Planujesz budowę domu jednorodzinnego i zastanawiasz się, jaki typ garażu wybrać? A może masz już wyodrębnione pomieszczenie, w którym trzymasz samochód, i myślisz nad instalacją ogrzewania? Poznaj najważniejsze zalety i wady garaży z ogrzewaniem oraz bez niego.
Garaże dzieli się na te połączone z główną bryłą domu i wolnostojące. Typ zabudowy ma bardzo duże znaczenie dla sposobu instalacji ogrzewania.
- Garaże ogrzewane połączone z bryłą domu a garaże wolnostojące
- Garaż połączony z główną bryłą domu pochłania ciepło z innych pomieszczeń. Warto więc zainwestować w dodatkowe grzejniki, gdyż dzięki temu różnice temperatur między pokojami się zmniejszą. Inwestycja w system grzewczy pomoże obniżyć rachunki.
- Ogrzewany garaż połączony z domem może służyć jako dodatkowe pomieszczenie rekreacyjne. Będzie to doskonałe miejsce na nowy salon lub pracownię. Pamiętaj, jeśli chcesz zamontować w garażu system ogrzewania, powinieneś utrzymywać tam temperaturę od 5 do 16º C. Różnice temperatur w tym pomieszczeniu i na zewnątrz mają niekorzystny wpływ na Twój samochód i przyspieszą powstawanie korozji.
Podstawowe wady tego typu pomieszczeń dotyczą głównie konstrukcji całego budynku. Jeżeli drzwi, okna i dach są nieszczelne, ciepło będzie się wydostawało na zewnątrz.
- Natomiast właściciele garaży wolnostojących nie muszą się martwić o utratę temperatury w całym domu. Takie pomieszczenie trudniej jednak do zaadaptować na pokój wypoczynkowy.
- Garaże nieogrzewane połączone z bryłą domu a garaże wolnostojące
Podstawowe zalety garaży nieogrzewanych to:
- brak opłat za ogrzewanie dodatkowego pomieszczenia,
- mniejsze różnice temperatur w garażu i na zewnątrz.
Nie warto montować ogrzewania, jeśli garaż ma być jedynie miejscem, w którym zaparkujesz samochód.
Garaże nieogrzewane wolnostojące to także doskonałe miejsce do przechowania roślin, które nie tolerują mrozu. W nieogrzewanych garażach nie powinieneś przechowywać sprzętów, które pod wpływem niskich temperatur łatwo się niszczą, na przykład mebli i kosiarek.
Niskie temperatury w nieogrzewanym garażu mają także wpływ na doprowadzoną do niego wodę. Zimą woda może zamarznąć, co spowoduje rozsadzenie rur i wyciek. W tej sytuacji będziesz musiał dokonać wymiany przewodów, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Garaż ogrzewany czy nieogrzewany – co wybrać?
Decydując się na wybór garażu, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy garaż będzie połączony z bryłą domu?
Wtedy warto zainwestować w dodatkowe ogrzewanie, dzięki czemu zniwelujesz różnice w temperaturze powietrza między garażem a domem.
- Co ma być przechowywane w garażu?
Jeżeli będzie to jedynie samochód, a garaż nie jest połączony z głównym budynkiem, warto wybrać garaż nieogrzewany.
- Do jakich celów ma być wykorzystywane to pomieszczenie?
Jeśli nie planujesz spędzać tam dużo czasu, nie musisz montować ogrzewania. Dobrze rozważyć tę możliwość, jeżeli chcesz przeznaczyć garaż na dodatkowy salon lub gabinet.