Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Ile kosztuje budowa domu parterowego?


Przyszłego inwestora, który zdecydowany jest na budowę domu, interesują przede wszystkim  koszty. To dosyć skomplikowana sprawa, ponieważ wydatki uzależnione są od naprawdę wielu czynników i czasem bardzo ciężko przewidzieć, w jakiej sumie uda się zamknąć wszystkie niezbędne prace. Ponieważ ostatnio coraz częściej wybieraną opcją okazuje się dom parterowy, warto sprawdzić, z czym związane są koszty jego wybudowania.

Dlaczego parter?

Śmiało można powiedzieć, że parterówki przeżywają w tej chwili swój złoty czas. Decydują się na nie przede wszystkim młode małżeństwa z małymi dziećmi, seniorzy lub osoby, które z jakichkolwiek innych względów mogą mieć problemy ze sprawnym poruszaniem się po domu. Dlaczego? Budynki parterowe nie posiadają schodów, co znacząco ułatwia dojście do każdej części domu. Projekty domów bez piętra wybierają także te osoby, którym zależy na sprawnej komunikacji i ciekawej architekturze – budynki parterowe często projektowane są w stylistyce nowoczesnej, stawiającej na innowacyjny minimalizm. Ile trzeba za to wszystko zapłacić?

Etapy budowy domu parterowego

Na łączne koszty budowy domu parterowego składa się klika czynników:

  1. Koszt projektu – jeden z pierwszych poważniejszych wydatków. To od niego w dużej mierze zależy, w jakim stopniu funkcjonalny będzie nowy dom oraz jak będzie się prezentował na działce. Wybór projektu należy przemyśleć bardzo dokładnie, liczy się praktycznie wszystko – wielkość domu, umiejscowienie względem stron świata, stylistyka, rodzaj dachu. Dobry projekt pozwoli ekipie wybudować dom bez większych wątpliwości im więcej szczegółów tym lepiej. Projekt parterówki to koszt w okolicach 3000 zł. Pracownia architektoniczna Dobre Domy proponuje swoim klientom bogatą ofertę projektów domów parterowych, które znaleźć można na stronie https://www.dobredomy.pl/projekty/domy-parterowe/.

 

  1. Pozwolenie na budowę oraz wszystkie związane z nim dokumenty. Chodzi między innymi o dokumentację warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki przyłączenia mediów i mapę sytuacyjno-wyjściową. Za całość powinieneś zapłacić od 3 do 6 tysięcy złotych.

 

  1. Stan zerowy to odgrodzenie terenu budowy, wytyczenie lokalizacji oraz wylanie fundamentów. Na tym etapie bardzo dużo zależy od tego, jakie materiały zostaną wykorzystane, ponieważ ich koszt wynosi od 147 do 241 zł/m2. Wydatki rosną, kiedy grunt okazuje się podmokły – fundamenty muszą być masywniejsze. Łączny koszt to ok. 30 tys. zł.

 

  1. Stan surowy otwarty wymaga postawienia ścian, stropu i więźby dachowej. Obejmuje także komin oraz pokrycie dachu.. Koszty uwzględniają konstrukcję dachu, jak również orynnowanie budynku. Doprowadzenie domu parterowego do stanu surowego otwartego to ok. 82 tys. zł.

 

  1. Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty. Do tego, co już udało się wybudować dochodzi stolarka zewnętrzna – okna i drzwi wejściowe, jak również brama garażowa (jeżeli projekt domu uwzględnia garaż). Koszt okien zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostaną wykonane – drewniane będą droższe od plastikowych. Drzwi to najczęściej drewno lub stal z czego ta ostatnia kosztuje więcej. Stan surowy zamknięty to łącznie około 12- 13 tys. zł.

 

  1. Wykończenie to wbrew pozorom jeden z najbardziej kosztownych etapów budowy domu. Budynek w stanie surowym zamkniętym jest daleki od takiego, w którym można zamieszkać. Prace wykończeniowe to instalacje sanitarne, przyłącza elektryczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje grzewcze, wyposażenie kotłowni, posadzki, tynki, parapety oraz elewacje zewnętrzne. Koszt prac wykończeniowych to w zależności od standardu ok. 85 tys. zł.

 

Ekipa to podstawa

Po doprowadzeniu domu do stanu deweloperskiego przychodzi czas na wykańczanie pomieszczeń (malowanie, wykonanie podłóg, wyposażenie kuchni i łazienki itp.). Tutaj wydatki zależą głównie od wykorzystanych materiałów i kupionych sprzętów. Inwestor nie może także zapominać o ekipie budowlanej. Nie warto na niej oszczędzać, ponieważ źle wykonane prace mogą być przyczyną poważnych, nieprzyjemnych konsekwencji. O tym, jak prawidłowo wybrać ekipę budowlaną, przeczytasz tutaj https://www.dobredomy.pl/poradnik,jak_znalezc_dobra_ekipe_budowlana.html.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).