Centralne odkurzanie – podstawowe wiadomości o montażu i działaniu

Centralne odkurzanie – podstawowe wiadomości o montażu i działaniu


Odkurzania nie da się uniknąć, ale można sprawić, że będzie bardziej znośne dla wszystkich domowników. W jaki sposób? Wystarczy zainstalować system centralnego odkurzania.

Choć nazwa sugeruje bardzo skomplikowane urządzenie, centralne odkurzacze są wygodne i proste w eksploatacji.

Jak działa centralny odkurzacz?

Urządzenie to składa się z jednostki centralnej, która montowana jest w garażu lub kotłowni, systemu rur, gniazd ssących (przypominających zwykłe gniazdka elektryczne) i węża o długości od 8 do 15 metrów (dzięki takiej długości nie trzeba instalować gniazdek ssących w każdym pomieszczeniu).

Zalety centralnego odkurzacza

Nie tylko świeżo upieczeni rodzice docenią cichą pracę odkurzacza centralnego, lecz także cała rodzina i domowe zwierzęta, z których większość panicznie boi się hałasu tradycyjnego odkurzacza. Odkurzacza centralnego nie trzeba przenosić przez progi, wnosić i znosić po schodach jak jego tradycyjne odpowiedniki, Nie obijesz go też na pewno o meble. Sprzątając za pomocą systemu centralnego odkurzania trzymamy w ręku tylko lekki wąż i nie jesteśmy ograniczani przez pojemnik na zanieczyszczenia. Te urządzenia są szczególnie polecane alergikom, ponieważ nie powodują wzbijania pyłu, co ma miejsce w przypadku zwykłych odkurzaczy. Ponadto podczas pracy oczyszczają one powietrze, które pochłaniają: kurz wraz z innymi zanieczyszczeniami trafia od razu do zbiornika, gdzie poddawany jest filtracji. Tak oczyszczone powietrze jest następnie usuwane na zewnątrz budynku. W odkurzaczach centralnych, podobnie jak w tradycyjnych, należy wymieniać zbiornik na zanieczyszczenia. Jednak przy pojemniku o pojemności 25-30 litrów wystarczy robić to 3-4 razy w roku.

Niektórzy producenci oferują nowoczesne odkurzacze centralne z wodnym systemem spłukiwania zanieczyszczeń do kanalizacji.

Montaż centralnego odkurzacza a budowa domu

Najlepszy moment na zainstalowanie tego systemu to ten, kiedy dom jest w stanie surowym (zanim położone zostaną tynki i wylewki), ponieważ w ścianach i podłogach trzeba umieścić rury. Montowanie centralnego odkurzania można wtedy połączyć z zakładaniem innych instalacji.

Koszt systemu centralnego odkurzania

Cena centralnego odkurzacza zależy głównie od jego mocy, która powinna być dostosowana do powierzchni domu oraz liczby gniazd ssących i dodatków, takich jak automatyczna szufelka.  Ceny jednostek centralnych zaczynają się od tysiąca złotych. Do tego trzeba doliczyć system rur i akcesoria. Pełny zestaw to wydatek rzędu 3 tys. złotych. Zaawansowane odkurzacze z systemem wodnym kosztują minimum 4 tys. zł. Należy też pamiętać o opłacie za montaż –  ok. 1 tys. zł.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).