Centralne odkurzanie – podstawowe wiadomości o montażu i działaniu

Centralne odkurzanie – podstawowe wiadomości o montażu i działaniu


Odkurzania nie da się uniknąć, ale można sprawić, że będzie bardziej znośne dla wszystkich domowników. W jaki sposób? Wystarczy zainstalować system centralnego odkurzania.

Choć nazwa sugeruje bardzo skomplikowane urządzenie, centralne odkurzacze są wygodne i proste w eksploatacji.

Jak działa centralny odkurzacz?

Urządzenie to składa się z jednostki centralnej, która montowana jest w garażu lub kotłowni, systemu rur, gniazd ssących (przypominających zwykłe gniazdka elektryczne) i węża o długości od 8 do 15 metrów (dzięki takiej długości nie trzeba instalować gniazdek ssących w każdym pomieszczeniu).

Zalety centralnego odkurzacza

Nie tylko świeżo upieczeni rodzice docenią cichą pracę odkurzacza centralnego, lecz także cała rodzina i domowe zwierzęta, z których większość panicznie boi się hałasu tradycyjnego odkurzacza. Odkurzacza centralnego nie trzeba przenosić przez progi, wnosić i znosić po schodach jak jego tradycyjne odpowiedniki, Nie obijesz go też na pewno o meble. Sprzątając za pomocą systemu centralnego odkurzania trzymamy w ręku tylko lekki wąż i nie jesteśmy ograniczani przez pojemnik na zanieczyszczenia. Te urządzenia są szczególnie polecane alergikom, ponieważ nie powodują wzbijania pyłu, co ma miejsce w przypadku zwykłych odkurzaczy. Ponadto podczas pracy oczyszczają one powietrze, które pochłaniają: kurz wraz z innymi zanieczyszczeniami trafia od razu do zbiornika, gdzie poddawany jest filtracji. Tak oczyszczone powietrze jest następnie usuwane na zewnątrz budynku. W odkurzaczach centralnych, podobnie jak w tradycyjnych, należy wymieniać zbiornik na zanieczyszczenia. Jednak przy pojemniku o pojemności 25-30 litrów wystarczy robić to 3-4 razy w roku.

Niektórzy producenci oferują nowoczesne odkurzacze centralne z wodnym systemem spłukiwania zanieczyszczeń do kanalizacji.

Montaż centralnego odkurzacza a budowa domu

Najlepszy moment na zainstalowanie tego systemu to ten, kiedy dom jest w stanie surowym (zanim położone zostaną tynki i wylewki), ponieważ w ścianach i podłogach trzeba umieścić rury. Montowanie centralnego odkurzania można wtedy połączyć z zakładaniem innych instalacji.

Koszt systemu centralnego odkurzania

Cena centralnego odkurzacza zależy głównie od jego mocy, która powinna być dostosowana do powierzchni domu oraz liczby gniazd ssących i dodatków, takich jak automatyczna szufelka.  Ceny jednostek centralnych zaczynają się od tysiąca złotych. Do tego trzeba doliczyć system rur i akcesoria. Pełny zestaw to wydatek rzędu 3 tys. złotych. Zaawansowane odkurzacze z systemem wodnym kosztują minimum 4 tys. zł. Należy też pamiętać o opłacie za montaż –  ok. 1 tys. zł.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje