Zasady wykonywania bruzd w ścianach działowych

Zasady wykonywania bruzd w ścianach działowych


W projektach domów uwzględnia się informacje dotyczące miejsca prowadzenia instalacji gazowej, wodnej, kanalizacyjnej, CO i elektrycznej. Czasem jednak, już po zakończeniu wszystkich prac budowlanych, pojawia się potrzeba zmiany lokalizacji przewodów w ścianach. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się specjalne kanały wykute w ścianach – tzw. bruzdy, które pod pewnymi warunkami można wykonać samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac warto dowiedzieć się, na czym polega prawidłowe wykuwanie bruzd.

Bruzdy to inaczej otwarte kanały prowadzone wzdłuż lub w poprzek ścian, głównie ścian działowych. W przeciwieństwie do wnęk bruzdy mają niewielką głębokość i szerokość, a jednocześnie są dosyć długie. Bruzdy nie muszą być także uwzględniane w projekcie budowlanym, w związku z czym możesz je wykonać już po postawieniu wszystkich ścian. Kwestie te są regulowane przez normę PN-EN 1996-1-1 nadaną przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Jaki rozmiar powinny mieć bruzdy?

Aby ustalić, jak dużą bruzdę możesz wykonać, zmierz grubość ściany. Na przykład, według normy PN-EN 1996-1-1 maksymalna szerokość bruzdy w gotowej ścianie o grubości:

Jak zrobić bruzdy w ścianach?

Wykonanie bruzd nie jest zbyt trudnym zadaniem, ale będzie wymagało od Ciebie poświęcenia czasu i odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego, jakie narzędzie pracy wybierzesz, zaopatrz się w maskę przeciwpyłową oraz specjalne okulary – w trakcie pracy będzie unosiło się mnóstwo drobnego pyłu. W pobliżu trzymaj również odkurzacz przemysłowy, dzięki któremu zbierzesz większość pyłu.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia do wykonywania bruzd to:

Po wykonaniu kanału i wprowadzeniu do niego przewodów, wypełnij wolną przestrzeń pianką poliuretanową i zajmij się tynkowaniem. W przypadku montażu przewodów gazowych w ścianach (co dopuszczają warunki zabudowy) osłoń bruzdy nieuszczelnionymi ekranami lub łatwo usuwalną masą tynkarską. Jeśli w bruzdach zostały poprowadzone rury miedziane, nie możesz stosować żadnego wypełnienia.

Chcesz wykonać bruzdę w wewnętrznej ścianie nośnej? Lepiej skonsultuj się z architektem projektującym Twój dom. Długie, zwłaszcza pionowe kanały mogłyby bowiem pogorszyć nośność budynku.

Dowiedz się więcej o wewnętrznych ścianach nośnych

Bruzdy w ścianach – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze wykonane bruzdy w ścianach pozwolą Ci sprawnie zamaskować wszystkie przewody elektryczne oraz rury. Pamiętaj jednak, że bruzdy mogą osłabić właściwości akustyczne i termiczne ścian. Nie warto więc prowadzić kanału w ścianach mających istotny wpływ na izolację budynku, czyli

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).