepsze miejsce pod względem dostępności wody powinien wskazać hydrolog na podstawie przeprowadzonego wcześniej rozpoznania na terenie działki.

Studnia – jakie są korzyści jej posiadania?

To, jaki rodzaj studni wybierzesz, zależy od tego, jakie są potrzeby Twojej rodziny i do czego planujesz wykorzystywać pozyskiwaną wodę. Posiadanie studni na własny użytek niesie za sobą wiele korzyści:

Na własną studnię warto się zdecydować nie tylko wówczas, gdy w pobliżu nie ma sieci wodociągowej. Studnia może zasilić cały dom w tanią wodę i znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku. Do podlewania rozległej działki możesz użyć wód gruntowych, dzięki czemu nie poświęcisz na to dużych ilości wysokiej jakości wody płynącej w kranach. Ponadto wykopanie studni to jednorazowa inwestycja, z której możesz korzystać przez długie lata.

Przeczytaj także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie