Skandynawia na co dzień. Zbuduj dom w minimalistycznym stylu

Skandynawia na co dzień. Zbuduj dom w minimalistycznym stylu


Fiordy, lasy, niskie temperatury, ekologia i naturalne materiały – z tym całemu światu kojarzy się Skandynawia. Dodatkowo każdy ma w głowie minimalistyczny styl wnętrzarski – skąpany w bieli oraz drewnie o jasnym wybarwieniu. Swoją własną Skandynawię można mieć widoczną nie tylko we wnętrzu, lecz także – w samej bryle budynku. Podoba Ci się ten pomysł? Zobacz zatem, czym charakteryzują się projekty domów rodem z północy.

O ile styl wnętrzarski właściwy Skandynawom święcił triumfy już w latach 30. XX wieku, o tyle budownictwo charakterystyczne dla tamtych rejonów pojawiło się znacznie wcześniej. Tam forma jest nierozerwalnie związana z funkcją danego przedmiotu czy działania – dlatego też w północnych rejonach dominowały i wciąż dominują domy drewniane. Tego surowca bowiem nigdy tam nie brakowało. Dodatkowo jest to doskonały izolator.

Cechy charakterystyczne budownictwa w Skandynawii

Poza drewnem, czyli najpopularniejszym budulcem, domy (a więc i budownictwo) na północy Europy charakteryzują się:

Domy tego typu mają chronić przed chłodem, dlatego konieczna jest inwestycja w dobre materiały izolacyjne. Ważna okaże się także konstrukcja dachu, ponieważ w tamtych rejonach bardzo często pojawiają się opady śniegu. Przeszklenia natomiast odpowiadają na potrzeby estetyczne. Skandynawowie stawiają na nowoczesny design oraz unikatowe wykończenie naturalnymi materiałami.

Kąt nachylenia dachu w domach inspirowanych Skandynawią

Dach skośny czy płaski? Dwu- czy czterospadowy? To dwa podstawowe pytania, które nasuwają się podczas wyboru projektu. W domach w stylu skandynawskim rozstrzygnięcie tych zagadnień odgrywa znaczącą rolę. Właśnie dlatego warto zdecydować się na dach skośny o dużym kącie nachylenia – dzięki temu śnieg sam się będzie regularnie zsuwał.

Przy dachach płaskich lub tych o niskim kącie nachylenia konieczne jest samodzielne dbanie o usunięcie śniegu. W przeciwnym razie konstrukcja może ulec uszkodzeniu.

Przykłady domów w stylu skandynawskim

Zainspirowany do wyboru projektu? Zobacz, jak mogą wyglądać takie domy w rzeczywistości.

Projekt Elsa III

To wyjątkowy projekt domu z poddaszem użytkowym. Uwagę zwracają duże przeszklenia w salonie oraz elewacja. Można pokryć ją tynkiem strukturalnym, okładziną kamienną i drewnianą. Takie połączenie tworzy zjawiskową całość.

Projekt Artemis

Prawdziwie skandynawskim elementem są tu nie tyle ściany i okładzina drewniana, co dwuspadowy, stromy dach. Dzięki temu nie ma obaw, że śnieg będzie długo na nim zalegał. Jego asymetryczny układ po obu stronach domu dodaje całej bryle nonszalancji i designerskiego wykończenia.

Projekt Beta II

W projekcie Beta II – podobnie jak w projekcie Artemis – uwagę zwraca dwuspadowy dach. Jego ciężar jest jednak przełamany szklanymi balustradami (bardzo nowoczesnymi) oraz połączeniem tynku strukturalnego z kamienną okładziną na elewacji.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje