JAKIE ROŚLINY POSADZIĆ W OGRODZIE?

JAKIE ROŚLINY POSADZIĆ W OGRODZIE?


Wolisz ogród minimalistyczny, z równym trawnikiem i eleganckim żywopłotem? Czy może bujne rabaty, na których rosną dziesiątki gatunków kwiatów? Dowiedz się, jak wybrać rośliny na działkę. Niech Twój ogród rozbłyśnie tysiącem kolorów!

Styl ogrodu

Tylko od Ciebie zależy wygląd i kształt ogrodu. Zastanów się jednak, czy znajdziesz czas na pielęgnację dużej ilości roślin. Jeśli tak, możesz dać upust swojej wyobraźni. Sklepy ogrodnicze oferują dziś setki gatunków roślin ozdobnych. Możesz je sadzić m. in. w klombach, skalnikach i na rabatach. Jeśli jednak chcesz się ograniczyć do minimum, wybierz rośliny łatwe w uprawie, czyli takie, które nie wymagają zbyt częstego wykopywania, przesadzania, nawożenia i przycinania. Pielęgnacja takiego ogrodu będzie mniej pracochłonna, a zaoszczędzona przestrzeń stanie się świetnym miejscem dla rodzinnych spotkań i dziecięcych zabaw.

Drzewa i krzewy

Wybierając rośliny do ogrodu, zadbaj o ich różnorodność. Drzewa lepiej sadzić pojedynczo. Pozostałe rośliny – w grupach. Nie sadź drzew tuż przy granicy działki. Wprawdzie prawo polskie tego nie zabrania, jednak w przyszłości część korzeni i  gałęzi może przedostać się na teren sąsiada. Rozrastające się konary mogą też uszkodzić ogrodzenie. Przed domem świetnie sprawdzi się zwisająca brzoza brodawkowata, klon palmowy i drzewa owocowe. Dla urozmaicenia posadź też kilka gatunków krzewów, np. mahonię pospolitą, ostrokrzew, irgę i pigwowiec.

Kwiaty

Jeśli masz czas na pielęgnację ogrodu od wiosny do jesieni, wybierz rośliny, które kwitną o różnych porach roku. Dzięki temu Twój ogród będzie kolorowy przez cały sezon. Wczesną wiosną zakwitną rośliny dwuletnie i wieloletnie, a także rośliny cebulowe. Przykładem są tulipany, krokusy i żonkile. Pamiętaj tylko, by je zasadzić jeszcze przed zimą. W maju zakwitną bratki, fiołki, stokrotki, konwalie, niezapominajki, irysy i piwonie. Niektóre z nich pozostaną kolorowe aż do czerwca. Od maja do lipca kwitnąć będą czosnki ozdobne. Wczesnym latem sprawdzą się lilie. Natomiast późnym latem – groszek pachnący, goździki, malwy, nasturcje i nagietki. Pozostaną kolorowe nawet do początku października. Z kolei od połowy sierpnia do początku października będą kwitnąć m. in. złocienie i astry. Nie zapomnij też o pelargoniach, które pozostają kolorowe od maja aż do późnej jesieni.

Jak kupować kwiaty?

Przede wszystkim nie kupuj zbyt wielu odmian i kolorów. Inaczej Twój ogród stanie się zbyt pstrokaty. Nie sadź wyłącznie roślin zimozielonych. Pomyśl o krzewach i drzewach, które ładnie przebarwiają się jesienią. Sadzonki i nasiona kupuj tylko w dobrych sklepach ogrodniczych. Unikaj roślin, które są wysuszone albo mają widoczne przebarwienia, dziury czy złamania. Co jeszcze? Nie bój się pytać. Lepiej poradzić się sprzedawcy niż kupić roślinę, o której się nic nie wie.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).