OŚWIETLENIE ENERGOOSZCZĘDNE – CZY TO SIĘ OPŁACA?

OŚWIETLENIE ENERGOOSZCZĘDNE – CZY TO SIĘ OPŁACA?


Świetlówki, halogeny i lampy LED są droższe niż tradycyjne żarówki, ale zużywają mniej energii. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie energooszczędne.

Żarówka tradycyjna

Wytwarza ciepłe, żółte światło, które nadaje pomieszczeniu intymny klimat. Jej głównym elementem jest wypełniona próżnią szklana bańka. Żarnik wykonany jest z wolframu, który pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna świecić. Jej zaletą jest na pewno niska cena, która może być kilka lub nawet kilkanaście razy niższa od ceny żarówki energooszczędnej. Żarówka wolframowa ma jednak bardzo niską wydajność. Przekształca na światło tylko 5% pobieranej energii elektrycznej. Resztę oddaje do otoczenia pod postacią ciepła. Ma również niską trwałość. Czas jej działania szacowany jest na ok. 1000 godzin. Dla porównania – świetlówka może świecić nawet 10 razy dłużej, a żarówka LED – 50 razy dłużej. Żarówki tradycyjne coraz rzadziej można znaleźć na sklepowych półkach. 1 września 2009 roku ich sprzedaż na terenie Unii Europejskiej została ograniczona. W pierwszej kolejności zakazano sprzedaży żarówek 100-watowych. Rok później – 75-watowych. W roku 2011 ze sprzedaży wycofano żarówki 60-watowe, a w 2012 – 40- i 25-watowe. Producenci próbują jednak omijać unijne przepisy. Żarówki wolframowe wciąż można kupić w niektórych sklepach, a na opakowaniach widnieje informacja, że żarówka nie jest przeznaczona do użytku domowego, lub jako tzw. „punkt grzejny”J

Świetlówka

To z pewnością bardziej energooszczędne rozwiązanie. Świetlówka jest zbudowana inaczej niż żarówka wolframowa. Wygięte rurki wypełnione są mieszaniną par rtęci, w której występują wyładowania. Pod ich wpływem luminofor zaczyna świecić. Świetlówki można podzielić na kompaktowe i liniowe. Kompaktowe zastępują tradycyjne żarówki, a liniowe są większe i służą do oświetlenia większych powierzchni. Świetlówka zużywa aż czterokrotnie mniej energii niż zwykła żarówka. Choć jest więc droższa, to w dłuższej perspektywie czasowej pozwala sporo zaoszczędzić. Kolejną zaletą świetlówki jest jej trwałość. Może wystarczyć nawet na 6-8 lat. Świetlówka ma jednak też kilka wad. Nie odwzorowuje naturalnych kolorów tak jak żarówka tradycyjna. Poza tym bardziej męczy wzrok.

Halogen

Żarówka halogenowa świeci dzięki rekcji, jaka zachodzi między wolframem a znajdującym się w bańce jodem. Działa ok. 2-5 razy dłużej niż żarówka tradycyjna. Jej zaletą jest również jasne, równomierne światło, które nie słabnie wraz z upływem czasu. Na uwagę zasługuje również odbłyśnik, dzięki któremu światło nie rozprasza się we wszystkich kierunkach. Długa żywotność i niewysoka cena to z pewnością jedne z głównych zalet tego rozwiązania.. Ich wadą jest też większe zużycie energii niż w przypadku świetlówek i lamp LED.

Żarówka LED

Żarówka LED zbudowana jest z podświetlanych diod elektroluminescencyjnych. Emituje jasne światło punktowe. Obecnie należy do najbardziej trwałych i energooszczędnych rozwiązań. Żarówka może działać nawet do 50 tys. godzin, a więc 50 razy dłużej niż żarówka wolframowa. Może być podłączona do prądu o niskim lub wysokim napięciu. Jej jedyną wadą jest wysoka cena. Koszt zakupu jednak zwróci pod postacią niższych rachunków za prąd, ale po wielu latach.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje