Ile zapłacisz za orynnowanie dachu?

Ile zapłacisz za orynnowanie dachu?


Podczas budowy domu musimy uwzględnić wiele kosztów, które często stawiane są na dalszym planie. Jeden z nich to koszt orynnowania dachu. W jaki sposób wyliczyć koszt instalacji kompletnego systemu rynnowego?

Koszt wykonania kompletnego orynnowania dachu zależy od kilku czynników. Nie bez znaczenia jest kształt oraz wielkość połaci dachowej, a także materiał, z jakiego ma zostać wykonane orynnowanie. Podstawa do obliczenia wydaje się być prosta – im większy dach i bardziej skomplikowany układ połaci oraz lepszej jakości materiały, tym więcej zapłacimy za orynnowanie. Jednak do całości należy doliczyć koszty montażu, które mogą się wahać w zależności od wykonawcy.

Jaki materiał do rynien dachowych?

Obecnie polecanym materiałem do wykonania systemu rynnowego jest PVC. Materiał ten charakteryzuje się niewielką wagą, odpornością na korozję oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto okazuje się relatywnie tani w zakupie w stosunku do bardziej uznanej stali ocynkowanej, która zapewnia podobne parametry. Odznacza się ona walorami wizualnymi, co w wielu przypadkach stanowi czynnik decydujący. Ocynkowana stal zapewnia trwałość i estetykę na długie lata, ale jest nawet dwukrotnie droższa niż orynnowanie oparte na PVC.

Im większy dach, tym większe wydatki

Ponieważ dach musi być orynnowany w całości, to jego powierzchnia ma decydujący wpływ na wysokość kosztów systemu rynnowego. Rozmiar orynnowania należy bezwzględnie dobierać do wielkości połaci dachowej. Dla uproszczenia można przyjąć, że system rynnowy będzie odpowiadał długość obwodu powierzchni dachu wielopołaciowego. Jeśli więc obwód dachu wynosi 60 m, to dla systemu rynnowego będziemy potrzebować ok. 60 m rynien. W przypadku dachu wielospadowego należy doliczyć ok. 30 proc. więcej na orynnowanie ścian szczytowych. Znając cenę 1 m, możemy w prosty sposób obliczyć przybliżony koszt materiałów potrzebnych do wykonania instalacji. Oczywiście do zamontowania rynien potrzebne są dodatkowe elementy, takie jak haki, narożniki czy uchwyty montażowe, które podnoszą cenę całości. Szacunkowo możemy przyjąć, że 1 m systemu rynnowego w zależności od jakości zastosowanych materiałów może wahać się od 40 do 120 zł.

Fachowa ekipa do orynnowania

W zależności od lokalizacji domu za montaż orynnowania na prostym dachu zapłacimy od ok. 400 do 800 zł. System rynnowy jest integralną częścią dachu, toteż jego instalację warto od razu zlecić ekipie dekarskiej wykonującej pokrycie dachu. W ten sposób możemy znacząco obniżyć koszty instalacji, a jednocześnie zyskać gwarancję wykonawcy.

Uśrednione ceny systemów rynnowych dla dachów o powierzchni 100 m2

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje