Skandynawia na co dzień. Zbuduj dom w minimalistycznym stylu

Skandynawia na co dzień. Zbuduj dom w minimalistycznym stylu


Fiordy, lasy, niskie temperatury, ekologia i naturalne materiały – z tym całemu światu kojarzy się Skandynawia. Dodatkowo każdy ma w głowie minimalistyczny styl wnętrzarski – skąpany w bieli oraz drewnie o jasnym wybarwieniu. Swoją własną Skandynawię można mieć widoczną nie tylko we wnętrzu, lecz także – w samej bryle budynku. Podoba Ci się ten pomysł? Zobacz zatem, czym charakteryzują się projekty domów rodem z północy.

O ile styl wnętrzarski właściwy Skandynawom święcił triumfy już w latach 30. XX wieku, o tyle budownictwo charakterystyczne dla tamtych rejonów pojawiło się znacznie wcześniej. Tam forma jest nierozerwalnie związana z funkcją danego przedmiotu czy działania – dlatego też w północnych rejonach dominowały i wciąż dominują domy drewniane. Tego surowca bowiem nigdy tam nie brakowało. Dodatkowo jest to doskonały izolator.

Cechy charakterystyczne budownictwa w Skandynawii

Poza drewnem, czyli najpopularniejszym budulcem, domy (a więc i budownictwo) na północy Europy charakteryzują się:

Domy tego typu mają chronić przed chłodem, dlatego konieczna jest inwestycja w dobre materiały izolacyjne. Ważna okaże się także konstrukcja dachu, ponieważ w tamtych rejonach bardzo często pojawiają się opady śniegu. Przeszklenia natomiast odpowiadają na potrzeby estetyczne. Skandynawowie stawiają na nowoczesny design oraz unikatowe wykończenie naturalnymi materiałami.

Kąt nachylenia dachu w domach inspirowanych Skandynawią

Dach skośny czy płaski? Dwu- czy czterospadowy? To dwa podstawowe pytania, które nasuwają się podczas wyboru projektu. W domach w stylu skandynawskim rozstrzygnięcie tych zagadnień odgrywa znaczącą rolę. Właśnie dlatego warto zdecydować się na dach skośny o dużym kącie nachylenia – dzięki temu śnieg sam się będzie regularnie zsuwał.

Przy dachach płaskich lub tych o niskim kącie nachylenia konieczne jest samodzielne dbanie o usunięcie śniegu. W przeciwnym razie konstrukcja może ulec uszkodzeniu.

Przykłady domów w stylu skandynawskim

Zainspirowany do wyboru projektu? Zobacz, jak mogą wyglądać takie domy w rzeczywistości.

Projekt Elsa III

To wyjątkowy projekt domu z poddaszem użytkowym. Uwagę zwracają duże przeszklenia w salonie oraz elewacja. Można pokryć ją tynkiem strukturalnym, okładziną kamienną i drewnianą. Takie połączenie tworzy zjawiskową całość.

Projekt Artemis

Prawdziwie skandynawskim elementem są tu nie tyle ściany i okładzina drewniana, co dwuspadowy, stromy dach. Dzięki temu nie ma obaw, że śnieg będzie długo na nim zalegał. Jego asymetryczny układ po obu stronach domu dodaje całej bryle nonszalancji i designerskiego wykończenia.

Projekt Beta II

W projekcie Beta II – podobnie jak w projekcie Artemis – uwagę zwraca dwuspadowy dach. Jego ciężar jest jednak przełamany szklanymi balustradami (bardzo nowoczesnymi) oraz połączeniem tynku strukturalnego z kamienną okładziną na elewacji.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).